נאום הפספוס

המחאות החברתיות הופכות למחאות פוליטיות
תמונה של יורם
ד"ר יורם רבובסקי

משל עתיק, ידידיי, מספר על עקרב שרצה לחצות את הנהר וביקש "טרמפ" מצפרדע. הצפרדע כמובן פחדה שהעקרב יעקוץ אותה בדרך, אך העקרב שכנע אותה במילים: "אם אעקוץ אותך נטבע שנינו". הצפרדע נאותה ללוגיקה והעמיסה את העקרב על גבה. באמצע הדרך לא התאפק העקרב ועקץ את הצפרדע. "מה עשית?" זעקה הצפרדע, "שנינו נטבע". "מצטער", אמר העקרב, "עקרב נשאר עקרב".

קוראים יקרים, אתם ודאי שואלים מדוע אני מספר לכם זאת, במיוחד לאור העובדה שסביר כי אתם מכירים את המשל? ובכן, המשל הזה מזכיר לי את ההתנהגות של חלק מהמפגינים בהפגנות האחרונות. בעיית האבטלה והשילומים של העצמאים היא אמיתית! אנשים פושטים רגל, מאבדים את פרנסתם, עסקים ייסגרו, רכוש פרטי ילך לאבדון, רבים עומדים על עברי פי פחת. ואותם אנשים אמיצים, כמו השולמנים למשל, מנסים להציל את המצב. הם מתעקשים שלא לדבר על פוליטיקה.

אנו עדים להפגנות מרשימות מרובות משתתפים. הפגנות שזה תשע שנים לא התרחשו ולא נראו כמותן. אנשים התאחדו סוף סוף לנוכח האסון הכלכלי הממשמש ובא על בתיהם. ארגנו אנשים, יצאו לזעוק והנה… ברגע אחד הוחרב הכול. כעקיצת העקרב. קול עלה מן ההמון המאוחד להציל את המצב הכלכלי. קול אשר זכה להד תקשורתי. אך לצידו נשמע קול אחר אשר יכול לחסל בן רגע את זעקתם של אלפים המבקשים להציל את עסקיהם. והקול הזה זעק, בטיפשות יש לומר, "אסור שיהיה ראש ממשלה עם כתבי אישום".

אסביר לכם מדוע הזעקה טיפשית. לא משום שהיא צודקת או שגויה. לא משום שהדברים נכונים או לא. הזעקה טיפשית שכן כהרף עין חדל הדיון לסוב על בעיות אמיתיות וקריטיות של עסקים, וגלש באחת לדיון הפוליטי הרגיל והמשמים של שמאל וימין. ובמגרש הזה, אנו יודעים מי מנצח. אנו יודעים למי יש רוב אוטומטי. אנו יודעים את מי מעדיף הרוב.

לאחרונה חווינו שלוש מערכות בחירות. בזבזנו מיליוני שקלים ואנו שוב ניצבים מול התיקו הארור. תיקו מספרי, אך רוב לימין. ומה מתרחש ברגע שעוברים למשחק של "שמאל מול ימין" אתם שואלים? הימין מאחד כוחות, ובצדק. הימין נסגר כבלוק. קוראים לזה, ידידיי, "גוש חוסם". והנה לכם, ברגע אחד יכולה להיעלם זעקת השולמנים האמיתית כל כך. בן רגע יכולים לקרוס אלפי עסקים משום שאנשים לא מצליחים להבין מה יותר חשוב. האם שנאה יותר חשובה מהחיים? האם סלידה מאדם חשובה יותר מהמציאות הכלכלית? האם הכול משחק פוליטי בעיניכם, מפגינים חסרי רגישות?

ושלרגע לא תחשבו שאני נגד הפגנות. אני בעדן. ההפגנה באמצע יולי על הנושאים הכלכליים הייתה נהדרת וחזקה ומפוארת. רק צריך כמה טיפשים שיכניסו את האינטרסים הפוליטיים שלהם עם סיסמאות נבובות מהבחירות האחרונות, שבהן הפסידו, שוב ושוב. ומי שמשלם את המחיר הם בעלי העסקים שבן רגע הפך הדיון בהם ובמצוקותיהם לדיון על "שמאל" ו"ימין", ואז, אנו יודעים, לא יקרה כלום, שוב נשמע את אותם פוליטיקאים חלקלקים שיודעים לדבר או את האומנים שלא תרמו את חלקם למדינה, והרי לכם "ההתמוססות הגדולה".

ואולי עדיף שאכנה את הנאום שלי "נאום הטיפשות" יותר מאשר "נאום הפספוס". חישבו עתה ידידיי, האם תאפשרו לצפרדע לטבוע אל המצולות בשל אנשים שלא מצליחים להפריד בין צורכיהם שלהם לבין פוליטיקה של שטיפת מוח?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. דבריך נכונים. יותר מזה: ההפגנות שלוחות הרסן מהוות חממות להדבקה בקורונה. עוד יותר מזה: כשפורצת מלחמה צריך לדחות את כול הפוליטיקות, בין אם הן צודקות או לא, ולרכז את כול הכוחות לניצחון במלחמה. עכשיו מדינת ישראל נתונה במלחמה. לא נגד אויב אנושי.יש קורבנות. ההפגנות בבלפור ועל הגשרים רק מפריעות למי שאמור לנהל את המלחמה. התקשורת עם הקשקושים שלה עוד מנפחת את הבלגן. חבל.

  1. אין ברצוני להרחיב את הדיבור בנושא הפוליטי, אך איני יכול לשלא לזכור ולהזכיר שגם בריטניה החליפה מנהיג כושל בזמן מלחמה.
   "חממת קורונה" זה חלק מדף המסרים של הליכוד. אמנם ההגיון דורש שצפיפות מסייעת להדבקה בקורונה, אך לא הוכח שמשתתפי הפגנות נדבקים יותר מאחרים. במחקר אפידמיולוגי בארה"ב נמצא ששיעור חולי קורונה בקרב משתתפי הפגנה גדולה היה זהה לזה של כלל האוכלוסיה. ברור לכל קורא הגיוני שמוקדי ההדבקה הם אחרים ודי להתבונן ברשימת הישובים האדומים.
   לא מתאים לך ד"ר דגני להפיץ פייק ניוז.

   1. אמנם אינך רוצה להרחיב את הדיבור בנושא הפוליטי, אבל, למצער, בדיוק על פי נטייתך הפוליטית הנך מכוון את דבריך.
    באמת זו מחמאה גדולה שאתה מזכיר את חילופי המנהיג בבריטניה. כל הכבוד על ההשוואה.
    אכן ישנם מוקדי הדבקה בישובים אדומים. אולם איך אתה מסביר את ההגבלות שמשרד הבריאות הטיל על התכנסויות למיניהן: מופעי תרבות,בתי כנסת, חופי הים וכיוצא באלה?
    זה אסור והפגנות, כשחלק מהמפגינים מזלזלים במסכות? איפה אתה רואה כאן "פייק ניוז"?
    כל זמן שה"מודוס אופרנדי" של הוירוס לא ברור די הצורך, וכרופא בכיר אתה צריך לדעת זאת, התקהלויות למיניהן אסורות. ולו רק לשם זהירות. ולגבי הצד הפוליטי – מצדי שביבי ילך הביתה. כנראה שגם לכלא. על מנת שזה יקרה יש לקיים את ההליך הדמוקרטי. לא יותר ולא פחות.

    1. כאשר אין הוכחה שהפגנות גורמות להדבקה המונית, ואפילו פרופ' ברבש סוף כך סוף הודה בזה במהדורת החדשות היום (3.8.20), הרי המינוח "חממת קורונה" הוא פייק. אני לא צריך להסביר את הטעויות של משרד הבריאות (מי בדיוק!!) שהם יסבירו לבד.

     1. לא. כאשר אתה, בתוקף מעמדך הרפואי הבכיר, טוען שהמינוח "חממת הקורונה" הוא "פייק" אתה חייב להסביר זאת. לא תוכל להתחמק מכך בהיגד שהם במשרד הבריאות יסבירו.
      אם הנך מבקש להשתתף בהפגנות – זכותך. אנוכי לא אשתתף בהפגנות וגם אמליץ לכל מי שמוכן לשמוע להימנע מהתקהלויות המונים.
      כיוון ששנינו נמצאים במה שנקרא "קבוצות סיכון" הייתי ממליץ מאד שתחשב מסלול חשיבה בעניין זה מחדש.

      1. ד"ר דגני היקר,
       משרד הבריאות מעולם לא טען שהפגנות הו "מדגרות קורונה" (לא חממות). שלחתי אותך למשרד הבריאות שיסביר לך מאין נבעו ההחלטות שלו ותו לא. המינוח נכון, ההקשר הוא פייק.
       ממעמדך האקדמי הבכיר אתה יודע יפה מאוד שקשה ביותר להוכיח שלילה. חובת ההוכחה חלה בדרך כלל על מי שטוען לסיבה ותוצאה.
       אני לא המלצתי ולא התרעתי להשתתף או להמנע מהפגנות. אני מציע שתמליץ מאוד לכל מקורביך הצעירים שלא יסעו בכלי רכב, לא ישחו בים ובבריכות ולא ילכו לעבוד בבנין. סיכוייהם למות שם גבוהים בהרבה מהסיכוי שימותו מקורונה. אלה עובדות ולא דעות.

       1. טענתי פשוטה מאד: כאשר יש ספק – אין ספק. כיוון שלא הכל ברור בעניין הקורונה והתפשטותה לדעתי עדיף לנקוט זהירות ולהימנע מהתקהלויות. כל היתר זה בלטריסטיקה. אתה טוען שלא המלצת או התרעת על השתתפות או מניעה מהשתתפות בהפגנות. לעומת זאת אני טוען שיש להימנע מהשתתפות מסוג זה כדי לא להסתכן בהדבקה.
        ברגע שאתה מדבר על "סיכויים" אינך יכול לדבר על "עובדות". זו לוגיקה חד ממדית פשוטה.
        עובדה היא שזמן קצר אחרי "מסיבת הסיום" של הגל הראשון, והתרת ההתכנסויות למיניהן, חלה התפרצות נוספת שאף עולה בחומרתה על קודמתה.
        על כן – להימנע ככל האפשר מהתקהלויות. עם או בלי הפגנות. כך הסיכוי להידבק יפחת.
        אלון מכובדי – בוא נסכם את הוויכוח בינינו. יקרא כל קורא את הדברים שכבר נאמרו כאן ויעשה את החלטותיו.

        1. אי אפשר לסכם דיון כאשר אתה טוען אחרון, אבל אני נכנע.

 2. אבל עתיד המדינה מהדורות הבאים חשוב הרבה יותר
  למה אתה מתעלם מכך?

  1. מרכז הטענה היא כי יש להפריד בין הפגנות לחם ותעסוקה להפגנות על קיומה או שינויה של דרך פוליטית למדינה. מי שיכול, שיופיע בשתי הפגנות נפרדות. או אולי, יום כאן ויום שם….

 3. ולכן רבים מאלה שנפגעו מהמגיפה מסרבים להשתתף בהפגנות

  1. אי השתתפות בהפגנות מהסיבות שציינת הן גם השמעת דעה פוליטית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן