הנחיות התנהגות למפגינים

המלצות אישיות שלי לאור גל המחאות ברחבי הארץ
צילום מהפגנה
הפגנה בפ"ת צילום: אבי גולדברג
 1. אל תעשו רעש או כל דבר העלול לעורר מהומה ולהתפרש כתוקפנות. אלימות היא המגרש הביתי של האספסוף, אין לכם שום סיכוי במגרש זה וכל התנהגות תוקפנית רק נותנת להם חיזוק, ולמשטרה סיבה לפעול באלימות. אספסוף היא מילה שאינה תקינה פוליטית. חלילה לכם לומר למישהו "אתם אספסוף", אבל זאת המציאות שאיתה עליכם להתמודד. ההגדרה של אספסוף היא אנשים שאלימות מילולית ופיזית היא הדרך היחידה שהם מכירים ומאמינים בה כדי להתמודד עם מי שעומד בדרכם. כל אחד יכול לשער בעצמו כמה אנשים כאלה יש בינינו, לפי הערכתי הם הרוב במרחב הציבורי.
 2. אל תתנגדו לשוטרים. אם באים לעצור אתכם, דברו איתם בכבוד, גם הם בני אדם. אל תגיעו למצב שהם יצטרכו לגרור או לשאת אתכם לניידת, אלא תגידו שאין צורך, אתם תלכו בעצמכם בראש זקוף עם השוטרים שילוו אתכם.
 3. אם המטרה של ההפגנה היא רק להפגין או "לעשות משהו" זו טעות. המטרה היא ליצור קשרים על מנת להשפיע על אנשים שאינם תומכים שיתמכו. במקום לצעוק במקהלה, נצלו את ההפגנה על מנת להעביר את המסר, בפנייה ישירה עיניים-מול-עיניים, לקהל שמסביב ותיצרו קשר עם משתתפים אחרים. בעיקרון, הכוח של המחאה הוא בקשרים של סולידריות עם אנשים קרובים, לא להיות לבד ולא להרגיש לבד, שזה בהחלט יכול לקרות גם בהפגנה המונית. עשו את שביכולתכם למען יצירת הרגשה של סולידריות בהפגנה.
 4. הפגנה נגמרת והולכים הביתה לנוח. מחאה היא אורח חיים. את סמלי המחאה הנישאים בהפגנות אפשר לשאת על הבגד במרחב הציבורי תמיד. זה דורש אומץ, שכן עליכם להיות מוכנים להיכנס לעימות בלתי-תוקפני עם "אנשים טובים באמצע הדרך", להעביר להם את המסר ולצאת בשלום ובכבוד מעימותים עם מתנגדים תוקפניים.
 5. לעמידה או לישיבה במקום יש השפעה רבה יותר מאשר לצעקות ולגרימת רעש, גם למשתתפים עצמם. במיוחד אם בכך חוסמים חלל הדרוש לשלטון לפעולתו. בארץ תהיה לכך גם השפעה שיש בחידוש, לעומת הריטואלים הרגילים החוזרים על עצמם.
 6. אל תשלמו קנסות. כל אחד צריך כמובן לקבל את ההחלטה הזאת מרצונו החופשי, כי זאת הפרת חוק ויש בזה סיכון. בעיקרון, אי-שיתוף פעולה עם שלטון פלילי ומושחת הקם על המוסדות הדמוקרטיים, נחשב לחובה מוסרית.
 7. בארה"ב מתכוננים ברצינות לאפשרות שטראמפ לא יקבל את תוצאות הבחירות נגדו – מה לעשות, איך לעשות ואיפה. בישראל אנחנו חייבים להתכונן כיצד להגיב אם ביבי יחליט, נניח, שאין לאף אחד סמכות לשפוט אותו, יחליט שמצב החירום מחייב איסור על כל התקהלות, שיפלו גם קורבנות יהודים מבין המפגינים מאלימות המשטרה, וכד'. חוסנה של תנועת המחאה תלוי ביכולת להיערך להחמרת המצב ולדעת שלא יפתיעו אותנו. ניסיונן של דמוקרטיות אחרות שעריצים קמו עליהן מחייב זאת.
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. אולג
  אתה חי במקום אחר
  מטרת ההפגנה היא לחולל שינוי אם לא מהפכה של ממש. הדינמיקה שלה מחייבת הצטרפות רבים ככול האפשר, הפצת האידיאולוגיה, כאשר כלי הפרסום השונים (תקשורת, רדיו, טלוויזיה, עיתונות, הרשתות החברתיות) הם החמצן שמזין את אש השינוי, ללא הפרסומת- אש המטרה תכבה מעצמה.
  התפקיד של מארגני ההפגנות הוא להבטיח תקשורת רציפה ותומכת ככול האפשר, ואת זה ניתן להשיג עי יזום תקריות אלימות, במיוחד כאשר המשטרה מפעילה סוסים הרומסים ישישה עם דגל או ילד חוטף דלי בגב- זו תמונה המצולמת ומתוזמנת היטב, ולראיה- בלי האלימות- רעש, תופים, שריפת עגלות אשפה, אביזרי מין- לא היו ההפגנות זוכות לכיסוי יום יומי אוהד כזה. כולם מרוויחים מזה, המפגינים, התקשורת זוכה לרייטינג המניב רווחים- למה לעצור את ההצגה הכי טובה בעיר? איזה כף זה לראות את קורבן ההפגנות מתפתל בייסורים כשהחבל על צווארו- אפילו את הילדים מביאים לצפות..
  למזלם הטוב של המפגינים- ולא משנה מאיזה צד הם באים- החילונים נגד נתניהו והחרדים נגד המשילות של המוסדות הלאומיים- כולם למדו עד כמה קל להוציא שוטר מדעתו עי יריקה, "נאצי", "אני הבאתי אותך מאתיופיה – תתבייש לך"..
  ככה עושים מהפכות! ואם אתה רוצה למנוע אותם- סלק את התקשורת מהמקום, שקט..

 2. אולק מטיף להפגין בניחותא. ללא השתוללות. ואילו אתה מטיף להפגין בבוטות והשתוללות. כי ככה עושים מהפכות.
  למה מהפכה? מי יבוא במקום השלטון הנוכחי? מישהו אחר מהליכוד עם אותה קואליציה?
  היו בחירות. יש לכבד את החלטת הריבון – הבוחר. ההפגנות של מיעוט קטן וקולני רק מפריעות למאבק נגד הקורונה.
  מה יצא מזה?

  1. אני לא מטיף- אני מתאר את המציאות, ובעיקר סולד ממנה. ללא התייחסות לצד פוליטי כזה או אחר. בעצם אני מעדיף את החזון של אולג… אבל מסרב להיות מטומטם.
   אגב- יש לי מודל אחר לממשל תקין יותר במדינה- אבל זה מיועד למאמר אחר.

 3. נדמה שאנשים לא מבינים שעתיד ילדיהם עומד על הפרק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן