על שלושה שהלכו לעולמם

יש לתת מקום של כבוד גם למי שתרם להעשרת עולם התרבות
תמונה של רות
ד"ר רות בורשטיין

בתוך כמה ימים הלכו לעולמן שלוש דמויות חשובות: הפרופ' יהושע בלאו, הסופר יהושע קנז והשחקן יהודה ברקאן. למרב ההספדים והסיפורים זכה השחקן. בטלוויזיה הזכירו אותו ודיברו עליו רינה מצליח, דנה וייס, איילה חסון וקובי מידן. ואפילו ראש הממשלה ספד לו. יפה וחשוב ששחקן ישראלי מוערך ואהוב מוספד בפי כול בפטירתו. הוא שיחק דמויות מזרחיות מתוך הזדהות עימן והבנת רגשותיהן ולא ממקום מתנשא; הוא היה אהוב על ישראלים רבים.

ליהושע קנז שהיה סופר בעל שיעור קומה, יש האומרים גדול הסופרים, הוקדשו מאמרים במדורי הספרות בעיתונות ה"רצינית" – "הארץ" ו"מקור ראשון". ואני ציפיתי שיזמינו לטלוויזיה חוקר(ת) ספרות שידברו על כתיבתו המיוחדת ועל ספריו. ב"משכנות שאננים" בירושלים היה ערב מחווה לקנז בזום. סיפורו "תיק שחור" היה ראוי, לדעתי, לקריאה בקול ולשיחה. תפקידה של הטלוויזיה, נוסף על הבידור, הוא להיות גם סוכנת תרבות, להפגיש את צופיה עם דמויות תרבות חיות ויצירותיהן ועם יצירות של סופרים שהלכו לעולמם.

למיטב זיכרוני, פטירתו של פרופ' יהושע בלאו לא צוינה ברדיו או בטלוויזיה. בכמה עיתונים היא הוזכרה בליווי כמה קווים לדמותו. הוא היה פרופסור ללשון וספרות באוניברסיטה העברית, הנשיא השלישי של האקדמיה ללשון העברית, חבר האקדמיה הלאומית למדעים, חתן פרס ישראל בשנת תשמ"ה, חתן פרס רוטשילד, חבר חוץ של האקדמיה הבריטית. היה פרופסור אורח בחוג ללשון עברית באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטת בר-אילן, באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, בברקלי, באוניברסיטת ניו יורק, באוניברסיטת קייפטאון, בישיבה יוניברסיטי, באוניברסיטת איטווש בבודפשט, באוניברסיטת לוצרן, ובאוניברסיטת הרווארד. היה נשיא כבוד וחבר כבוד של אגודות בין-לאומיות בתחום מחקריו. הוא זכה לפרסים יוקרתיים ולמדליות נחשבות בתחום המזרחנות.

פרופ' בלאו פרסם מחקרים רבים בדקדוק לשונות שמיות, במיוחד דקדוק הערבית. הוא גם חקר את הערבית היהודית של ימי הביניים, וכן את העברית המקראית ואת העברית החדשה. ספריו הרבים משמשים מקור לימוד וידע לחוקרים בכל העולם, למורים ולסטודנטים. אדם אינו יכול ללמוד באוניברסיטה לשון עברית או ערבית על להגיה השונים בלי לקרוא את מאמריו וספריו של פרופ' בלאו. תרומתו למדע לא תסולא בפז.

נראה לי ראוי שכשאדם בשיעור קומתו של פרופ' בלאו הולך לעולמו, דמויות כגון ראש הממשלה ונשיא המדינה יספידו אותו ברדיו ובטלוויזיה. אם אנו רוצים לחנך את הדור הצעיר ללימודים ולהשכלה, יש לתת להם מקום נכבד גם בתרבות ההמונים בארץ. אם ידברו בטלוויזיה על דמויות מופת והישגיהן האקדמיים, אולי נצליח לשנות את ההערצה למפורסמים ולעשירים להערצה למי שתרמו להעשרת עולם המדע והתרבות.

פרופ' בלאו נפטר בן 101. עד יומו האחרון עסק במחקר.

זכיתי להיות תלמידה שלו בשני סמינריונים בלימודי התואר השני באוניברסיטת תל אביב. הידע הרב שלמדנו ממנו לא ישוער. הוא היה מרצה אהוב ומוערך מאוד על ידי תלמידיו ותלמידותיו. כתבתי אצלו עבודה סמינריונית ואת התזה. גם מהערותיו למדתי רבות. לא כל יום נפגשים באדם בעל ידע רב, יכולת הוראה מעולה, אישיות נעימה, וחוש הומור עדין. אסיים באמירה שנונה שלו: מניין לנו שלחז"ל היה חוש הומור? על פי דבריהם כי "קנאת סופרים תרבה חכמה".

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

10 תגובות

 1. תודה על מאמר חשוב ומרגש.
  אני מבקש להוסיף לשלושת האישים שכתבת עליהם אדם נוסף שהלך לעולמו שלשום:
  כבוד הרב יונתן זקס מבריטניה זצ"ל. היה הרב הראשי בבריטניה ובחבר העמים הבריטי.
  הרב היה בעל תואר אבירות – ברון – וחבר בית הלורדים הבריטי. היה ד"ר בהשכלתו הכללית ושימש גם כפרופסור באקדמיה הבריטית. שימש כיועצם של כמה ראשי ממשלות בבריטניה.
  הרב זקס, באופן חריג לחלוטין, יצא בפומבי נגד ג'רמי קורבין בבחירות האחרונות לפרלמנט הבריטי. קורבין האנטישמי והאנטי ישראלי הודח בסופו של דבר גם ממפלגת הלייבור. כל הכבוד והיקר לרב זקס ולפועלו המבורך.

 2. להבדיל מהביקור
  כמעט ונעלמו בישראל
  וזה מעיד לאיזה שפל אנחנו שבועיים
  לעומת מערב אירופה
  וחלק מהמדינות המובילות במזרח הרחוק

 3. רותי היקרה, תודה לך, על דברייך החשובים. דיברנו עם הסטודנטים הן על הפרופסור בלאו הן על יהושוע קנז, ולדבריהם – לולא הדיבור עליהם עימנו, לא היו יודעים עליהם דבר.

 4. רות יקרה,
  קראתי את דברייך החשובים והסכמתי עם כל מילה.
  אין ספק שאבד כבוד מן הארץ לדמויות מופת רבות כישרון וידע שהשפיעו עלינו בדרכנו הרוחנית והמקצועית. ספרו של פרופסור בלאו היה נר לרגלי בשנים הראשונות להוראה.,
  תודה שהיית לנו לפה .

 5. נכון עשית, רותי, היקרה, מאמר משכנע וראוי לפרסום יותר נרחב.
  גם נתן זך נפטר כידוע וכן דיברו עליו, אך גם אני ראיתי צורך לכתוב ושלחתי לפרשת השבוע לעלון שאננט ויפורסם מחר.
  תודה רבה על ששיתפת אותנו,
  שלך,
  מאיה פרוכטמן.

 6. תודה רבה למגיבות ולמגיבים על דבריי.
  אני שמחה שלא הייתי קול קורא במדבר ורבות ורבים חשבו כמוני.
  בינתיים נפטר נתן זך, והוא כבר זכה לכבוד שהוא ראוי לו.

 7. לא קראו יצירה אחת של קנז וחלקם אף לא שמעו עליו. אבל על אייל גולן הם יודעים הכל ואפילו דואגים לפרנסתו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמה על הבית

מלחמת הקיום של היום דורשת חשיבה מחודשת

כף רגל

פטריות ברגליים

כף רגל אתלט היא מצב עור שכיח המשפיע על כפות הרגליים. זה נגרם על ידי זיהום של העור עם פטריות. רגל אתלט היא זיהום עור