טכנולוגיה, סליחה! טעיתי!

מה היינו עושים בלעדייך, טכנולוגיה, בימי קורונה?
תמונה של שלמה
פרופסור שלמה מי-טל

טכנולוגיה יקרה, שלום

אבקש סליחתך. טעיתי! השמצתי אותך ללא הרף בעבר. כתבתי שאת אחראית לפייק ניוז. שפייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, טלגרם וכו' מזיקים מאוד. שאנו מתקשרים דרך סיליקון במקום פנים אל פנים, כפי שצריך.

ואז – בא קורונה. הלו!

אמרו לנו לשמור בקפדנות על בידוד חברתי. אשתי, פסיכולוגית ותיקה, הגיבה, לא! למילים יש משמעות. יש לשמור על הפרדה במרחב – Spatial separation – ולא על בידוד חברתי. כיצד לעשות זאת? כן, כן – טכנולוגיה! ורק טכנולוגיה!

אתמול ערכנו לימוד יחד עם רב הקהילה שלנו בעזרת תוכנת זום. היה דיון ער. השבוע יש תכנית מלאה של הרצאות בזום. זום הוא סטארט-אפ שייסד בוגר חברת "סיסקו", וכעת חברת זום היא "חד קרן" – בעלת שווי שוק של מעל למיליארד דולר. ובהחלט בזכות.

ארגנו פגישות זום משפחתיות מדי פעם, וכך מאחדים ילדים ונכדים במקומות רחוקים – לוס אנג'לס, ניו יורק, בני דקלים, רעננה… עבורנו, סבא וסבתא, זה מנחם ומחזק מאוד. מאוד! טכנולוגיה – תודה לך! סיפקת לנו צורך אנושי חיוני – אהבה ותמיכה, וכשרואים פנים יפות של נכדים על המסך, אלפי הקילומטרים המפרידים בינינו כמעט נעלמים.

בטכניון, כמו בכל המכללות והאוניברסיטאות, כל ההוראה עברה למקוונת. סטודנטים ממשיכים ללמוד בעזרת טכנולוגיה. אני עצמי הקלטתי מספר הרצאות עבור הטכניון וגופים אחרים, והעברתי אותם בעזרת תוכנת WeTransfer. תודה לך, טכנולוגיה.

בכוונתנו להזמין אוכל מהסופר באופן מקוון. רבים מאוד עושים זאת עכשיו. עסקים רבים ישרדו בעזרת מכירה מקוונת.

כן, נכון, יש געגוע לימים הטובים, שבהם אפשר היה להסתובב, לחבק, לחזק אישית, לנחם, להתפלל במניין, לטייל, למשש את העגבניות בלי כפפות. הם יחזרו, הימים הללו. ייקח זמן. בינתיים – יש טכנולוגיה. מה היינו עושים בלעדייך? קשה לתאר.

ועצוב שיש רבים בעולם שאין להם טכנולוגיה. מחדל. היינו צריכים לחשוב עליהם קודם. גם בארץ יש רבים שאינם מקוונים. חבל מאוד. בעולם 4 מיליארד אנשים כבר מקוונים במרשתת. מספר מרשים, אולם הוא רק מחצית מאוכלוסיית העולם. מה עם החצי השני? בסין מעל 600 מיליון נפש מקוונים – אולם מה עם שאר ה-800 מיליון?

בישראל, לפי הנתונים, יש 6,740,287 אנשים מקוונים, או 80% מהאוכלוסייה. מרשים! כן, אבל מה עם שאר ה-20%, כולל ילדים שרק כך יכולים ללמוד? למה לא דאגנו להם? למה חוסר ציוד רפואי הוא סקנדל גדול – ולא חוסר ברוחב פס ומרשתת מהירה לכול?

טכנולוגיה, סליחה שלא הבנתי. כל טכנולוגיה היא ניטראלית. היא לא טובה והיא לא רעה. אנחנו אלה שקובעים את השימוש, אם לטובה או לרעה. אנחנו, בני האדם. וכעת הטכנולוגיה, רובה, פועלת לטובה. אנרגיה גרעינית מביאה לנו חשמל – וגם יכולה להרוס את האנושות. זה תלוי בנו.

ולבסוף – כשנצא מהווירוס הזה נהיה מחוזקים. ואת, טכנולוגיה – את תוציאי אותנו מהפלונטר. בעזרת חיסון, או תרופה, או אמצעי אחר. את ואנחנו, ממושמעים, נשמעים להוראות, נשארים בבית, ומחזקים זה את זו באמצעות טכנולוגיה.

קבלי נא את התנצלותי. האם תסלחי לי אי פעם?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. מורי הדרך צריכים לנטרל את הסיכונים ולהעצים את היתרונות.

  2. לא חסר סכנות בדולות ישירות ועקיפות בטכנולוגית האינטרנט. יש גם יתרונות. לא בטוח איזה עולם טוב יותר. איתו או בלעדיו.

  3. סוגרת פערים חברתיים
    מקדמת ערכים חברתיים
    משפרת את רמת החיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמה על הבית

מלחמת הקיום של היום דורשת חשיבה מחודשת