בגדי המלך החדשים

מדוע לא מטפלים במשבר כמו שצריך?
שרטוט של הוירוס
קורונה תמונה: https://www.scientificanimations.com/ h.m.wikipedia.org

כולנו מכירים את הסיפור של הנס כריסטיאן אנדרסן "בגדי המלך החדשים". גיבורי הסיפור הם מלך שחצן וגאוותן וחייטים רמאים שמוכרים לו בגד שלא היה כמוהו: ללא בד, פשוט עירום. כשהמלך צועד עירום ברחובות העיר להראות לתושבים את הבגד המופלא, כולם שותקים, עד שילד קטן צועק: "המלך עירום".

הקואליציה בישראל מצאה את הילד הקטן שאומר את מה שכולם רואים ולא אומרים. קוראים לו אסף זמיר, ממפלגת כחול לבן. השר המתפטר נימק את התפטרותו בכך שראש הממשלה מעמיד בראש סדרי העדיפויות שלו את ענייניו האישיים, ובכלל זה עיסוק בכתבי האישום הפליליים החמורים נגדו. משבר הקורונה והמשבר הכלכלי הם לכל היותר במקום השני.

כולנו שומעים את ראש הממשלה עוסק בענייניו האישיים: מימון של ההגנה שלו בכתבי האישום נגדו, הפסקת ההפגנות נגדו והאשמת המפגינים בהפצת קורונה, רדיפה של אישים ברשות השופטת ובפרקליטות ובמיוחד של היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט ולא מעט האשמות גם כלפי אחרים שקשורים בדרך זו או אחרת להעמדתו לדין או בקריאה להעברתו מתפקידו. במשבר חמור כל כך איננו יכולים להרשות לעצמנו ראש ממשלה המפנה אנרגיה רבה כל כך לענייניו האישיים או אולי אפילו נותן קדימות לשיקולים האישיים שלו.

לא אלאה אתכם בפירוט הכשלים הרבים של בנימין נתניהו בטיפול במשבר הקורונה ובמשבר הכלכלי, שאולי הוא החמור ביותר בתולדות מדינת ישראל. רבים וטובים כבר כתבו על כך בהרחבה. גם אני עסקתי בכך לא מעט בבלוג האישי שלי. במאמר זה אתמקד בכמה היבטים מדוברים פחות.

7 דקות לעומת 7 חודשים

לאחר מלחמת לבנון השנייה הופנה זעם ציבורי קשה כלפי הרמטכ"ל דאז רב אלוף דן חלוץ. הזעם נבע מכך שהוא דיבר עם יועץ ההשקעות שלו על מכירת מניות במהלך המלחמה. הציבור ציפה מהרמטכ"ל שישים את ענייניו האישיים בצד ויתמקד במשבר הלאומי. איני יודע אם רב אלוף (במיל') חלוץ דיבר עם יועץ ההשקעות במשך חמש דקות או במשך רבע שעה. במאמר זה אצא מהנחה שהוא דיבר איתו במשך שבע דקות.

משום מה איני רואה את אותו הזעם הציבורי מופנה כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו, העוסק בענייניו האישיים לא במשך שבע דקות, אלא במשך שבעה חודשים! ויש עוד הבדל מהותי: המשבר הבריאותי והכלכלי הנוכחי הוא קשה במיוחד. את השלכות המשבר הבריאותי והכלכלי יש כאלה שמשלמים כבר היום. כולנו נישא במשך כמה שנים בנזקים הכלכליים של המשבר. מלחמת לבנון השנייה הייתה ללא ספק אירוע הרבה פחות חמור.

היכולת להודות בכישלון

מי שלא עושה אינו נכשל. כל אחד נכשל לפעמים. אבל חייבים להודות בכישלון על מנת להפיק לקחים וללמוד ממנו.

דפוס ההתנהלות של מר נתניהו הוא ייחוס הכישלונות שלו לאחרים: האזרחים, המפגינים, אלה שמבקרים אותו, כחול לבן, האופוזיציה וכיו"ב. עוד מעט הוא אפילו יגיד שמישהו אחר קרא בסוף חודש מאי לאזרחי ישראל ליהנות ולבלות תוך יצירת מצג שווא כאילו הקורונה מאחורינו.

הצירוף של דפוס ההתנהלות של ייחוס כישלונות שלו לאחרים וההתקפות הרבות שלו על מי שהיו מעורבים בהליכי החקירה ובהליכים המשפטיים נגדו מעורר את השאלה: האם גם שם אין שימוש בדפוס של הטלת האחריות על מעשיו על אנשים אחרים?

כמובן השאלה הזאת אינה במוקד. במוקד נמצא הצורך בראש ממשלה השם בצד את ענייניו האישיים ועוסק רק במשבר החמור שכולנו חווים וכנראה נמשיך לחוות עוד זמן רב. ראש ממשלה שיש לו כתבי אישום פליליים אינו יכול שלא לעסוק בענייניו האישיים ולכן נדרשת החלפתו המידית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

 1. מסכים אתך שיש להחליף את ראש הממשלה מיד. בעצם היה צריך להחליף אותו עוד לפני שנים אחדות. לצורך החלפת ראש ממשלה אפשר לנקוט באחת משתי אפשרויות: הפיכה צבאית או אזרחית, או תהליך פרלמנטרי.
  בשל מבנה החברה הישראלית אינני רואה מצב אפשרות של הפיכה (אנא תקן אותי אם לדעתך יש אפשרות כזו) או לקיים תהליך הדחה פרלמנטרי ובחירת ראש ממשלה אחר. גם כאן אינני רואה אפשרות מעשית לביצוע, שכן אם היא הייתה זה היה מתבצע לפחות אחרי בחירות מספר 3. קיים "סדק" מסוים בתהליך הפרלמנטרי שיאפשר "אולי" הקמת קואליציה אחרת בהשתתפות הרשימה הערבית המשותפת.
  אבי יקירי – האם תמליץ על הליכה להחלפת ביבי ביחד עם המשותפת?
  או שצריך ללכת לבחירות מספר 4. במקרה זה ביבי יעמוד בראש ממשלה זמנית לפחות לעוד חצי שנה וגם אז אין ביטחון שהציבור יעיף את ביבי.
  אז אבי מכובדי – מה דעתך? כיצד אפשר לבצע את המלצתך הנכונה להחליף את ביבי מיד?

  1. יצחק דגני שאני מאוד מעריך, תודה על תגובתך. באתי לתאר מצב ולא להציע פיתרון. אני לא מסכים שיש רק שתי דרכים להחליף ראש ממשלה. בנוסף להפיכה צבאית, שאני מתנגד לה לחלוטין ולתהליך פרלמנטרי יש עוד דרכים, למשל: הרשעה בבית משפט, למשל הפגנות ולחצים, כפי שקרה אחרי מלחמת יום הכיפורים כשהגברת גולדה מאיר נבחרה שוב לתפקיד ראש הממשלה. ההתעסקות הרבה של מר נתניהו ומקורביו בהפגנות נובעת מהלחץ עליו כתוצאה מהן. אגב, אני לא בטוח שלא ניתן להחליף אותו בתהליך פרלמנטרי עם או בלי הרשימה המשותפת.

   1. ברשותך שתי הערות: הרשעה בבית משפט – הליך שיימשך שנים ארוכות, כתבת מיד. הפגנות וכו' בכל מקרה זה מגיע לכנסת. גם גולדה התפטרה בכנסת ושם נבחר רבין במקומה.

 2. כמה שיותר הצגות, כמה שיותר החופים שקופים, כמה שיותר הסתה, וכן הלאה כך הם מתלהבים ממנו יותר. תופעה עולמית קשה יותר שהקורונה שמכה גם בנו

  1. בטח שזה בוחריו. אבל ככה זה בדמוקרטיה. עם או בלי קורונה. מה לעשות – זה העם. לא מוצא חן בעיניך – תחליף את העם. כנראה שלא תצליח. הפתרון בשבילך – לשוודיה.

  1. אריק תודה על תגובתך,
   ברידג' הוא משחק הוגן. פוליטיקה לאו דווקא.
   בברידג' יש כללים ברורים והוגנים. בפוליטיקה לא בהכרח.
   יכול להיות שנתת לי רעיון לפוסט חדש במדור הברידג' שיעשה הקבלה בין ברידג' לבין פוליטיקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך