מה משפיע על המלומדים?

פרידריך ניטשה ודעותיו
תמונה של גדעון
פרופסור גדעון ביגר

פרידריך ניטשה, במסותיו ובעיקר ב"כה אמר זרתוסטרה", עסק בין השאר באמת המדעית ובמהות המדענים עצמם. ניטשה טען, כפי שכתב הפילוסוף-מורה הלל צייטלין, כי יש קשר בין משפחתו של המלומד לבין סוג מחקריו. לדעתו "בני משפחה של לבלרים ורושמי-רשוּמות, למשל, שעיקר מלאכתם להכניס סדר בחומר מפוזר, לחלקו לפי תיבות מיוחדות ובכלל להביאו לידי סכימה מסוימת, כשהם נעשים מלומדים, אתה מוצא בהם נטייה לחשוב, שהבעיה נפתרה כיוון שמצאו סכימה. יש פילוסופים שבאמת הם רק בעלי סכימה: הצד הפורמלי של אמונות-אבותיהם היה להם תוכן פנימי; הכישרון למיוּן ולסידור טבלאות שונות מגלה דבר-מה: לא לחינם הם בני משפחה ידועה.

בנו של איזה עורך-דין נשאר עורך-דין גם בהיותו לחוקר; קודם-כל יגן על זכות עצמו, ואחרי כן אולי יתאמץ להיות זכאי באמת. אפשר להכיר את בני הכוהנים הפרוטסטנטים ובני מורי-הכפר על-ידי אותה הביטחה התמימה שיש בהם, בהיותם למלומדים; הם חושבים, שכבר הוכיחו אמיתותו של איזה דבר, כיוון שדיברו עליו בתום-הלב; הם הורגלו יתר מדי, שיאמינו להם: הן האמונה היתה אומנותם של אבותיהם" .

האם הדבר נכון לגבי המדענים שלנו, בעיקר הפילוסופים שבהם?

כאן הנקודה המעניינת במסתו של ניטשה – היהודים. לראייתו – "היהודים, להיפך, מפני שעל-ידי משלח-ידם ועברם לא הורגלו שיאמינו להם, אפשר להכיר את מלומדיהם מתוך מה שהם מדגישים בעיקר את ההיגיון; הם יודעים, שרק בכוח ההיגיון יוכלו לנצח את אלה, שיש להם דעות קדומות כנגדם, גזעיות ומעמדיות".

דעה מעין זאת, המעידה על הערכתו את היהודים, אולי מערערת את מה שנתפס בינינו כדעתו, וזאת בשל קשריו עם ריכרד וגנר המלחין האנטישמי, קשרים שניטשה ניתק מאוחר יותר. ניטשה ראה ביהודים את קובעי הערכים החיוביים שבחיי האדם, ויצא כנגד האנטישמיות. הוגי הציונות כמו הרצל ונורדאו, כמו גם ברנר וטשרניחובסקי, הכירו והעריכו את משנתו, ולימים היא תורגמה לעברית על ידי ישראל אלדד.

ראוי לדעתי לחזור ולהכיר את אחד מגדולי ההוגים של סוף המאה ה-19, שרבים סילפו את דעותיו והשתמשו בדבריו כדי לקדם את דעותיהם המעוותות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. פחות ופחות פילוסופיה, צמצום גדול במדעי הרוח. הכל קיצור. הכל מעשי, לכאורה. גדולים הפיסיקאים והמתמטיקאים בעבר, למדו בעבר מקצועות מדעי הרוח כתשתית וכתמיכה. הכיוון ותוצאותיו ברורים.

  1. האמרה הכי "מוצלחת" שלו הייתה – בלכתך אל האישה אל תשכח את השוט. הוא היה חולה נפש ידוע. מה פתאום נזכרתם בו עכשיו?

   1. כך מגיב מי שזוכר רק משפט אחד ולא מכיר את האיש ודיעותיו. אכן נכון שבסוף ימיו היה "חולה נפש" אך מה לזה ולדעותיו ודעותיו בכול הנוגע למהות החוקרים? כחוקר, ראוי לשמוע מה אומרים עלינו מי שנחשבים להוגיי דעות מהגדולים בתולדות האנושות??

  2. במפורש לא. אםילו ניתק קשריו עם וגנר בשל האנטישמיות של וגנר. הנה עוד סימן לצורך להכיר ולא "לדעת באופן כללי"

 2. אכן כן. אבדה אצלנו ההגות לשמה, מדעי הרוח בשפל , במכללות הפרטיות כלל לא עוסקים בהן וגם במוסדות הציבוריים, מעט מאד עוסקים בלימוד "לא מעשי" . במקומות מסויימים היה נהוג שסטודנטים של מדעים מדוייקים או הנדסה בטכניון ילמדו כמה קורסים של מדעי הרוח אך גם זה כלה מן העולם וחבל.

  1. במיטב האוניברסיטאות בארה"ב, כל תלמיד של מדעים או של הנדסה, חייב לבחור, בכל סמסטר, בקורס מחוץ לפקולטות שבהם הוא רשום.
   כשלימדתי באוניברסיטת בן גוריון, רקטור האוניברסיטה, פרופ' חיים חנני ז"ל, חייב את תלמידי ההנדסה ללמוד קורס בנושא "הומניסטי"" בגלל התנהגות אדישה ורובוטית של תלמידי הטכניון לשאלה הנדסית על "צינור להובלת דם". הוא ביקש ממני שאציע קורס מתאים, וכמה מאות מתלמידינו למדו אצלי את הקורס "הומניזם וטכנולוגיה". בהתמודדות עם הוראת הקורס הזה בשנות ה-70, למדתי את הנושא, וחלק מתובנותי באים לידי ביטוי בעשרות המאמרונים שפרסמתי באתר הזה של יונתן קורפל.
   בעצם, זאת איננה "הגות לשמה" אלא הגות להבנת הרוח הדרושה לכל מי שחי היום בעולם.

  1. קראתי עליו במאמר שכתב הלל צייטלין לפני כמאה שנים וחשבתי שמן הראוי שיהיה מוכר למי שגם חושב קצת

 3. תשאלו אנשים מהדור הצעיר אפילו אקדמאים לא יודעים אפילו את שמו

  1. מניח שהלומדים פילוסופיה מכירים. מי חוץ מלומדי ספרות עברית מכיר את שלונסקי? מי זוכר את אפרים קציר ואחיו אהרון קצ'לסקי ? וכמה שמעו על משה שרת ? כך חולפת תהילת עולם.

 4. במפורש לא. אםילו ניתק קשריו עם וגנר בשל האנטישמיות של וגנר. הנה עוד סימן לצורך להכיר ולא "לדעת באופן כללי"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן