קול ברמה נשמע נהי ובכי תמרורים

בשעת משבר זו עלינו להתאחד ולנחם איש את רעהו
תמונה של אלטמן
ד"ר דוד אלטמן

המגיפה שנחתה על העולם מהלכת עלינו רוח רעה ואווירה קשה. אני נחרד לראות כיצד מתעללת בנו המגיפה בכל תחומי חיינו. לא רק ברשימת החולים המאומתים או המתים והמונשמים, אלא, ובעיקר, באווירת הנכאים החברתית, הכעס, השנאה ההולכים וגואים, חוסר היכולת להידבר, להתפשר ולראות את הטוב שעומד מולנו ולמצוא את המכנה המשותף שיש בין כולנו. כל אלה הם ההשלכות הישירות של המגיפה שמכה בנו.

הנביא ירמיהו מתאר את השעה הנוראה הזאת בפסוק אחד שפורט על נימי הנפש של כל אחד ואחד מאיתנו, ואומר הנביא: "קול ברמה נשמע נהי ובכי תמרורים רחל מבכה על בניה מאנה להינחם" (ירמיהו לא, יד).

נפש האומה מסויגת מכולנו. האֵם האולטימטיבית שלנו כעם בוכה ומיבבת בראותה כיצד אנחנו ששים להתנפל אחד על השני, לפגוע ולפצוע, לחפש ולמצוא את הרע. אנו ניצבים על עברי פי פחת כשהקו המנחה הוא "אכול ושתה כי מחר נמות".

הסיפור הקשה הראשון בספר התורה הוא התנהלותם של שני האנשים הראשונים, קין והבל, המתעמתים זה עם זה ונאבקים על מקומם ומעמדם בחברה. מאבק שהביא למותו של האחד ולגלותו המתמשכת של השני לאחר שלא מצא מנוח לכף רגלו במשך כל שארית חייו. בעידן המודרני ידע עם ישראל רדיפות, פוגרומים, שואה מאבקים ומלחמות, עלינו להכיר בכך שגם מה שאנו עוברים בימים אלה הוא בבחינת גרוע מאוד.

האם הפתרון שלנו למציאות האכזרית הנשקפת מחלוננו מדי יום ביומו מסתכם ביכולת שלנו למצוא אשמים ולארגן תרגילים זה מול זה וזה נגד זה? אנו צמודים לאמצעי התקשורת ומאזינים להכפשות של כולם, מבלי שיש מילה או קול אחד של אחדות ונחמה בתוך המאבק הקשה הזה. כך לא מנצחים, כך לא שורדים, אנו מבכים את קורבנותינו ואין לנו מנחם.

הגיע הזמן להתנער מאווירת הנכאים הרעה שבה אנו נמצאים, מהשנאה הבלתי-מתפשרת, מהוויכוח הבלתי-פוסק והחיפוש אחר האשם, השנוא הנרדף או הרודף, ולמצוא מחדש את המכנה המשותף אשר כל כך הרבה שנים הציל אותנו והביאנו עד הלום חרף כל הקשיים.

איום אמיתי מאיים על חיינו ועל קיומנו, ועל חייהם של רבים ברחבי העולם כולו. אם לא נתעשת ונמצא את הדרך לזקוף קומה, להושיט יד לשלום, לחבק ולהניח זרוע על כתף ומצח אל מצח, לא תהיה לנו תקומה והימים עוברים וחולפים.

אני כותב מילים אלה בדם ליבי, כיוון שאני חש שאלה רגעים שצריך לומר את אשר על ליבך.

וכבר אמרו חז"ל: "כַּמים הפנים אל פנים כן לב האדם לאדם", אולי נשכיל לראות איש את ליבו של חברו ולחדור מעט פנימה ולמצוא מנוח איש בזרועות רעהו. ויבואו שלווה ושלום.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

 1. חילוני תל אביב עם חסידי גור?
  נוער הגבעות עם שלום עכשיו?
  להקת סמוטריץ עם מצביעי הרשימה המשותפת?
  מנופי השלטים: שמאלני טוב הוא שמאלני מת?
  כותבי הטוקבקים נגד אשכנזים שחבל שלא הושמדו בשואה?
  אפשר להמשיך עד אין סוף

 2. המערכת הפוליטית מתנפץ ותהיה היערכות חדשה ומפלגות חדשות והכל יתהפך לטובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מייצג כסאות

רות הישראלית

תובנות אקטואליות מקריאה ישראלית במגילת רות

מהי שחיתות?

הגיגים על מה שמתרחש אצלנו בצמרת ההנהגה

מדביר מועך חרק

הדברת נמלים

למה כדאי לעשות את זה בצורה מקצועית?