פרידה מעמותת יצחק שדה

הפרס לספרות צבאית
תמונת שלמה גזית
ד"ר, אלוף בדימוס, שלמה גזית

בשנת 1972 הוקמה העמותה "פרס יצחק שדה לספרות צבאית", שמטרתה עידוד היצירה המקורית הישראלית בתחום הספרות הצבאית: היסטוריה, מחקר והגות בתחום הצבאי. העמותה מעניקה פרס לספרות צבאית על שם האלוף יצחק שדה, וכמו כן מוציאה לאור את כתבי יצחק שדה.

התחרות נולדה בעקבות פנייתו של ז'ק מהפר, איש עסקים איראני, ליגאל אלון בבקשה שימליץ לו על תרומה משמעותית בישראל. יגאל אלון ביקש להנציח את זכר מפקדו יצחק שדה, והציע לקיים את התחרות. ואכן, ידידי ז'ק מהפר עומד בהתחייבותו ליגאל אלון מלפני 50 שנה גם היום.

וכך, בתחילת כל שנה קלנדרית פונה מזכירת העמותה לכל הוצאות הספרים הרלוונטיות, בבקשה שישלחו את ספריהן לתחרות. בה בעת נבחרים שלושה שופטים, אשר זהותם חסויה עד לאחר קבלת ההחלטות. לרשותם עומדים 3-2 חודשים, והם מחליטים על שני ספרים הזוכים בפרס הכספי, ועוד ספר או שניים שזוכים להוקרה מיוחדת.

קיווינו שהתחרות תעודד את הכותבים לכתיבה הצבאית, ואכן – אם לפני 50 שנה כמעט לא נמצאו כותבים, היום מתקבלים כ-50 ספרים מדי שנה בשנה.

משקיבלו השופטים את החלטתם, מתבצעת חלוקת הפרס בטקס חגיגי (בבית הפלמ"ח) שאליו מגיע קהל של כ-300 משתתפים. המוזמנים לטקס מקפידים שלא להחמיץ את המאורע, הגם שהגיל עושה את שלו. לטקס מוזמנים בדרך כלל גם חיילים מיחידות שונות, אשר מנצלים את ההזדמנות לסייר במוזיאון הפלמ"ח.

בימים אלה סיימתי את תפקידי כיו"ר העמותה, והשבוע נבחר תא"ל ד"ר אפרים סנה ליו"ר החדש. אני פורש מהתפקיד בתחושת סיפוק רב. זהו אחד הפרויקטים היפים והחינוכיים שנערכים במדינה. בטוחני כי ד"ר אפרים סנה, יורשי בתפקיד, ישכיל להמשיך ולקדם את המסורת היפה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

2 תגובות

  1. אחרת מי ידע בעוד כמה שנים על ההיסטוריה שלנו במלחמה על ארצנו.

  2. משמח לקרוא מה שגזית כתב אחרי הפסקה שנמשכה מספר חודשים. ברכות לשנה טובה לכל הקוראים והכותבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

הדרום הפרוע

הבעיות והסכנות בעקבות היעדר משילות בנגב

קידום אתרים אורגני וממומן

אתר אינטרנט לעסק זה כבר מזמן לא מהלך שחשוב לעשות כי מצפים מכם. כיום, כאשר לכל המתחרים שלכם יש אתר אינטרנט, העובדה שגם לכם יש