גזענות מוחשית

זאב שטרנהל ז"ל ראה נכוחה
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

כתבתי מאמר לאחרונה ב"הארץ", הספד לזאב שטרנהל ז"ל. האיש היה שמאלני לגיטימי בכל פירוש אפשרי, אבל היה גם ציוני גאה שנלחם על מהותה של הציונות. אין זה סוד שראה את ישראל בדרכה לפשיזם. לא ל"פשיזם" שעולה בתקשורת כל אימת שאיש ימין מקצין עמדותיו ולרוב איננו זכאי לתואר פשיסט, אלא לתהליכים העמוקים העוברים עלינו. למשל הסגידה למנהיג שמסית נגד התקשורת ומוסדות החוק, למשל חברה שהגזענות בה הפכה נורמה מקובלת. ברור שאברי גלעד הוא גזען בהתבטאויותיו, אבל הוא עושה זאת בחברה שמקבלת דעות כשלו בשלווה סטואית, וגם אם הוא עצמו מתנצל אחר כך, הקהל הגזעני אינו מצטרף להתנצלותו.

בכל העולם יש תהליכי הזדהות עם מאבק השחורים בארצות הברית. לא כולם מסכימים עם כל דרכי המאבק, אבל ההזדהות העמוקה קיימת. רואים זאת בהנחיות הספורטיביות שבאות מלמעלה. רואים זאת בהזדהות עם ציבורים שסובלים מידה הארוכה של הגזענות. כל שחקני הליגה האנגלית בכדורגל, שחורים ולבנים, נושאים על חולצתם את סיסמת המאבק. זה עובר על כל אירופה – אבל לא על ישראל. מי שיחפש סיבות פוליטיות יחטיא את המטרה. כאן פשוט לא אוהבים שחורים. שורקים להם בוז במגרשי הכדורגל. מתייחסים לאתיופים כאזרחים נחותים רק בשל צבע עורם. שלא לדבר על ההתייחסות הגזענית לעובדים זרים וכלפי ערבים.

אלאור אזריה נחשב זכאי, וכל חייל שמרים ידו על ערבי שלא במסגרת הצבא ופקודותיו הוא חסין. הערבים הישראלים מודרים לא על ידי מוסדות המדינה אלא על ידי חלקים נרחבים של הציבור. אוהדי מכבי תל אביב בכדורגל לא יכלו להיכנס למשחק הדרבי בבלומפילד, אבל מחוץ לאצטדיון קראו קריאות חריפות נגד ערבים וחלקם גם פגעו בערבים וברכושם. בבית"ר ירושלים חבורת הפורעים "לה פמיליה" מתנגדת להכללת שחקן מוסלמי בקבוצה כי 'בית"ר טהורה לעד'.

אבל זה גם עובד הפוך. כל העולם רואה שטראמפ הוא איש נקלה, נרקיסיסט ובור. אין להזכיר את שמו באירופה, מלבד בישראל. אבל גם אלו שטוענים שהוא מיטיב עמנו רואים את הבושה שעוטה את העולם כשגזען לאומן שולט בכיפה.

זאב שטרנהל טען תמיד שהפשיזם לא יכול היה לפרוח ללא עמדה גזענית של הציבור נגד זרים ובעיקר נגד יהודים. כאשר הוא שב והזהיר מפני מעבר לפשיזם מדינתי הוא טען שהגזענות עלולה לתת לו לגיטימציה. מי שראה את ראש הממשלה ושריו עוטי המסכות עומדים בשערי בית המשפט בשעה שראש הממשלה תוקף את כל מערכות החוק, ראה את תחילתו של התהליך – התרסה לאומנית והתקפה מתחסדת על כל גורמי שלטון החוק.

דואב הלב לכתוב דברים אלו על מדינה שקיבצה מכל קצווי תבל יהודים שהיו קורבנות של גזענות זוחלת של שנים. תקוותי שהשינוי הגדול בעולם יופיע גם אצלנו ונהיה כאחד העמים, והמושג "עם נבחר" יפורש במשמעות האותנטית של הביטוי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

18 תגובות

 1. מאמר חשוב מאוד, בצד שלושה מאמרים שפורסמו בסוף השבוע ב"הארץ" בעקבות מותו של זאב שטרנהל

  1. היי אמיר מאמרי איננו מאמר אופטימי אבל היות והכנסת את הנימה הזאת אומר לך מדוע יש מקום לשביבי אופטימיות. העולם נע לכיוון אנטי גזעני תראה מה שקורה בצרפת בריטניה ושווייץ. רשויות הספורט בעולם נלחמות בגזענות זה הדגל המשותף למסי רונלדו ולבנדובסקי. לריהאנה לבראד פיט ולליידי גאגא. ישראל לא תוכל להמשיך להיות אי נוטף גזענות במציאות הזאת

  2. כפי שמגנט רגיל יוצר קבוצה של מתכות בלבד, או כמו שדבק רגיל מחבר ניירות לקבוצה – כך גם תכונות אנושיות דומות או מסוג מסוים מתקבצות בדרך כלל יחדיו: כך למשל: רגישות לזולת מחוברת עם יושר, פתיחות רוחנית, רצון לשאול ולדעת יותר. דוגמא אחרת ניתן לראות בחיבור שבין ביטחון עצמי בתחושה של ידיעת אמת שאין לה אחרת ! לזה מצטרפות תכונות יסוד של חוסר סובלנות לאחרים, מן הסיבה שהם שונים. בקבוצת מגנט זו מתקבצים המזלזלים בסגולות הפרט לשאול ובזכותו לחשוב. כל קבוצה כזו מצמיחה כיווני תהליכים. וכבר ראינו כיווני דיכוי שצמחו מצרוף מגנטי מסוים. ראינו מרחוק בשנים ומרחוק גאוגרפית והנה עכשיו זה קרוב מאד. חיינו תלויים בעירנות ההבנה הזאת. עוזי ברעם מאיר את המציאות והפונטציאלים המסוכנים הגלומים בה . זו קריאת השכמה חיונית שנאמרת לקראת הצהריים. ועם זאת היא עדיין יכולה לעזור.!!!

  3. כל כך נכון וכל כך מדאיג
   מקווה שלא הגענו למצב אל חזור…
   אופטימי מטבעי אבל אתה מתאר בפרוש את תחילת הסוף…יותר מדי עוורים עם מוטיבציה…לא רואים לאן הולך המנהיג ועוד מעודדים אותו בכל הכח…
   כואב הלב!

 2. אכן כך. לא רק בעבר ובמרחק ראינו כיוונים מסוכנים כפי שאת נכון כותבת. גם בימינו אלה וממש במקומותינו ובסביבתנו הקרובה אנו עדים למחזות של גזענות קיצונית עד כדי ג'נוסייד שמופנים כלפינו. מצד האייטולות, החמאס, החיזבאללה ועוד. אין דבר כזה באף מקום בעולם ואין אף מדינה שכך מאוימת כמו מדינת ישראל. יתכן שלא לכך התכוונת. אולם זו המציאות האמתית. ישראל צריכה לקבל אות הצטיינות על עצביה החזקים והמתינות יוצאת הדופן שהיא מפגינה כלפי מפעילי הגזענות כלפיה.
  אנא שימי לב שישראל היא אחת המדינות הכי פחות גזעניות בעולם. האם זה לא ברור?

  1. גזענית בעליל. אפליה עמוקה נגד שחורים ונגד ערבים יותר של הציבור מאשר הממשלה. אתה יכול למנות את בעיותיינו הבטחוניות אבל לא למרק את פגעי הגזענות תלך פעם כשיהיה מותר למגרשי הכדורגל ותשמע את כל הזמירות נגד כל שחור וערבי.

   1. אינני מונה את בעיות הביטחון שלנו. אני מדגיש במפורש שבעיות אלו נובעות מגזענות קיצונית כלפינו. הנך מתעלם מכך כשהנך מתייחס לגזענות זו כ"בעיות ביטחון". וזו שגיאה בהבנת העניין.
    עם זאת אתה צודק כשאתה מזכיר את הגזענות המופגנת במגרשי הכדורגל. ראשית – אתה יודע יותר טוב ממני מי מבקר במגרשי הכדורגל ומה מתרחש באחורי הקלעים של הכדורגל. אינני נמנה על המבקרים במגרשי הכדורגל וגם אין לי כל כוונה לבקר שם למרות המלצתך.
    נכון, יש בישראל מוקדים של גזענות. גם נכון שזו בעיה של חלק מהציבור ולא של הממשלה. אבל אני עומד על כך שבישראל יש פחות גזענות לעומת מדינות אחרות בעולם המערבי. על העולם השני והשלישי אין צורך לדבר.
    אני יודע שיהיה לך ולאחרים קשה לקבל את זה. אולם זו המציאות. גזענות קיימת מקדמת דנא בחברה האנושית ובשל המצב הכלכלי והפוליטי המחמיר בעולם הגזענות רק תגבר.

 3. מדויק עד כדי מפחיד…
  התהליך הזה מואץ בכל שניה…המחנה הגזעני גדל…פופולארי להיות גזען…ביבי התחיל תהליך מחושב של שמירה על זהות הבסיס הפוליטי שלו שקרים גניבת דעת וגזענות באים יחד…רוצה להיות אופטימי כמוך…כבר לא ממש מאמין…

 4. בהגדרה מי שמשתייך עצמו לעם נבחר שהוא מעל כל העמים, כבר יש בעיה. והיא מתעצמת כאשר מתנהלים באווירה מתלהמת, שבה הכל משיגים בכוח הזרוע. וכאשר מאמינים שהכל מגיע לנו ואחרים הם כלום.

  1. לנו לא מגיע מדינה. אנו לא עם. הפלסטינים – כן. הם עם עתיק עוד מתקופת הפלישתים.
   אני עם נבחר – לגלות, לנדודים, לגירושים, לפוגרומים, לרדיפות, לשואה.
   אם השגנו משהו בכוח הזרוע – כמו כל עם נורמאלי – בא ג. היקר ומספר לנו על שני סוגים של גזענות.
   בושה וכלימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך