חירום ואחדות לאומית – מנהיגות (?) בימי קורונה

למנהיגים יש תפקיד קריטי בשגרה, קל וחומר בעת חירום
תמונה של כרמית
ד"ר כרמית פדן צילום: חן גלילי

מפלגות "הליכוד" ו"כחול לבן" חתמו בערב יום שני, 20 באפריל, על הסכם להרכבת ממשלה. זאת, אחרי שנה וחצי של קיפאון פוליטי ושלוש מערכות בחירות. הממשלה עתידה לפעול כממשלת חירום, ובהתאם לנסיבות החירום אפשר יהיה להאריך את תקופת כהונתה של ממשלה זו בהסכמה, ובכל פעם לתקופה שלא תעלה על שלושה חודשים. זוהי הממשלה הגדולה (ולכן הבזבזנית) ביותר אי פעם ודווקא בעת שבה ישנם מעל מיליון מובטלים, המשק נתון במשבר עמוק והשלכותיו עדיין אינן מובנות במלואן. החתימה על "ממשלת חירום ואחדות לאומית" היא הזדמנות לדון בתפקיד הקריטי שיש למנהיגים, נבחרי ציבור, לעצב את מציאות חייהם של אזרחים בימי שגרה קל וחומר בימי חירום, כמו אלה שאנו חווים זה כחודש וחצי בעקבות מגפת הקורונה.

על פי הסברים פסיכולוגיים למנהיגות, מנהיגות מהווה מענה לצרכים של הפרט. היא עונה על הצורך של פרטים בסדר, בביטחון ובכיוון. מנהיגות באה לידי ביטוי ביכולת של אדם להוביל א.נשים אחרים באמצעות השפעה ואינטראקציה עם פרטים אחרים לשם השגת מטרה או התנהגות רצויה. מכאן, מנהיגות היא פעולה חברתית המבטאת יכולת, כוללת השפעה ויש לה ביטוי התנהגותי. מרכיב מרכזי נוסף במנהיגות הוא דוגמה אישית. דוגמה אישית מכילה שלושה רבדים: הראשון, המנהיג מהווה דוגמה להתנהגות ובאמצעותה משפיע על הערכים, על נורמות ההתנהגות ועל התרבות הארגונית שלאורם הארגון/הקהילה פועלים; השני, שותפות – המנהיג שותף למשימות הארגון ובכך מעניק למונהגיו תחושה שהוא מחובר לעשייה ומבין את משמעויותיה; השלישי, מסר כפול, הסכנה כאן היא מפני נאה דורש שאינו נאה מקיים. מנהיג הפועל כך יוצר אווירה מתירנית בארגון ומעניק לגיטימציה להתנהגות חריגה.

מחקרים על אודות חוסן חברתי מראים כי למנהיגים יש השפעה רבה גם בחירום. בין היתר, באמצעות יכולתה לסמן מקורות חוזק פנימיים הקיימים בקהילה, כמו תמיכה חברתית, שותפות, מעורבות. כמו כן מנהיגות יכולה לעודד התנדבות בקהילה – פעילות שנודעת לה השפעה רבה בחיזוק ההון החברתי בקהילה ולכן בחיזוק חוסנה. מנהיגים מחזקים את תחושת המסוגלות של חברי וחברות קהילתם להתמודד עם האתגרים שמציב החירום, מגבירים את אמונם במערכת על ידי כך שמעניקים להם תחושה "שיש על מי לסמוך", ובחשבון כולל מעצבים נרטיב קהילתי מצמיח המסייע לקהילה לקיים רציפות תפקודית ועל ידי כך לבנות את החוסן החברתי שלה.

במהלך ערב חג הפסח צולם סרטון שבו נראה בנו של רוה"מ חוגג לצד אביו את ליל הסדר, וזאת למרות הנחיית משרד הבריאות שלפיה "בני משפחה שלא גרים באותו בית לא יוכלו לחגוג סדר פסח ביחד", ומרות ההוראה כי רוה"מ ישהה בבידוד. אל נתניהו הצטרף נשיא המדינה ראובן ריבלין שפעל גם הוא בניגוד להנחיות וחגג את ליל הסדר בבית הנשיא עם בתו ומשפחתה. אל המנהיגים הללו הצטרף גם חבר הכנסת אביגדור ליברמן שאירח את בנו בליל הסדר. בתגובה לפרסום אירועים אלה בתקשורת, בלשכת רוה"מ ניסו להסביר כי הלכה למעשה, אבנר אינו נפגש עם זרים שכן הוא "שוהה כל יום במעון ראש הממשלה ולן בדירתו שנמצאת בצמוד למעון ראש הממשלה", בלשכת ליברמן סירבו להתייחס ותקפו את הנחיות נתניהו כמשקפות חנופה לחרדים מזה וכפתרון למחדל הבדיקות מזה. נשיא המדינה היה היחיד שבחר להתנצל, ובהתנצלותו עמד על המשמעות הנובעת מהפרהסיה של מעשיו "אני מבין כי אם לא מכירים את סדר יומי כנשיא, קשה להבין זאת ואני מצר על כך".

התנהגותם של נבחרי ציבור עומדת לבחינה כל העת – בחירום ובשגרה. בהפרת ההנחיות שניתנו לציבור הפגינו המנהיגים סטנדרט כפול, העניקו לציבור תחושה שהם אינם שותפים לחוויות החירום שלו וביטאו דוגמה שלילית של התנהגות. בריאיון לעיתון "הארץ" (15.04.2020) אמר פרופ' יובל פלדמן, פרופ' למשפטים ולכלכלה התנהגותית באוניברסיטת בר-אילן ועמית בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה, כי "שיתוף הפעולה מרצון של הציבור עלול להיפגע קשות כתוצאה מהידרדרות רמת האמון בדרך קבלת ההתנהגות של נבחריו. ברגע שאלה מתנהגים כאילו הכללים אינם תקפים לגביהם הם יוצרים משבר אמון בינם לבין הציבור העלול להפוך במהירות לכדור שלג של פריצת הכללים [שכן] הראשונים שמאבדים אמון ברשויות ויוצאים לרחוב מושכים אחריהם את השאר". לעניין זה חשיבות רבה מאוד בימי מעבר אלה של "חיים בנוכחות הקורנה" העומדים על בלימה, שכן הפרה של הנחיות עלולה להוביל לגל הידבקות נוסף שיחזיר את המשק לאחור.

היעדר דוגמה אישית של מנהיגים אינו העניין היחיד הפוגע באמון הציבור במנהיגיו, מקבלי ההחלטות. נוספת לכך להיטות להשתמש בכלים חשאיים שאין תועלת מוכחת לתועלתם (כך על פי פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד הרופאים לבריאות הציבור) וכן הישענות על מחקרים או סקרים לא נכונים (לדוגמה, האם ישראל היא המדינה הבטוחה ביותר בעולם מקורונה? רוה"מ טוען שאכן כך, פרופ' יצחק בן ישראל טען כי הסקר שעליו נשען רוה"מ הוא "פייק ניוז").

חזקה על נבחרי הציבור, מנהיגנו, שחתמו זה עתה על "ממשלת החירום והאחדות הלאומית" לנהוג על פי הכלל "נאה דורש נאה מקיים" שכן לכלל זה חשיבות כפולה ומכופלת בעת הנוכחית. וזאת, לא רק משום שכך מצופה תמיד מנבחרי ציבור אלא משום שהזמן הנוכחי הוא זמן מעבר קריטי וכל חריגה מהתנהגות נדרשת, כמו גם ממילוי מלא של הנחיות לציבור, וביתר שאת על ידי מנהיגים, עלולה ליצור כדור שלג של פריצת כללים שקשה יהיה לעוצרה ולכן תפגע פגיעה אנושה במאמצי החזרה לשגרה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. שרק מגבירים הארצות למנהיגים שעוברים על כל חוק הנורמה מקובלת

  1. לצערי, יש אמת בדבריך.
   אך חזקה על מנהיגים לשמש כמגדלור. גם מגדלור של ערכים. ואף בתנאים בהם דבריו/ה או משנתו/ה אינם זוכים להנהון מיידי של ההמון. מנהיג צריך להיות מוביל/ת דרך – בתחומים השונים.

   1. ברוכה הבאה ל- JOKOPOST. תודה על מאמר מצוין המזכיר לכולנו את מה שמנהיגות צריכה להיות.
    אם אנו אוהבים זאת או לא – המצב הפוליטי בישראל כיום ידוע לנו. אפילו מתנהל ממש היום דיון בבית המשפט העליון בעניין זה.
    האפשרויות הן שהעליון ידיר עצמו מלפסוק בעניין, או שימנע מביבי להרכיב ממשלה, או שיתיר לו להרכיב ממשלה.
    מהסב-טקסט במאמר שלך מתקבל רושם שגישתך לעניין שלילית, אולם אינך חד משמעית די הצורך.
    מעניין מאד מה דעתך – האם ביבי יכול להרכיב את ממשלתו החמישית או לא. ואם לא – האם פנינו לבחירות מועד ד'?
    תודה מראש על התייחסותך.

 2. הבעיה עם העם שמעריץ מנהיגים ככל שהם לא נוהגים לפי אמות מוסר ראויות.

 3. אלה מערכת החינוך
  ואם לעם אין ערכים
  לא יעזור אם המנהיג ינהג בעקביות
  אולי אפילו יבואו לו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך