תרגיל ביסמרק

מִבְרָק אמס – איך לגרור יריב למלחמה
צילום של אבי
אבי גולדברג

בקיץ 1870 הייתה פרוסיה בשיא כוחה. ארבע שנים קודם לכן הכריעה את אוסטריה, יריבתה על ההגמוניה הגרמנית, האנדרטה שהוקמה לרגל הניצחון במרכז ברלין ניצבת שם עד היום. פרוסיה מיהרה והקימה קונפדרציה של עשרים ושתיים נסיכויות שהשתרעה מערבה מברלין עד לגדות הריין תחת שליטתה המלאה. התחזקותה של פרוסיה גרמה לדאגה רבה בקרב הממשל הקיסרי של נפוליאון השלישי.

ביוני 1870 הוצע הכתר של ספרד לנסיך ליאופולד משושלת הוהנצולרן-זיגמרינגן (Hohenzollern), קרוב משפחתו של המלך וילהלם הראשון, מלך פרוסיה. ליאופולד קיבל את ההצעה, אך בסופו של דבר, בשניים ביולי, חזר בו מהסכמתו לאחר שממשלת צרפת מחתה נמרצות, מתוך חשש שתהיה מוקפת ממזרח ומדרום על ידי בית המלוכה ההוהנצולרני (פרוסיה). המלך וילהלם הודיע כי לא יוצע מועמד אחר לכתר הספרדי משושלת הוהנצולרן. נדמה היה כי המשבר הבין-לאומי שכך, ודי היה בהצהרתו של המלך כדי להפיס את דעת הקיסר הצרפתי.

באמצע יולי נפש המלך הפרוסי וילהלם בבאד אמס, עיירת מרחצאות קטנה במערבה של גרמניה. באחד הבקרים כשהלך להנאתו בטיילת פגש "באקראי" את שגריר צרפת הרוזן וינסנט בנדטי. בנדטי הגיע לעיירת הנופש הקטנה על פי הנחיית ממשלת צרפת. מטרת הפגישה הייתה לדרוש מהמלך הפרוסי התחייבות מוצקה שמועמדותו של נסיך הוהנצולרן לכס המלוכה הספרדי לעולם לא תחודש.

וילהלם דחה את הבקשה בנימוס. היינריך אבקן (Abeken), חבר במשלחת הדיפלומטית של הקונפדרציה הצפון-גרמנית בפריז, שלח מברק לביסמרק, ראש הממשלה הפרוסית בברלין, ובו דיווח על השיחה הקצרה.

הדיווח המפויס של הקיסר הפרוסי על דבר הדרישה האולטימטיבית של ממשלת צרפת, הביכה את ביסמרק, שהתכונן בחשאי למלחמה עם צרפת, ורק חיפש עילה לכך. הוא התייעץ עם שר המלחמה אלברכט פון רון ועם ראש הסגל הפרוסי הלמוט פון מולטקה. ביסמרק שאל האם יש סיבה כלשהי לדחות את המלחמה בצרפת, ופון מולטקה השיב שלא ידועה לו סיבה כזו. מייד לאחר מכן פרסם ביסמרק הודעה בעיתונות שנוסחה היה מתגרה ושונה מההודעה ששלח אליו המלך הפרוסי.

לפני שפרסם ביסמרק את הדיווח לעיתונות על שיחת המלך וילהלם בבאד אמס עם השגריר הצרפתי בנדטי, הוא ערך אותו באופן שלבטח יעורר את חמתו של הקיסר הצרפתי נפוליאון השלישי.

ואכן נפוליאון השלישי קיסר צרפת נפל למלכודת. היה ברור כי צרפת המוחלשת לא תוכל לעמוד מול צבאות הפרוסים ושותפיהם ללא הכנה וגיוס מסיבי וחיזוק קווי ההגנה מראש. ב-19 ביולי הכריזה צרפת מלחמה, ללא כל צורך אלא מתוך מניעים של חוסר איפוק ו"כבוד", והמלחמה בינה לבין פרוסיה החלה. ביסמרק הצליח במזימתו לגרום לפרוסים להיראות כקורבן של התוקפנות הצרפתית; חודשים מעטים לאחר מכן, בינואר 1871, הכריז ביסמרק על כינון האימפריה הגרמנית החדשה מאולם המראות שבוורסאי, צרפת.

להלן מברק מהיועץ המלכותי אבקן לקנצלר הגרמני הרוזן ביסמרק על אודות חילופי הדברים בבאד אמס, 13 ביולי 1870:

"הוד מלכותו המלך [וילהלם הפרוסי] כתב לי: מר בנדטי פגש בי היום בטיילת כדי לדרוש ממני בעקשנות רבה שאאשר מייד לפריז באמצעות הטלגרף שאני מתחייב כי לעולם לא אתן את אישורי למועמדים מבית המלוכה הוהנצולרן, לכס הספרדי, אם מועמדות כזו שוב תעמוד על הפרק. סירבתי לתת התחייבות כזו, ובפעם האחרונה שהשבתי היה זה בחומרה מסוימת, הודעתי לו כי אף שליט אינו יכול לקחת על עצמו התחייבות ממין זה à tout jamais.

מובן שעדכנתי אותו [את בנדטי] שלא קיבלתי כל ידיעות עד כה, ומכיוון שהוא עודכן קודם לכן על דבר הודעתי לפריז ולמדריד [על דבר הסתלקותו של הנסיך מבית הוהנצולרן מהסכמתו לקבל את הכתר הספרדי] הוא יכול להסיק בקלות מדוע לממשלה הפרוסית אין כל עניין בנושא".

להלן הנוסח המניפולטיבי שהוציא ביסמרק לעיתונות לאחר עריכת המברק של המלך:

"לאחר שהידיעה על אודות הוויתור של הנסיך משושלת הוהנצולרן [על הכתר הספרדי] הועברה באופן רשמי על ידי הממשלה המלכותית של ספרד לממשלה הקיסרית של צרפת, הציג השגריר הצרפתי להוד מלכותו המלך הפרוסי באמס את הדרישה לאשר לממשלתו בפריז, באמצעות הטלגרף, שהוד מעלתו המלך מתחייב לא לתת לעולם את אישורו למועמדות של נסיך מבית הוהנצולרן לכס הספרדי. הוד מלכותו המלך סירב לקבל שוב את פני השליח הצרפתי והודיע לו באמצעות שגר שלהוד מעלתו אין עוד מה לומר לשגריר" [התרגום וההערות בסוגריים – א.ג.].

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן