גם אנחנו לחמנו בנאצים

75 שנים לניצחון על גרמניה
שלמה גזית - תמונה
אלוף בדימוס שלמה גזית

לא מכבר חגגו ברוסיה 75 שנים לניצחון על גרמניה הנאצית. הקרבות הקשים, ובמיוחד המערכה בסטלינגרד, הם שהכריעו את הכף. במלחמה זו נפלו קרוב ל-30 מיליון לוחמים.

אפשר לומר שהיישוב היהודי בפלשתינה עבר את המלחמה הזו כמעט ללא פגע. אומנם במשך תקופה קצרה חששנו מהתקדמות כוחותיו של הגנרל רומל מכיוון צפון אפריקה, אולם עד מהרה התהפכו פני הדברים, ובשלוש מערכות – בצפון אפריקה, בסוריה-לבנון ובעיראק – סוכל האיום הנאצי ואנו חזרנו לרגיעה. למעט הפצצה מן האוויר של מטוסים איטלקיים, כמעט לא ידענו דבר על העימות הצבאי שהתנהל סביבנו. שישה מיליון יהודים נרצחו בשואה על אדמת אירופה, ואילו אנחנו כאן המשכנו במאבקינו ובחיינו.

עם זאת, אל לנו להתעלם מההשלכות שהיו למלחמת העולם השנייה, בכמה תחומים, על המדינה הצעירה שהקמנו. במישור המדיני אי-אפשר היה להתעלם מכך שהיישוב היהודי היה אחד השותפים לניצחון במלחמה. היישוב שהיה נתון לשלטונה של בריטניה, הזדהה עם מחנה בעלות הברית. הזדהות זו והידיעות שהחלו להגיע על השואה באירופה הובילו להתגייסות היישוב לטובת בעלות הברית ולגיוס התנדבותי לצבא הבריטי.

הניסיון הצבאי שרכשו עשרות אלפי הישראלים שלחמו במסגרת הצבא הבריטי בא לידי ביטוי שנים ספורות לאחר מכן, במלחמת העצמאות. גם המפקדים, יוצאי המלחמה, תרמו תרומה חשובה לארגון ולחימוש צה"ל.

אין בידינו נתונים עד כמה הייתה שותפות זו במלחמה מנוף למתנדבי מח"ל, אבל אין ספק שהיא סייעה להביא מתנדבים להילחם כאן לצידנו במלחמת העצמאות.

כמו כן המעורבות של היישוב היהודי במלחמה אפשרה הצטיידות בנשק ממחסני הצבא הבריטי.

בהיבט הפסיכולוגי, יכולנו לצאת ממלחמת העולם בתחושה ברורה שגם אנו, היישוב היהודי, היינו שותפים, ולאחר מכן לנצל את הקשרים והנוכחות באירופה לארגון העלאתם של הניצולים לארץ. מובן שאי-אפשר להתעלם מהשלכות המפגש של החיילים מישראל עם ניצולי השואה באירופה.

אם כן, גם אנחנו יכולים להרים ראש ולומר בגאווה שהיינו שותפים לניצחון במלחמה, גם אנחנו לחמנו בנאצים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

2 תגובות

  1. היו יהודים בכמה צבאות שלחמו הנאצים
    והיו הרבה פרטיזנים בהרבה ארצות בעיקר במזרח אירופה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

הדרום הפרוע

הבעיות והסכנות בעקבות היעדר משילות בנגב

קידום אתרים אורגני וממומן

אתר אינטרנט לעסק זה כבר מזמן לא מהלך שחשוב לעשות כי מצפים מכם. כיום, כאשר לכל המתחרים שלכם יש אתר אינטרנט, העובדה שגם לכם יש