חשיבה מחוץ לקופסה או הזיה?

האם דיקטטורה נאורה לזמן מוגבל היא תשובה לקורונה?
תמונה של גדעון
פרופסור גדעון ביגר

במאמר זה אבקש להעלות בפניכם הצעה, מבוססת היסטורית, כיצד להילחם במשברים דוגמת זה הבריאותי והפוליטי שפוקד אותנו – מינוי דיקטטור.

תפקיד הדיקטטור מקורו ברומא הרפובליקנית, לפני השתלטות המערכת הקיסרית על המדינה. בעת משבר צבאי או פוליטי בחר הסנאט באדם מחוץ למערכת הפוליטית, אך מוכשר וידוע, שימשול ברומא למשך חצי שנה, כשכל הסמכויות בידיו. זו הייתה משרה מוכרת ובעלת תוקף חוקי במשך מאות שנים.

המקרה הידוע ביותר של מינוי דיקטטור היה בזמן המאבק בחניבעל כאשר מונה פאביוס מקסימוס, המצביא ובעל תפקידים שונים ברפובליקה הרומית, לדיקטטור, ואכן במשך חצי שנה הוא הצליח להתיש את חניבעל בטקטיקות של התחמקות ממערכה צבאית גדולה, בפשיטות וחסימת דרכי אספקה. פאביוס מקסימוס פרש מתפקידו עם סיום תקופת כהונתו, אך נשאר פעיל בחיים הציבוריים ברומא.

תפקידי הדיקטטור ניתנו גם לאחרים, שאכן פרשו מכהונתם בזמן, עד לימיו של הדיקטטור סולה שהשתלט על רומא בכוח צבאי ומינה עצמו לדיקטטור ללא הגבלת זמן. כך הוא ביטל הלכה למעשה את מהות התפקיד. מכאן ואילך נתגלגלה רומא לשינויי מבנה השלטון עד שהפכה לאימפריה בראשות קיסר – אימפרטור.

מאז ואילך התואר דיקטטור מתייחס למי שתופס את השלטון ומחזיק במלוא הסמכויות ללא מגבלה של זמן. רק במאה ה-20 חזרה למעשה השיטה לבחירת אדם לתפקיד בעת משבר ולא באמצעות בחירות או תפיסת שלטון בכוח. עם הדיקטטורים הללו נמנו היטלר בגרמניה (בבחירות), מוסוליני באיטליה (מונה על ידי הנשיא כראש ממשלה), סטאלין בברית המועצות (במינוי מפלגתי של השליטים בפועל), מוסטפה כאמל אטאטורק בטורקיה (נבחר לנשיא), ומטקסס ביוון (מונה לראש ממשלה על ידי המלך). רק פרנקו תפס את השלטון בהפיכה צבאית ושלט כדיקטטור בספרד במשך כ-40 שנים עד למותו. מינוי ייחודי נעשה בפורטוגל כאשר בעת משבר כלכלי מונה פרופסור לכלכלה בשם אנטוניו סלזר לראש ממשלה, תפקיד שאותו הפך לדיקטטורה מעשית וכך שלט במדינה, אף שהיה בפורטוגל נשיא נבחר ופרלמנט פעיל. סלזר נשאר בתפקידו עד שלקה בשבץ מוחי לאחר 36 שנות שלטון.

נראה אם כן שדיקטטורים מודרניים, אם נתמנו לתפקיד וברור אם עלו לשלטון בהפיכה צבאית, לא נטו לוותר על שלטונם. מעטים השליטים האבסולוטיים שוויתרו בתקופה מסוימת על שלטונם מרצון אישי. הידוע מכולם הוא הקיסר קרל החמישי (1500–1558) ששלט בקיסרות הרומית הקדושה, שהייתה אולי המדינה הגדולה בעולם בשעתה (כללה את ספרד וכל מושבותיה, למעשה כל אמריקה המרכזית והדרומית להוציא את ברזיל, שטחים באסיה ובאפריקה, פלנדריה (כיום הולנד ובלגיה), סיציליה ודרום איטליה, גרמניה ואוסטריה). קרל החמישי פרש מהשלטון בהגיעו לגיל 56 כשהעביר את השלטון לבנו ולאחיו.

האם רעיון החזרה לדיקטטורה במתכונה הרומית הקלאסית היא חשיבה "OUT OF THE BOX"  או שהיא חשיבה הזויה? מה דעתכם? האם לא ראוי, במשבר כמו זה הנוכחי שבו אנו נמצאים, לפנות לאנשים הידועים ביושרם, במנהיגותם ובחוסר התייחסותם הפוליטית ולמנותם לתפקיד (בלי לקרוא לממונה בשם דיקטטור) המנהל הכללי הזמני של המדינה? האם זהו רעיון אפשרי?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

16 תגובות

 1. רעיון מצוין. אבל לא מקורי. כבר יש לנו דיקטטור. קוראים לו ביבי. כבר יותר משנה הוא מכהן בעזרת "טריקים ושטיקים" מבלי שנבחר. במשבר הקורונה הוא מתפקד טוב מאד. זאת ההוכחה שרעיון הדיקטטורה של פרופ' ביגר הינו בעל תוקף.

 2. אבל אחרי שלמדתי איך סינגפור הפכה למה שהיא היום הבנתי שיש גם פלוסים.
  ובכל זאת אני נגד.

 3. נתניהו איננו דיקטטור. איננו שונה מכול ראש ממשלה אחר, חוץ מהבריטי המסכן. יש לו פחות סמכויות והוא תלוי בהחלטת ממשלה. כך גם בסינגפור ואפילו בסין. רק בקוריאה יש שליט דיקטטור. כוונתי לתת רשמית את מלוא הסמכויות לאדם בודד לפרק זמן מוגבל כשברור שהוא חזיר את המנדט לאחר סיום פרק הזמן שנקבע מראש ולא עד סיום המשימה. זה סמכות ברמה של נשיא ארה"ב ללא צורך בקונגרס ובבית נבחרים.

 4. לאשר עובדיה. אמנם נאמר "איזהוא חכם – הרואה את הנולד" אך קטונתי מלהחשב לחכם ולכן מרשה לעצמי להעלות רעיונות. חג שמח, בריא ורגוע

 5. אתה עצמך כותב שדיקטטורים מודרניים לא נוטים לוותר על שלטונם מרצונם. לפיכך, קשה להאמין שהדיקטטור החביב יפנה את מקומו בסיום המשבר.

 6. אם ייבחר האדם הנכון (סתם לדוגמא – איזנקוט) נראה לי שהעניין יכול להצליח. אדם שאיננו פוליטי, שהוכיח ידע בארגון וענוותנות, מקובל על רוב הציבור. אין אצלנו מסורת כזו אך אינני רואה דרך אחרת להתגבר על אי הסדר, פעילות של בעלי עניין שונים שכול אחד מושך לתחומו, שנאות פוליטיות, חוסר כישורים ועוד המאפיינים את הנעשה כיום אצלנו.

  1. רעיון מצויין ואכן חשיבה מחוץ לקופסה! וזה בדיוק מה שישראל צריכה ואפילו חייבת. אז לא נקרא לזה דיקטטורה או אפילו חצי דיקטטורה אם כי המנהל הכללי הזמני לתקופה של 6 שנים. זה יהיה חייב להיות אישיות שלא מגיעה מהפוליטיקה אלא איש עסקים מהשורה הראשונה שהוכיח עצמו בכל תקופת הקריירה שלו. כפי שגדעון ציין אחד שהוכיח ידע ב reorganization וענוותנות ומקובל על הציבור; אחד שאין לו צורך במשכורת ולתפקיד הזה מגיע ממקום של חזון לשינוי שכל כך מתבקש. בזמן זה הייתי מחליף את שיטת הבחירות שתקבע לתקופה לאחר מכן שתי מפלגות גדולות כשם שיש בארה״ב. לדוגמא מרכז שמאל ומרכז ימין. הבחירות יהיו בין שתי הגושים שיציעו את המועמד שלהם. אותו אחד/ת שיובילו את המפלגה שלהם יתארו את אשר הם ירצו לשנות בפרטי פרטים כך שהעם ידע לקראת מה הוא הולך. המנצח שיבחר להיות המנכל הזמני של המדינה ינהל את המדינה בדיוק כפי שהוא היה מנהל כל עסק ציבורי וימנה את השרים כפי שהוא ממנה את הבכירים בחברה ציבורית שהם מקצוענים במה שהם עושים. כפי שגדעון ציין כמו נשיא ארהב ללא הקונגרס ובית הנבחרים. מקצוענים הכוונה לשר אוצר כלכלן בכיר כמו זליכה לדוגמא שהוא לא פוליטיקאי ששנה אחת יהיה שר הפנים ושנה לאחר מכן שר האוצר או התחבורה. זו תהיה כנסת של מקצוענים שינהלו את המדינה לעומת עסקנים פוליטיקאים קטנים חסרי הבנה ובשביל זה הם יהיו חייבים דרך פתוחה ללא שום חסמים בכדי לשנות. זה הרעיון וזה הדבר היחידי שישראל זקוקה לו. כל הכבוד על המחשבה ואכן בעתיד זה מה שיקרה

  1. יש הוזה ויש חוזה. רוב ההוזים נשארים כאלה, אך יש הוזים שהופכים לחוזים. ממוחמד ועד הרצל, ממרקס ועד גנדי ועוד רבים וטובים. לא שאני אחד מהם שהרי אינני ראוי אפילו להיות עפר לרגליהם, אני הצעיר באלפי מנשה, אך גם חלק נהזהותי עלו למעלה כמו הרעיון להעביר את ואדי ערה והמשולש לרשות טלמדינה הפלסטינית העתידה וכמו הרעיון להשאיר מובלעות ישראליות בתחומי המדינה הפלסטינית, כמוצא בתכנית טקאמפ. זה גם זה יצאו ממני עד שנתגלגלו להיכן שהגיעו. אכן יש שהוזים נהפכים לחוזים.

    1. בטעות נכתב שניר במקום ביגר.
     השאלה שלעיל מופנית לגדעון ביגר.

   1. סליחה. טעות כתיב. חלק מהזהותיי ( ממה שהצעתי מהזהותיי שלי)

  1. איזה ערך ראוי. בשעת סכנה אמיתית אפשר להשעות זמנית את הערכים הדמוקרטיים, אם אכן זה יביא לתוצאה הרצוייה ואכן מי שימונה עחזיר המנדט לאחר חצי שנה. האם מה שקורה היום בארץ הוא טוב יותר ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

קוד השתיקה

ראוי שפעילות ישראל נגד איראן תישאר ברובה סמויה