הפיכה בחסות הקורונה?

אנו, האזרחים, חייבים לחשוב על היום שאחרי הקורונה
תמונה של אביה
עו"ד אביה אלף

שילוב של משבר בריאותי-כלכלי עם משבר פוליטי מתמשך הוא מצב מסוכן ביותר. הוא מסוכן לבריאות ולא פחות מכך – מערער את קיומה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית.

מצד אחד, מגפת הקורונה מחייבת מאבק אפקטיבי על מנת למנוע את התפשטות המגפה ועל מנת למזער ככל שניתן את המשבר הכללי שעומד לפתחנו בגללה. מצד שני, השמירה על דמותה של מדינת ישראל כחברה אזרחית דמוקרטית חשובה לא פחות ומחייבת אף היא מאבק אפקטיבי.

האירועים החוקתיים האחרונים בישראל מובילים למסקנה כי ייתכן שלנגד עינינו מתחוללת הפיכה משטרית בחסות של משבר בריאותי. אנחנו חווים ניצול לרעה של סמכויות והרחבה של חקיקה קיימת בעייתית כשלעצמה – תקנות שעת חירום מלפני 70 שנה; הודעות באישון ליל על חקיקת תקנות חירום נוספות; חקיקה חפוזה המאפשרת מעקבים וניטור אלקטרוני שנעשתה במהלך עוקף כנסת.

לכך יש להוסיף את סירובו של יו"ר הכנסת לבצע הצבעה על החלפתו או על הקמת ועדות הכנסת, עצירת שיירת המחאה לירושלים ביום חמישי האחרון וצמצום של ממש בעבודת בתי המשפט. ייתכן שסגירת בג"ץ היא הצעד הבא.

זה זמן אין פיקוח של ממש על פעולות הממשלה. כעת יש גם השבתה מכוונת של עבודת הכנסת שנבחרה בבחירות כדין, על ידי ראש הממשלה, נאשם בפלילים בעבירות חמורות של שוחד והפרת אמונים במהלך מילוי תפקידו. ממשלת המעבר (3X) שכבר מזמן לא נהנית מאמון הבוחר, עושה כל שביכולתה לאיין את הרשות המחוקקת ואת הרשות השופטת. שומרי הסף מוחלשים בכוונה כבר זמן רב על ידי מינוי אנשים מטעמו של ראש הממשלה. אחד הצעדים הראשונים של מבקר המדינה לדוגמה היה להפסיק את עבודתו של יועץ המבקר למאבק בשחיתות ולסגור למעשה את האגף לתפקידים מיוחדים העוסק בשחיתות.

ואנו רק באמצע הרשימה.

אני אופטימית מטבעי ומאמינה בכוחם של אזרחיות ואזרחים מודאגים לשמור על המדינה שלהם.
אך חייבים לחשוב על היום שאחרי: אחרי הקורונה, אחרי ההשלכות הכלכליות של השבתת הפעילות במשק, אחרי המהלכים לערעור מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית, שעוד מעט עלולים להיות בלתי הפיכים.

נקיטת צעדים "ביטחוניים" קיצוניים ללא פיקוח או חקיקה וצמצום עבודת בתי המשפט, בדיוק כשאמור להתחיל משפטו של ראש הממשלה באשמת שחיתות אומרת דרשני, בלשון המעטה.

קיים חשש ממשי כי האמצעים שננקטו לכאורה כדי להגן על בריאות הציבור הם למעשה תפיסת כוח חסרת תקדים בהיסטוריה הישראלית, שלא היה כדוגמתה גם לא בזמני מלחמה ובעיתות חירום כלכליות או ביטחוניות אחרות.

השימוש במגפת הקורונה ככסות לתפיסת כוח מאסיבית לשימור השלטון בכל מחיר תוך החלשת הרשות המחוקקת והשופטת – מחד גיסא, ורתימת רשויות הביטחון למהלכים אלה – מאידך גיסא היא ערעור היסודות הדמוקרטיים שעליהם מבוססת מדינת ישראל.

אין ספק שזו שעתם של ארגונים אזרחיים, נשות ואנשי המשפט, קואליציות לשקיפות ושמירה על הדמוקרטיה ושלטון החוק, ובכלל, אזרחים שאכפת להם – לשמור על המדינה שלנו. פשוט אין לנו מדינה אחרת.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

 1. חצי מהאזרחים תומכים במנהיגים חסרי ערכים. מחנה זה מוכן לעשות הכל וגם עושה. המחנה השני לכאורה ערכי ומוכן להניף ערכים וסיסמאות אך לא עושה בפועל כלום.

 2. נסחפת. את מערבבת שלושה תחומים שונים לחלוטין אשר בצוק העתים מתלכדים לנרטיב משותף.
  האחד – מעמדו המשפטי של ביבי. הוא חייב לעמוד לדין ולהיות מורשע על פי החוק.
  השני – המשבר הפרלמנטרי שהתחיל לפני שנה ללא קשר לקורונה.
  השלישי – משבר הקורונה שהתחיל לפני כחודש ועד כה מדינת ישראל בהנהגת אותו ביבי פועלת באופן אופטימלי ומושכל.
  המשבר הפוליטי נובע מכך שבציבור הישראלי יש רוב ברור לימין. אדון ליברמן, שלא הצלחת להושיבו בכלא, נבחר בקולות מצביעי ימין. בשל גחמות אישיות שלו הוא החליט לגרש את ביבי מבלפור (עכשיו הצטרף אליו גם הילד המגודל יאיר לפיד).
  אין לשמאל רוב. לא בכנסת ולא בציבור שכולל במקרה זה גם את המשותפת. לכן הייתי נזהר מאד מלהגדיר את המצב כ"הפיכה בחסות הקורונה".
  אני מציע שלא תכניסי את התסכול שלך, שמתבטא היטב בספר שכתבת על החקירות של ליברמן, למה שמתרחש כיום בזירה הפוליטית בישראל. אין ספק שנתגבר על המשבר הפוליטי. ייקח זמן והסיבוך הפרלמנטרי ייושב.

  1. תודה על התגובה
   אנחנו מסכימים לגבי שני התחומים הראשונים
   שזה כבר לא מעט.
   לגבי התחום השלישי – המצב מדאיג. לכן תיארתי מה שקורה. בלי קשר לשמאל ימין / כן ביבי לא ביבי. גם לא קשור לתסכול כלשהו (עצתי – עדיף תמיד להתייחס לגופו של ענין ולא לגופו של אדם) . יש דוגמאות לכך בהסטוריה. מקווה שלא נגיע לשם.
   סופש נעים

 3. לא המנהיגים אשמים. העם שבוחר אותם, הוא האשם. המתלהמים, חסרי הערכים, הגזענים, הכוחנים, הם שאומרים ועושים. כל היתר טומנים ראשם בחול והתוצאה ברורה.

  1. ה"עם" או ה"עמך" ש"בוחר" את המנהיגים, שטוף מוח. התקשורת לא עושה את העבודה שלה. ביבי הצליח לרסק כמעט כל מכשיר שמסייע לדמוקרטיה ושלטון חוק. בעיקר בחינוך ובתקשורת. כך יצר דעת קהל טיפש שתומך בו.

 4. זה לא רק הימין. כולם בוגדים בכולם, מתפצלים מכולם, מפרים את כל הבטחותיהם לבוחר. הריח של העשן לא מעיד על שריפה כללית?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך