שלמה גזית איננו עוד

הלך לעולמו ראש אמ"ן בדימוס
תמונה של גזית
שלמה גזית

בימים אלה הלך לעולמו, בגיל 94, האלוף בדימוס שלמה גזית, דמות מוכרת ומוערכת. את עיקר שנותיו הקדיש למערכת הביטחון. כבר כנער התגייס לפלמ"ח, עוד טרם מלחמת השחרור. מאז התקדם בתפקידיו ובדרגותיו. בשיא שימש כראש אגף המודיעין בדרגת אלוף. גם אחרי תום שירותו הצבאי רב השנים מילא כמה תפקידים בכירים, וביניהם נשיא אוניברסיטת בן-גוריון ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

עד כאן תמצית מרוכזת של עשייתו העשירה כל כך. אולם לפני הכול אני מקדיש לו את מאמר הזיכרון הזה בשל כתיבתו הפורייה באתרנו JOKOPOST.COM . שלמה גזית התחיל בפעילותו הברוכה לפני כשש שנים, ומאז העלינו מעל 250 מאמרים שלו! המאמרים הללו עוסקים בנושאי ביטחון, חברה ופוליטיקה, ובשילוב ביניהם. לאורך כל שיתוף הפעולה והקשר עמו למדתי כי מדובר באדם צנוע, חברותי ונטול אגו. מאמרו הראשון שהתפרסם באתרנו הוכתר בכותרת "התנכלות לערבים היא אנטישמיות". מאמרו האחרון שעלה באתרנו עסק בעדות אישית על שהתרחש בסביבתו הצבאית עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים, והתפרסם בסך הכול עשרה ימים לפני מותו.

שלמה גזית היה ביטחוניסט מובהק, אולם בה בעת האמין כי ביטחון ושלום יושגו רק אם נדע להגיע לשלום בתוכנו וכן עם המיעוטים בקרבנו ואף עם שכנינו, בעיקר אלה שהוכרעו על ידינו. הוא היה ממלכתי, אולם לא היסס להביע דעתו כאשר לא הסכים עם מעשי השלטון. הוא היה אמיץ ואמר את אשר עם ליבו ללא כחל וסרק, אך לא התלהם ולא השתלח, חריג למדי במציאות בת זמננו. חשוב שירבו כמותו, כי הרי ממש לנגד עינינו מתרחש תהליך בעייתי, הולך ופוחת הדור.

בתמונה ששיבצנו בכותרת המאמר ניתן להבחין בסימני דמעה בעינו. תמונה שמסמלת טוב מכול את צערו על המתרחש במקומותינו. לחלוחית עלתה גם בעיני שלי על אדם יקר, שאיננו עוד.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

  1. בָּחוּר וָטוֹב, וְאֵין אִישׁ מִבְּנֵי יִשְׂרָאֵל, טוֹב מִמֶּנּוּ; מִשִּׁכְמוֹ וָמַעְלָה, גָּבֹהַּ מִכָּל-הָעָם.

  2. דלא משתכחין בעברית של יום-יום שלא נמצאים (איתנו עוד)

  3. הכרתי אותו טוב למדי. הוא לא הכיר אותי. אם היו לנו הרבה בכירים כמוהו, מצבנו היה הרבה יותר טוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך