מודעות מעל הכול

מודעות היא השרדות
גדעון גולדמן
פרופסור גדעון גולדמן

החיים נוצרו באופן אקראי. משהו כמו מכת ברק שברגע הנכון פגעה בשלולית עם מרק של תרכובות אורגניות וכמה ממברנות שומניות בהיקף. צ׳יק – חברו יחדיו – ובום – נברא תא חי.

מהרגע שנוצרו, החיים נאבקו על קיומם. תהליכים שאנו מגדירים אבולוציוניים שנגרמים על ידי מוטציות אקראיות, אולי עם הכוונה טבעית, אולי עם בינה נסתרת שגם החומרים עצמם רוכשים במהלך ההתפתחות הכוללת. אם כך ניתן לומר שהטבע הוא גזעני, מפלה, בוחר את הטובים ומחסל את הפחות מוצלחים.

תודעתנו היא חלק מהמכלול וגם היא הצטיידה ביכולת בחירה טבעית יעילה. בחירה המושתתת על אפליה: טוב וחזק עדיף על רע וחלש, זכות הברירה הטבעית הופכת תמיד למאבק בין פריטים שבו מנצח החזק ובהמשך למלחמה שבה שורדים המצוידים והערמומיים.

והנה עכשיו ההפתעה! מה עוד פיתחה תודעתנו במשך ריבוא שנות אבולוציה? מודעות! המודעות הזו היא תכלית הבריאה. אבן היסוד של היקום, הדבק שמאפשר לכול להתקיים. אם נשלוף אותה… היקום יקרוס. המודעות הזו ניחנה ביכולת מופלאה להתבונן לעומק ואפילו לנבא בסבירות מסוימת מה יקרה. מודעות שמבינה.

או ליתר דיוק, כדאי שנבין שאם לא נתמקד בהתחשבות בסביבה, בזולת, בפיתוח סבלנות, סובלנות, חמלה וזולתנות, וכל אחד ואחת יתעסקו בכפייתיות רק בעצמי, בעושר שלי, בביטחון שלי, בנוחיות שלי, באחוזה ובסוסים האצילים שלי, לאט לאט העולם ייסדק. מהר מאוד תאבד ההרמוניה, הקשרים החיוניים בינינו לבין עצמנו, בינינו לבין הטבע, האקלים, האטמוספירה, הקרחונים והניצן שזה עתה פילח את האדמה. ללא מודעות נפסיד את התבונה ונאפשר לאגו לנצח.

ללא תשומת לב נאבד הכול ונצטרך לחכות ביליוני שנים לאירוע המקרי הבא, וזה כנראה כבר לא יקרה, כי הברק מכה רק פעם אחת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

35 תגובות

  1. בגן עדן האדם טעם מעץ הדעת. פרופסור גולדמן יוכל לספר לך שהאדם פיצח את סודות ה- DNA. האדם רכש מודעות מדהימה שרק לפני דור אחד הייתה בתחום הדמיון הבלתי יאומן. החלק המתקדם באנושות ממשיך להעפיל לגבהים וגם מושך אחריו את יתר האנושות.
   את הברק אנו יכולים לייצר כמו גם עוד הרבה מאד דברים אחרים, כולל להשרות מוטציות או לשנות את ה- DNA כך שנייצר מוטציות בעצמנו.
   אז הפסדנו או הרווחנו?

   1. אין חולק על הדרך שעשה האדם החושב אבל זו העת להתחשב

   2. אין חולק על ההתפתחות העצומה שעשינו בני האדם אבל כדאי להשקיע גם בהתחשבות במשאבי הטבע בעלי החיים וגם בנזקקים שסביבנו

    1. כבר כמה שבועות שאני מהתלבט האם עלינו להתחשב בנגיף או לא… הרפואה איננה מתחשבת בנגיפים ובבקטריות שאנו משמידים בעזרתה. מחצית עיסוקה של הרפואה המודרנית הוא בטבח הייצורים שמפריעים לנו.
     האם לא יתברר, בסופו של תהליך, שאנו שוגים כאן שגיאה נוראה??

     1. המיטוכונדריה היא אברון התא החשוב והחיוני ביותר והיא כנראה תולדה של הכלאה עם וירוס או חידק קדום

  2. הפסד הוא זמני וחלקי
   תמיד ניתן לנצחו בזמן
   או במקום אחר. אל יאוש

  1. משבר הקורונה יכול לגרום לטרנספורמציה תודעתית ולהתחיל בפיתוח המודעות.
   יש סירטון ביוטיוב שמראה שבקיגיסטאן התגברו על הקורונה בזכות ערבות הדדית. תמיכה בנזקקים זקנים וחולים.

 1. הלוואי והיינו יודעים משהו על הקשר בין מעשינו לבין מה שקורה ביקום

  1. במעט שאנו יודעים יש את הקשר האקולוגי.
   מי שאינו מודע לסביבה ורק מנצלה..יפסיד.
   מי שאינו מתחשב בזולת..פוגע גם בעצמו.

 2. אהבתי. כל מילה.
  ועוד לא מאוחר מידי.
  יש בעיה עם מנהיגים חסרי מודעות וחדלי אישים.
  שנת תשפ"א ירוקה תרתיי משמע

  1. יולי, את ואני נשנה את העולם.
   מודעותך היא גל שסוחף אחרים לחיים מודעים

 3. זולתנות ואלטרואיזם הם אשליה כמו המודעות. כל מעשה ומחשבה פועלים למען אג'נדה ומטרה אגואיסטית.

  1. עידו, גם אגואיזם הוא "אשליה", קונספט של מיכלול ארועים(במנגנון של גרוי ותגובה) שמכתיב את הצעד הבא. ולכן אם מעונינים לשרוד לא רק ברמת הפרט ואף לא ברמת המין אלא במכלול:כדור הארץ, כלל בעלי החיים, אקולוגיה ואולי אפילו היקום יש להתחיל להפעיל יותר בתבונה את מנגנון "המודעות" כי ההתחשבות ההדדית תיעל את השרדותינו.

 4. שווי משקל – הרמוניה
  העולם תמיד יגיע לשווי משקל.
  השאלה היא אם בדרך הקשה או בדרך הרכה.
  תלוי בעיקר בנו

  1. תיזכר, היו ימים חסרי מודעות חסרי מוסר וחטפנו את המבול. באופן דומה פצצות אטום יכולות לחסל את האנושות. אם נפעיל מודעות נזכה לשווי משקל בדרך הרכה. כמו באייקידו

  1. אני בהחלט שותפה למשאלה ולצורך החיוני להמשך קיומנו, שנתחשב יותר בזולתנו ובסביבה בתוכה אנחנו חיים,. ואני גם מסכימה שהכרחי שנפתח את המודעות שלנו על מנת שנוכל לממש משאלה זו. יחד עם זאת, אני חושבת שהמודעות המתפתחת מגלה לנו, אם נעז להתבונן בתוכנו ביתר תשומת לב וכנות, את התוקפנות הקיימת אף היא בתוכנו לצד הטוב שבנו. המודעות גם לתוקפנות הקיימת בתוכנו, יכולה לסייע לנו במאבק כנגדה . היא יכולה לעזור לנו לקחת אחריות גדולה יותר על פועלנו בעולם ולא להשליכה על האחר, כאילו התוקפנות קיימת רק מחוץ אלינו. ואם אכן זו תהייה ההתפתחות, הלוואי! אני מקווה ומאמינה שהעולם ייטיב את דרכו.

   1. נכון.
    מודעות לרע שבנו, לתוקפנות, לחוסר סובלנות להיותנו עם יצר ואפליה מולדים יותר חשובה ממודעות ליפי נפשנו.
    כמו ברפואה קודם האבחנה ואח״כ הטיפול.
    עוד נראה לי שכמו ״שריר״ שניתן לפתחו כך גם את המודעות..ובכוון הנכון המיטיב.

 5. קשה לי להבין מה זאת אג'נדה ומה זאת מטרה ללא הבנה של מה זאת מודעות.
  הקשיים הם רבים ונגעתי בכמה מהם במאמרים קודמים שלי באתר הזה, כגון: "עולם החוויות של הבינה המלאכותית" (https://www.jokopost.com/it/17983/) ו"רובוט, או אדם: אייכה?" (https://www.jokopost.com/it/14013/).
  אכן, מודעות מעל למציאות שלנו.

  1. תודה על ההפניה למאמריך המרתקים. ניסיתי בפשטות להתיחס ל"מודעות" כיכולת האנושית לשים לב לא רק לעצמך אלא לזולת ולסביבה כי נראה שללא אותה תשומת לב נאבד את היקר לנו מכל, את עולמנו. נראה שהמשך קיומנו מותנה בהתחשבות אקולוגית ואנושית.

   1. אכן המודעות היא "אבן היסוד של היקום, הדבק שמאפשר לכול להתקיים. אם נשלוף אותה… היקום יקרוס." היא היכולת לשים לב. (לדוגמה, המחשב, מעצם מבנה פעולתו, אינו מסוגל לשים לב).
    מה שלא ברור לי הוא מניין לך שהברק מכה רק פעם אחת? אולי הוא כבר היכה כמה פעמים בעבר ואולי הוא יכה שוב? וכיצד הוא מכה רק כאשר הכול נהרס?

    1. חחח.,רק מטבע לשון וקריאה לא לאבד הזדמנות כה אקרעית ונדירה.
     עד עתה לא נתגלו סימני חיים על כוכבים אחרים.

 6. מספיק שחיידק אחד ישרוד כדי להתחיל את הכל בגרסה חדשה.
  אל תהיה פסימי 🙂

  1. לא בהכרח. יתכן ששינוי האקלים והתנאים יגרמו לחידק להתפתחות מפלצות וציקלופים עם עולם חסר תובנה

 7. צריך יותר כוח.יותר נחישות.זה לא אידיאליסט עדיף מהשדה טוטאלית.

  1. פיתוח המודעות בין השאר עוסק בפיתוח ״תאי המראה״ אותם תאים שחשים אמפטיה עם האחר אפילו אם הוא זר ואפילו אם הוא אויב.

  1. אכן.
   אם את מפתחת מודעות יש סיכוי שתתני יותר חופש ושחרור לילדייך וחברייך, אם המנהיגים ישכללו את מודעותם הם יבינו היטב מהי דמוקרטיה, איך לפתח סובלנות ולצמצם אפליה והעדר שוויון חברתי.

  1. אותה מודעות גם יודעת לקבוע גבולות. יש ״מוארים״ שהגיעו לרמה כה גבוהה שהם שרויים בשוויון נפש, נפשם ונפש סביבתם הם אחד(אופקא).

 8. ואם האידיאולוגיה של א שונה מהאידואולוגיה של ב?

  1. יוחנן היקר. מודעות היא תכונת התודעה המסוגלת לשים לב לאיכות עצמה(לשים לב שאתה כועס, חרד, חושב נזכר מדמיין). התכונה אינה מותניית באידיאולוגיה ואולי להיפך.
   אם אתה עם מודעות רגישה ואיכותית מיד תשתכנע שגם לאחר (שיש לו אידיאולוגיה שונה בתכלית משלך) יש זכות קיום. זה יאפשר הפרייה הדדית והתפתחות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן