ידיד קרוב

פרידה מרחוק בצל מגפת הקורונה
תמונה של גזית
שלמה גזית

לא מכבר נפטר ידידי היקר, פרופ' יעקב שדה. בשל מגפת הקורונה וההגבלות שבאו בעקבותיה לא יכולתי להגיע ולהיפרד ממנו בבית העלמין, ואף לא להגיע לביקור תנחומים בביתו. בדיור המוגן שבו אני מתגורר התקבלה החלטה, נכונה ככל הנראה בנסיבות השעה, שמנתקת את ציבור דיירי הבית לחלוטין מן העולם החיצון. אנו הדיירים איננו מורשים לצאת ליעדים כלשהם ובה בעת איננו רשאים לארח אורחים מן החוץ, לרבות בני משפחה. זהו צו השעה, עד שתחזור החברה בישראל לחיים נורמליים.

משפחתו של יעקב התגוררה בסמיכות למשפחתי ברמת השרון, ואת הידידות בינינו יצרה בתו איילת שהייתה ה"דוג-סיטר" לכלבתנו, כל אימת שנאלצנו להיעדר לימים ספורים מן הבית. אך עד מהרה נוצר קשר הדוק בין שתי המשפחות, קשר שהתחזק עד כדי רעות שנמשכת כבר כמעט ארבעה עשורים.

יעקב, רופא אף-אוזן-גרון בהתמחותו, היה לאחד מידידינו הקרובים, וגם כאשר עברנו רעייתי ואני לדיור מוגן בכפר-סבא, נמשך הקשר ההדוק בינינו. אך טבעי, שיעקב צורף לקבוצת החברים של "חוג הפרסה", קבוצת ידידים שנולדה בתקופת שירותנו בצה"ל, ויעקב השתלב בה בדרך הטבע.

מדי כמה ימים, בדרכי מביתי בדיור המוגן לאוניברסיטת תל-אביב, נהגתי לעשות חניית ביניים בביתם של רותי ויעקב בנווה מגן. על אף היותו של יעקב רופא אף-אוזן גרון, תחום התמחותו זה, כמעט לא עלה בשיחותינו הרבות. לפני שנים הייתי מאושפז בבית חולים מאיר במחלקה שיעקב היה מנהלה. נזקקתי לניתוח לא פשוט בבלוטות הרוק שבפי, ויעקב היה אמור לנתח אותי. בבוקר הניתוח הוא בא לחדרי, וסיפרתי לו שאני חש מעט הקלה. יעקב שמע אותי ולא אמר דבר. כעבור דקות ספורות הורה לאחות המחלקה להורידני לחדר הניתוח.

לאחר מעשה, שאלני אם זכור לי אותו בוקר. יעקב אמר לי: "כשיצאתי בבוקר מן הבית, סיפרתי לאיילת בתי שאני עומד ככל הנראה לנתח אותך, וכי בשיחת הטלפון דיווחת כאילו מצבך השתפר וכי אתה מתלבט אם לעבור את הניתוח או לא. ואיילת הייתה זו שאמרה לי 'אבא תתעלם מכך שאתה אמור לנתח את שלמה ידידנו. תנהג כאילו הפציינט שאתה אמור לנתח הוא אבוטבול, וזה חייב להיות שיקולך היחיד'."

יעקב נפטר בעודני כלוא בדיור המוגן מבלי יכולת להיפרד ממנו. "יעקב, תתעלם מן הידידות שבינינו. תחשוב כי היה זה אבוטבול שלא יכול היה להגיע היום וללוותך לקבר".

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן