בוקה ומבוקה ומבולקה

תוהו ובוהו חברתי בתקופת הקורונה
תמונה של אלטמן
ד"ר דוד אלטמן ז"ל

דרכן של מגיפות שאינן פוגעות רק בבריאות האוכלוסייה אלא שהן משבשות את כלל המערכות ואת הסדר הכללי בכל מקום שהן תוקפות. כאשר פרצה מגפת הקורונה חשה האנושות מאוימת מהנגיף עצמו. אך כעת מסתבר שכל אלה שהטיפו לחשש מיתר ההשלכות, לא רק שלא הגזימו אלא הנמיכו בחשיבות ההתמודדות עם שיבוש הסדר העולמי, הציבורי, הכלכלי והחברתי. מגפת הקורונה מסוכנת משום שהיא משטה באנושות. פנים רבות להשלכותיו של הנגיף המשטה הזה, לא רק בתחום הבריאות אלא ביתר התחומים של חיינו.

עם פרוץ המגיפה נתגלו סימנים רבים של סולידריות חברתית, אחריות הדדית, נכונות להטות אוזן ושכם וכתף. אבל אט אט נתגלו פניה של המגפה על כל הכיעור שבה. המתח היום-יומי, הלחץ החברתי והכלכלי ואי הביטחון העתידי נתנו את אותותיהם בחברה כולה. מסתבר שלא רק שהעולם אינו מוכן למאבק עם ההשלכות המידיות של המגפה, אלא שאי הידיעה וגודל הספקות מאיימים על החברה האנושית כולה.

חברה שחיה בלחץ, לאט לאט מאבדת צלם אנוש. החברה הישראלית הוכיחה זאת בהפגנות חוזרות ונישנות על כל נושא שבעולם. ביטחון כלכלי וביטחון תזונתי, דרישה לפתוח או לסגור מוסדות חינוך, בקשה לפיצוי או צרות עין במי שמקבל או שאינו מקבל, כל היפה שהיה בחברה הלך והתפוגג. ואילו החברה העולמית מגלה את פניה המאיימות והרעות כאשר תכופות מתגלים גילויי שנאה, כעס, קנאה וגזענות. כל אלה מחלחלים לכל גווניה של החברה באשר היא. הסדר האנושי נפגע והוכתם, נפגע אורח החיים, נפגעו הביטחון והתקווה, נפגעה האופטימיות שהחברה האנושית התרגלה אליה בשנים האחרונות.

החברה המודרנית הרגילה את עצמה בסיפוקים מיידים, והיא עדיין דורשת אותם. המצב העכשווי אינו נוח לה בשום רמה חברתית. אט אט אנו רואים סדקים בחברה, באמונה בשומרי הסף, בשומרי החוק ובאחידות החברה, והביטוי הידוע "אדם לאדם זאב" נחשף לא רק כאיום מזדמן אלא כחשיפת שיניים של קבוצות שונות וההתנהגותן היום-יומית בחברה.

כל זה מביא אותנו למסקנה שרבים כבר התריעו עליה עוד בראשית המשבר. כל עוד לא תצמח מנהיגות מקובלת במדינות העולם, וכן מנהיגות עולמית שהחברה האנושית מאזינה לה, הולך ומתרחק הסיכוי למצוא מכנים משותפים שיצעידו את החברה יחד למציאת פתרונות.

יש חובה אמיתית לשנות דפוסי חשיבה, ללמוד לקבל את האחר בתקופת משבר קשה זו, לשנס מותניים ולהצהיר על מבצע סולידריות עולמי שיסחוף את החברה האנושית, אם חפצי חיים אנו. שאם לא כן, אנו יכולים לראות כיצד הולכת החברה ומאבדת מאחדותה ומתקוותה, ואיך מתפוגגים הפתרונות המשותפים להתמודדות עם הסכנות הממלאות את ערינו ורחובותינו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. פיצול הולך וגדל סביב המשברים הכלכליים, רפואיים, פוליטיים שעומדים לתפוס תנופה גדולה בקרוב

  2. פיצול וחיפוש ליקויים אצל השותפים. ככה לא בונים מדינה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן