היכן הם הסופרים?

קולם של סופרי הילדים נאלם בימי קורונה
תמונה של ניצה
ד"ר ניצה דורי

בתקופת הבידוד והסגר ביקשו גננות להקריא לילדי הגן ב"זום" ספרי ילדים, אך הן קיבלו אזהרה מיידית וגורפת לא לעשות כן, בגלל פגיעה בזכויות יוצרים.

בושתי ונכלמתי בסופרי הילדים בארצנו. איש מהם לא הכריז בפומבי שהוא מוותר על זכויות היוצרים בתקופה רגישה זו ומאפשר לגננות להקריא את ספריו. איש מהם – לא אלה שקיבלו פרס ישראל ולא אלה שמשרד החינוך הכניס את ספריהם ללימודי חובה בבתי הספר, ולא אלה שספריהם נבחרו לרכישה רווחית מאוד לסופר במסגרת "ספריית פיג'מה".

דממה עמוקה נפלה על הסופרים. ושאלתי את עצמי: כעת, בשעת מבחן, היכן האהבה שלכם לילדים? היכן הרוח הסולידרית והפטריוטית שלכם? היכן תחושת השליחות שלכם כאנשי רוח? גננות מבקשות להקריא את ספרכם לילדים רכים הנמצאים שעות ארוכות בבידוד ובסגר ואין קולכם נשמע?

המעט שיכולתי לעשות הוא לשלוח אישור לכל הגננות שאני מכירה, שאפשר להקריא את ספריי ולצלם סרטונים שבהם אני מקריאה את ספריי. אך מובן שלא הגעתי לכל הגננות במדינת ישראל, אלא לחלק קטן בלבד.

חברה המבקשת לקדם ולהעשיר את רוח האדם, את פוטנציאל היצירה שלו, את רמתו המוסרית היא חברת מופת. זו חברה תרבותית המעלה על נס מידות טובות, שאיפות נאצלות, כישרון ומסוגלות. חברה שבשעת מצוקה נעלמים ונאלמים כל אנשי הרוח שלה, ובעיקר אלה שקיבלו ממנה – הכרה, פרסום, שכר וכבוד – היא חברה שיש עוד הרבה מה לתקן בה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של נח

על סף תהום

בקרוב נדע אם אנחנו כבר נמצאים בדיקטטורה

תמונה של אביה

מהפכה או רפורמה?

בליץ החקיקה של לוין ורוטמן יפגע בדמוקרטיה הישראלית