שמור לי ושמור לך

מקומות שמורים ברכבת ישראל
תמונה של קימל
פרופסור גיורא קימל

ברכבת ישראל יש שיטה משונה של מקומות שמורים. מקצים קרון אחד שרק בו ניתן לשריין מקום שמור. מי שלא קנה מקום שמור אסור לו להיכנס לקרון הזה. מי שקנה ואיחר לרכבת – יכול לעלות לקרון השמור ברכבת אחרת. כמובן המקום השמור שלו אינו בתוקף, אך הוא יכול לשבת בכל מקום פנוי בקרון השמור. נוסע שלא קנה מקום שמור ונכנס לקרון של מקומות שמורים צפוי לקנס. אך בפועל לא מפעילים את הקנס – הכרטיסן מאפשר לנוסע לשלם חמישה שקלים, עלות המקום השמור, או מבקש ממנו לפנות את הקרון.

שיטה זו בזבזנית למדי, כי בדרך כלל הקרון אינו מנוצל, ובעיקרון אם אף נוסע לא קנה מקום שמור, הקרון נוסע ריק. יכול להיות מצב הפוך – הרכבת מלאה כל כך שהמקומות השמורים אוזלים מיד, כי יש רק קרון שמור אחד. לכן בימי עומס מבטלים את האפשרות לרכוש מקום שמור.

באירופה יש שיטה שונה בתכלית. כל המקומות ברכבת מסומנים והמקום השמור יכול להיות בכל קרון במחלקה שבחר הנוסע. נוסע שלא קנה מקום שמור יכול לשבת רק במקומות פנויים שלא הוקצו לבעלי המקומות השמורים, או במקום שמור שלא נתפס משום שהקונה לא עלה על הרכבת.

כאן ברצוני לספר מה למדתי מנסיעותיי ברכבות בין-עירוניות בגרמניה. בתקופת שהותי בגרמניה, מלבד מחלקה ראשונה ומחלקה שנייה היו גם קרונות למעשנים וקרונות ללא מעשנים. הואיל ואני לא מעשן, חשבתי לתומי שרוב הנוסעים מעשנים ולכן אין צורך לקנות מקום שמור לקרון ללא עישון, שבוודאי יהיה די ריק. ואז נדהמתי להיווכח שדווקא בקרונות ללא עישון אין מקומות פנויים, כלומר כל המושבים היו תפוסים על ידי מזמיני מקום שמור. בלית ברירה, מכיוון שלא רציתי לנסוע בעמידה, נאלצתי לשבת בקרונות המעשנים המסריחים. שם, הפלא ופלא, היה שפע של מקומות פנויים. נדרש לי זמן להבין מה קורה. כל המעשנים מזמינים מקומות שמורים בקרונות לא מעשנים. הם מעדיפים לעצמם אוויר נקי. כשבא להם לעשן הם עוברים לקרון שבו אני יושב ומעשנים לי בפרצוף. לאחר מכן למדתי שכדי לשבת בקרון נקי צריך להזמין מקום שבוע מראש, כי גם המעשנים וגם הלא מעשנים רוצים לשבת שם. היום הבעיה הזאת אינה קיימת, כי העישון אסור בכל הקרונות וגם ברציפים.

אני מציע שיבטלו את הקרון של המקומות השמורים ברכבת ישראל ויעברו לשיטה של הרכבות באירופה, ששם המקומות השמורים פרוסים בכל הרכבת וכרטיס ללא מקום שמור נחשב לכרטיס לנסיעה בעמידה. עם זאת, הקונה יכול לשבת במקום שלא הוקצה לנוסע אחר או שהוזמן אך לא נתפס. לפי הנוהל, נוסע ללא מקום שמור חייב לפנות את מקומו כאשר בעל המקום השמור מגיע למקום.

בתקופה זו, כשעדיין יש חשש מפגיעתו של נגיף הקורונה, אפשר לאפשר רק נסיעה במקומות שמורים, שיתפרסו על פני הרכבת כולה, וכך לווסת את הצפיפות ברכבת. היתרון בקרון השמור הוא שאם הנוסע מאחר לרכבת הוא בכל זאת יכול לעלות לקרון השמור ברכבת הבאה, ולשבת במקום פנוי. בשיטה החדשה שאני מציע, מי שאיחר לרכבת צריך לגשת לקופה ולהחליף למקום שמור ברכבת הבאה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

  1. ציפיתי לתגובה הזאת. באירופה לא כולם שויצרים. לא חסר שם פושטקים ושיכורים וזה עובד יפה בכול המדינות שם. מספיק לקבוע קנס של 1000 ש"ח לכל מי שמסרב לפנות את מקומו וזה יחנך את כולם.

 1. חוסר ניהול
  חוסר נימוס
  חוסר חינוך
  חוסר משמעת
  רשלנות
  תפקוד לקוי
  תרבות גרועה
  שכחתי משהו?

  1. מה שמעניין שלחתי את ההצעה הזאת לרכבת. כנראה שהם השליכו אותה לפח. מצד שני הם חוששים להפעיל מחדש את הרכבת כי אינם מסוגלים לשלוט על הנוסעים. הם לא מבינים שנסיעה שצמודה למקום ישיבה כמו במטוסים תבטיח שליטה על כמות הנוסעים ופיזורם ברכבת.

  1. בתקופת הקורונה אם כל נוסע יהיה חייב לשבת במקום מוגדר אפשר לוותר על ה 5 שקלים וכל כרטיס יהיה מלווה בהקצאת מקום (פריסה על כל הרכבת). כמו בטיסות. ה 5 שקלים זה לא קשור לשמירת המקום זה כרטיס כניסה לקרון השמור.

  1. רעיון לא טוב. יש יותר מידי שרים. זה ייצור צפיפות בלתי נסבלת ברכבת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן