מה נשתנה ליל הסדר הזה?

ליל הסדר בבדידות לא-מזהרת
תמונה של גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

השנה היה זה ליל סדר שונה, מצומצם, עם המשפחה הגרעינית בלבד. כמו מרבית תושבי המדינה, גם אני נתון במצור. בבת אחת הצטמצם עולמי לד' אמות דירתי הצנועה. מה שמקל מעט על תחושת המצור זו התקשורת, על ממדיה השונים, המאפשרת לי לקיים קשר פעיל עם כל המכותבים הפרטיים שלי. בזכות האינטרנט אני ממשיך לקיים קשר שוטף עם משפחה, עם ידידים ולמעשה עם העולם כולו (ואין זו מליצה).

נערכתי נפשית לצאת ממצרים לבד, ספון בדירתי הנצורה. שולחן הסדר היה ערוך כהלכתו, ואחר כך ניהלתי את הטקס ומילאתי את כל התפקידים – עורך הסדר, שואל הקושיות וגם המשיב, שר את השירים – סדר כהלכתו על פי ההגדה. בשנים עברו השתתפתי לעיתים בלילות סדר במתכונת שונה מהרגיל, אך הפעם היה זה ליל הסדר הראשון שלי לבד, בביתי.

שידורי הטלוויזיה העבירו בשידור חי את ליל הסדר, מה שהקל להרים כוסית בידיעה שאלפים רבים ברחבי המדינה ישבו כמוני מול מסך הטלוויזיה המוציאנו מן הבדידות. בזכות השידור החי יכולתי, למרות הבדידות שנכפתה עליי ועל כולנו, להיות שותף מלא לכל בית ישראל. כולנו חגגנו השנה לא רק את יציאת מצרים אלא גם את התא המשפחתי המצומצם.

מתכונת זו של ליל סדר מבוזר שנכפתה עלינו היא הערובה הטובה ביותר לכך שווירוס הקורונה לא יחרוג מד' אמות הבית ויפיץ את המחלה בכל בית ישראל. מעניין לבחון את תפוצת המחלה לפני ליל הסדר ולאחריו.

בשנה הבאה, בליל הסדר תשפ"א, יוכל צעיר הבנים לשאול קושיה חדשה: "מה נשתנה הסדר הזה מליל הסדר שבכל השנים?" וישיבו לו: "שבכל השנים ליל הסדר הוא אירוע משפחתי חגיגי ויוצא דופן, אך את ליל הסדר תש"ף חגגנו איש-איש סגור בביתו".

 

חג שמח לכל בית ישראל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. חיים קודם כל לגלות אחריות ואיכפתיות לאלה שנתנו את רוב חייהם למדינה.

  2. אבל כשיגמר ואחרי כל הכאב פתאום יחזרו כולם לשטויות ולמריבות המיותרות כאילו כלום לא קרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אלוהים אינו שוטר

עבריינים בחסות הדת – כיצד ניתן להסביר את הסתירה