הלינץ' שלא נגמר אבי גולדברג

על גזענות, שנאה וסיפורו של ליאו פרנק
ליאו פרנק George Grantham Bain collection he.wikipedia.org

אנו לכודים בצבת הקורונה, הרגולציה וטמטום המערכת השלטונית, ועל כן אני שב לשוטט במחוזות העבר.

ביום 17 ביוני 1994 נחַתי בשדה התעופה של לוס אנג'לס, כשיצאתי אל בית הנתיבות עצרו לפתע כל היוצאים עמוסי המזוודות במקומם. עיני הקהל נישאו אל מסכי טלוויזיה ששידרו מרדף משטרתי בנוסח בוני וקלייד בשידור חי. היה זה המרדף המפורסם של משטרת לוס אנג'לס אחר מכונית פורד ברונקו הלבנה של או. ג'יי. סימפסון, שחקן כדורגל אמריקאי וידוען. כידוע, לאחר שנתפס הועמד או. ג'יי. סימפסון לדין בשל רצח כפול של גרושתו ניקול בראון וחברה רון גולדמן.

זיכויו של או. ג'יי סימפסון בפלילים בשל הספק הסביר חצה את דעת הקהל האמריקאית, בבירור, רוב האפרו-אמריקאים נטו לקבל את ההכרעה כניצחון נגד גזענות המשטרה ורדיפת שחורים, ואילו הציבור הלבן זעם על כך שהרוצח זוכה מהרצח הכפול האכזרי. ישנם משפטים שאף על פי שנסתיימו, העניין הציבורי בהם לא שכך ופשעים מן העבר, אף שעברו את המסננת המשפטית, ממשיכים לעניין גם שנים רבות לאחר הכרעת הדין.

אחד המשפטים שהעניין בהם אינו נמוג הוא משפטו של ליאו פרנק. פרנק היה בחור יהודי צעיר, מנהל ייצור במפעל לייצור עפרונות באטלנטה, שהואשם ברציחתה של מרי פגן, פועלת נוצרייה בת 13 שעבדה במפעל. מרי פגן נמצאה מתה במרתף המפעל לאחר שנחנקה. בשנת 1913 הועמד ליאו פרנק למשפט, הוא הואשם והורשע ברציחתה של מרי פגן. פרנק, בן למשפחה יהודית ידועה, הורשע בפשע שלא ביצע.

ראיות מפלילות מכריעות הצביעו בעליל על כך שג'ים קונלי, צעיר שחור, עובד ניקיון במשרדו של פרנק, רצח את הנערה. במקום להרשיעו ברצח הוא הפך לעד המדינה הראשי של התביעה נגד פרנק. קונלי שיקר בעדותו, אולם חבר מושבעים לבן הסתמך על עדות זו והרשיע את פרנק, וגזר עליו עונש מוות. קונלי, הצעיר השחור, הורשע כשותף לאחר מעשה. את שארית חייו העביר בבתי כלא שונים, בגין עבירות אלימות נגד נשים.

פרנק ערער לבית המשפט העליון של ארה"ב, אך הוא נמצא אשם גם במשפט וגם בערעור. בשנת 1915, לאחר דחיית ערעורו, פנה פרנק אל מושל ג'ורג'יה על מנת שימיר את עונש המוות למאסר עולם. ואכן, לאחר עיון בראיות השקריות בתיק שוכנע המושל כי נעשה אי-צדק לפרנק, והוא המתיק את גזר הדין מעונש מוות למאסר עולם.

באוגוסט 1915 משנודע בציבור על דבר המתקת הדין, פרצו פורעים לבנים בחשכת הליל לכלא, חטפו את פרנק ותלו אותו עם שחר בחורשת עצי אלון בשטח ששייך לשריף לשעבר של מחוז מריאטה. איש ממבצעי הלינץ' לא הועמד למשפט, אף שזהותם הייתה ידועה.

יותר ממאה שנים לאחר מכן לא שכך הדיון הציבורי בעיוות הדין ובפשע הכפול: רציחתה של מרי פגן ותלייתו של ליאו פרנק. המאמץ של קבוצות וארגונים לבנים קיצוניים להוכיח את אשמתו של פרנק ולהצדיק את תלייתו לא נפסק. תלייתו של פרנק מכונה בדרך כלל "הלינץ' היחיד של יהודי בארצות הברית". הקהילה היהודית מנסה לשמר את זכרו כמי שהורשע והוצא להורג ללא עוול בכפו. אך התיק של ליאו פרנק ממשיך לאחד בשנאה את קהילת העליונות הלבנה בארצות הברית (white supremacy).

מעניין לציין שבאותה שנה, 1915, הופק הסרט האילם המונומנטלי, "לידתה של אומה", שהעביר מסר ברור של אהדה לקונפדרציה במלחמת האזרחים, והילל את ייסוד הקו קלוקס קלאן כמגן מפני הזכויות שנתנו לשחורים המשוחררים, זכויות שאותן ניצלו כדי לפגוע באדוניהם לשעבר. הסרט הוקרן לראשונה בבית הלבן בהקרנה פרטית בפני הנשיא וודרו וילסון שהגיב: "It's like writing history with lightning. My only regret is that it is all so terribly true."

אמירה גזענית זו ממשיכה לרדוף את מורשתו. היום דורשים פעילי המחאה האפרו-אמריקאית לשוויון חברתי למחוק את שמו של וילסון, שלפני היותו נשיא ארה"ב היה נשיא אוניברסיטת פרינסטון, מבניין בקמפוס שנקרא על שמו.

הפורעים שתלו את ליאו פרנק התכנסו חודש לאחר המעשה על קברה של מרי פגן והקימו סניף מקומי של הקו קלוקס קלאן.

ומה קרה לפורד ברונקו הלבנה של או. ג'יי. סימפסון? שוויה מוערך היום בשוק המזכרות ההיסטוריות בכ-1,250,000 דולר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אולי אנחנו טועים?

חמאס והג'יהאד האסלאמי מנהלים את המערכה מעל לראשינו