פרידה רגילה שהפכה לסופית

הפגישות האחרונות עם רבין
תמונה מהמועצה האזורית
עוזי ברעם ויצחק רבין ז"ל בישיבה במועצה האזורית 30.8.95

ממשלת יצחק רבין שהוקמה ב-1992 מצאה אותי כשר תיירות, ובשנת 1995 גם שר הפנים. הממשלה עשתה דברים רבים בנושאי שינוי חברתי וכלכלי. היה שינוי בסדרי העדיפויות והשקעה בחינוך. ההתנחלויות הפכו פחות פריווילגיות, בעיקר אחרי שהממשלה נכנסה לתהליך אוסלו, על המחלוקות שנוצרו בציבור.

באוגוסט 1995 התגלעה מחלוקת רצינית ביני למתיישבים בים המלח ובקעת הירדן. הם ביקשו שאאשר עדיפות לתיירות באזור, דבר שיסייע בידם להציע ליזמים להקים שם בתי מלון. אני סירבתי מנימוקים מדיניים, כי עוד לא ראיתי את המפה הברורה אם יהיה הסכם. בצר להם פנו לראש הממשלה יצחק רבין וטענו שצעדי זה מנוגד למדיניותה של מפלגת העבודה. רבין התקשר אליי וביקש שאזום פגישה איתו ועם ראשי המתיישבים, ואף הציע שנערוך ביקור משותף במועצה האזורית. התמונות שתראו כאן צולמו במהלך הפגישה.

ראש הממשלה הביא עימו שרים אחדים והדיון נפתח. ראש המועצה האזורית השמיע את קובלנותיו ואני הצגתי את עמדתי. רבין נטל את רשות הדיבור וצידד בדעת ראש המועצה. הוא ביקש ממני לסכם ואני טענתי שאינני מקבל את דעתו, כי יש למשרד סולם עדיפות משלו שאני החלטתי עליו. רבין הגיב מיד על דבריי ואמר לאנשי המועצה, "דעתי שונה מדעת השר, אבל לא אתערב בהחלטתו. יש בה היגיון ואגבה אותה." אירוע זה מוכיח את מידת החופש שהיה לכל שר לקביעת מדיניותו. השרים לא היו פיונים זניחים שנקראו להקריא דפי הוראות. היה ראש ממשלה שידע להחליט אבל גם ידע מתי לא להתערב.

יצחק עם כובע

יצחק רבין ז"ל כמה ימין לפני הרצח

 

הפעם האחרונה שבה נפגשנו הייתה בוועידה הבין-לאומית של התאחדות בתי המלון באולם "נגה" שביפו. האירוע התקיים ב-2.11.95, יומיים לפני הרצח. ראש הממשלה הגיע בשעות אחר הצהריים ונראה מאושש משראיתיו לאחרונה. הוא הסביר לי שהייתה לו קורת רוח מרובה מפגישתו עם אלפי שריונאים באתר בלטרון. בתום הפגישה שוחחנו קצרות. הוא אמר, "נתראה במוצאי שבת". הפרידה נראתה לי רגילה, בוודאי לא סופית.

לצערי, לא הגעתי להפגנה, שנמניתי עם יוזמיה, עקב החמרה במצבה הבריאותי של רעייתי רותי ז"ל. אבל כאשר נודע לי על הפציעה מירי מתנקש מיהרתי מירושלים לתל אביב. עוד טרם שנסעתי ביקש ממני ירון דקל, אז הכתב הפוליטי של רשות השידור, להגיב על הרצח. אספתי את עצמי כדי שאוכל לתת תגובה הולמת לגודל האירוע המחריד.

בשנים האחרונות הבנתי יותר ויותר עד כמה שינה הרצח את פניה של ישראל. את אופקיה, את דרכה ואת ביטחונה העצמי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

    1. מה לא ברור? הייתה הפיכה. רצחו ראש ממשלה והתהפך השלטון. כמו בדרום אמריקה.

  1. צפיתי היום בסיפורים דומים לזה של עוזי ברעם ויצחק רבין. ניתן לקנא באווירה שהייתה בישראל באותם ימים שבהם ראש הממשלה, נתן גיבוי מוחלט לשרים ובכך גרם להם לחשוב פעמיים ויותר על כל החלטה שקיבלו.הם ידעו שאם יעמדו על כך, רבין לא רק שיאשר את החלטתם, הוא יגבה אותה, גם אם תהיה תקלה בביצוע. הייתה זו ממשלה, שבה אחריות השרים להחלטות שקיבלו, הייתה מעל ומעבר למקובל, ביודעם שהגיבוי המלא של ראש הממשלה, מחייב אותם ליתר זהירות ושיקול דעת. אכן, היה היה איש.

  2. היו ימים, אז והיום, מצא את ההבדלים.
    לכל מי שיש זיכרונות אישיים מרבין שלא ישמור אותם אצלו. טוב עוזי שהעלית.

  3. מה שקובע זה הסל הכל. ואין ספק שקרה פיחות גדול ביותר בערכים בדפוסי ההתנהגות

    1. לחיים שלום נתת לי הזדמנות להדגיש. המנהיגים של פעם לא היו סוג השלמות. רבו, התקוטטו כתבו זה על זה לעיתים דברי לעז. אבל הרצינות, כובד הראש, הניסיון לומר אמת, הויכוח הרעיוני ולא האישי. אבל בעיקר הדמוקרטיה הפנימית יכולת כל חבר לומר את דעתו. רבין ידע לכעוס ידע להקשיב ידע לתקן כשצריך. היה אדם אמיתי. אין כאילו היום הפוליטיקה סורסה כליל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מייצג כסאות

רות הישראלית

תובנות אקטואליות מקריאה ישראלית במגילת רות

מהי שחיתות?

הגיגים על מה שמתרחש אצלנו בצמרת ההנהגה

מדביר מועך חרק

הדברת נמלים

למה כדאי לעשות את זה בצורה מקצועית?