"הגמדים של גוליבר" נמצאים בכל מקום

למרות קשיי השעה – זו העת להפגין אחדות וסולידריות
תמונה של אלטמן
ד"ר דוד אלטמן

בשנת 1728 כתב ג'ונתן סוויפט את ספרו הבלתי-נשכח, גוליבר בארץ הגמדים. בקולמוסו המושחז מציג בפנינו הסופר הגאוני את ממלכת הגמדים המתמודדת עם הגעתו של ענק שספינתו נטרפה, הגמדים שובים את הענק, גוליבר. סוויפט מציג את העוצמה שבחולשתו של גוליבר שהופכת אותו לאסיר חרף גודלו, כוחו ועוצמתו. כמו כן הוא מציג בפני הקוראים עולם של אינטריגות ואינטרסים, של קנאה ושנאה, של מלחמת ממלכות גמדים אלו באלו, מלחמת עולם אמיתית עד כדי שימוש בנשק בלתי-קונבנציונלי בין הצדדים. מלחמת הגמדים נובעת מוויכוח עתיק יומין בין הממלכות היריבות: מאיזה צד יש לשבור את קליפתה של הביצה בארוחת הבוקר, האם בצידה החד או בצידה הקהה?

יצירה זו רלוונטית בביקורת שלה על החברה גם היום. "הגמדים של גוליבר" נמצאים בארצנו ובארצות רבות ברחבי תבל. השנאה, הקנאה והמלחמה הבלתי-מוסברת גורמות לנו לעסוק בהרס ובחורבן במקום בבנייה, בשיקום וביצירה. די להסתכל על מאבק הימין נגד שאיפותיו של ראש הממשלה להגיע להסדר היסטורי עם העולם הערבי שבאזורינו, ועל הביקורת המוטחת בו על שלא יישם את הריבונות בשטחי מדינת ישראל, ובל נשכח שההצעה להקים ולהחיל את הריבונות נדחתה בגלל הרצון להשיג מקסימום, שאינו אפשרי כעת בתנאים הנתונים. ומנגד, השמאל האנרכיסטי שחפץ להחליף שלטון בדרך לא דמוקרטית, תוך כדי מחאות גורפות של הציבור. יש בכך פגיעה בלכידות ובאחדות של האומה המתמודדת עם קשיים כלכליים וחברתיים, ועם אנטישמיות עולמית. למרות כל הקשיים אנו ממשיכים לעסוק במלחמת אחים ובשנאה בלתי-מתפשרת מבלי יכולת לראות מעבר לצוק או מעבר לצורכי היום יום של כל אחד מאיתנו.

הזדמנות היסטורית ניצבת בפני מדינת ישראל בימים אלו. הזדמנות לשלום ביננו לבין שכנינו ברחבי האזור, ואם נדע לחבקהּ נוכל לקדם פיתוחים סביבתיים וכלכליים שיועילו להתמודדות עם קשיי היום יום שנוצרו עקב מגפת הקורונה. השלום הזה יכול להוות מנוף לפיתוח מדינת ישראל באזור כולו, ואפילו לשלוח מסר לעולם על שיתופי פעולה כלכליים שיאירו את העתיד הלוט בערפל המדאיג את כולנו.

זוהי תקופה מאתגרת, ועל כן כולנו חייבים להתנער מביקורת הורסת, מצדקנות ומתחושת העליונות והזלזול באחר ומאי-הרצון לעבוד בצוותא. עלינו להתמודד עם האתגר שמתגלגל לפתחינו בתקופה הרת גורל זו אשר בין כנפיה מצויה תקווה גדולה.

האם נענה לאתגר הניצב לפנינו ונתפוס אותו בשתי ידיים באחדות ובסולידריות או שמא נבזבז פעם נוספת הזדמנות לעתיד טוב יותר ובשורה לחיים שלמים יותר? תקופה זאת ניתנה לנו במתנה, האם נבנה יחד את עתידנו?

טוב יעשה העם אם יחליט באחריות ובתבונה על חייו בהווה ובעתיד.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. אינן הוגנות. אף איש שמאל לא נגד דמוקרטיה. אנשי השמאל הם נגד שחיתות ונגד מנהיג ימין שחרף העובדה שהוא נאשם בפלילים ומקריב את האינטרסים של הציבור כדי להמלט ממשפט, תוך השתלטות על כל הרשויות במדינת ישראל, הוא ממשיך התעללויות ללא התנגדות של אנשי הימין למיניהם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

פרס ישראל לאן?

בעקבות המחלוקת בעניין הענקת פרס ישראל

צילום של אבי רוזנטל

לא הקלף מלוכלך

על הסרט "קלף מלוכלך" ועל רמאויות בברידג'