מותו של הספינקס האחרון

מילים לזכרו של חוסני מובארכ, נשיא מצרים לשעבר
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

נשיא מצרים לשעבר, מוחמד חוסני סייד אבראהים מובארכ, הלך לעולמו והוא בן 91. מובארכ, שכיהן בתפקיד משנת 1980 ועד שנת 2011, היה אחד מהנשיאים שהודחו "באביב הערבי". בגל המחאות במצרים קראו ההמונים להדיח את מובראכ וכינו אותו "נשיא מושחת", בתגובה הורה מובראכ לפתוח בירי חי לעבר המפגינים. בשנת 2012 בית המשפט המצרי העמיד את מובראכ לדין על מתן הוראה זו. גם שני בניו עללא וג'מאל, אשר שימשו כיד ימינו, הועמדו לדין. הפלתו והדחתו מכס השלטון הייתה מכה קשה ביותר עבורו – מֵאִיגָּרָא רָמָא לְבֵירָא עַמִּיקְתָא.

כזכור, המהומות אשר החלו ב"כיכר תחריר" דוכאו ביד קשה על ידי הצבא. נשיא ארה"ב דאז ברק אובמה עודד את הנשיא הקשיש, ויש שיאמרו אף כפה עליו, להתפטר ולהעביר את מוסרות השלטון למוחמד אל ברעאדי. אל ברעאדי אשר היה פעיל זכויות אדם, היה האלטרנטיבה הטובה ביותר בעיני הנשיא האמריקאי. אולם לשלטון עלו האחים המוסלמים בראשות מוחמד מוּרְסִי עִיסַא אֶל־עַיַּאט, אשר שאף להקים ולהנחיל את "התאוקרטיה המוסלמית" לא רק במצרים אלא במזרח התיכון כולו.

בשנת 2017 זוכה הנשיא הקשיש, ובתחילת שנה זו זוכו גם שני בניו.

עם היוודע דבר מותו, התעצבו והתאבלו רבים בעולם המערבי והערבי כאחד. הנשיא א-סיסי, שהוא ללא ספק ממשיך דרכו, תיאר את מובארכ "כמנהיג צבאי וגיבור מלחמה". מכריו אמרו עליו שמדובר באדם דעתן, פטריוט ובעל חוש הומור מפותח.

מובארכ, אשר היה מפקד חיל האוויר במלחמת יום הכיפורים, חשף בריאיון אישי שהתקיים בשנת 2005 את אופן מידור הצמרת המצרית (כולל את אשתו סוזאן) לעת שבה יבוצעו התקפות כנגד מדינת ישראל. ללא ספק, ככל שקוראים ושומעים את דבריו באותו ריאיון, אי-אפשר שלא להצטמרר מהמחשבה על אחריותו למותם של חיילים ישראלים רבים, אך עם זאת הוא היה היורש הטבעי של מוחמד אנואר א-סַּאדַאת, לאחר שאנשי הג'יהאד האסלאמי המצרי התנקשו בחייו, והמשיך את דרכו. מובארכ לא נרתע מההתנקשות והמשיך בהסכם השלום שנחתם עם מדינת ישראל בשנת 1979 על מדשאות הבית הלבן. נושא שמירת הקשר עם מדינת ישראל והסכם השלום, עמדו לנגד עיניו בכל זמן נתון.

מובראכ נכח תמיד בצמתים החשובים של הסכמי השלום עם שכננו, ושמר על הסכם השלום הראשון שלנו עם מדינה ערבית. "מותו של הספינקס האחרון" הוא ללא ספק יום עצוב וקשה לא רק לעם המצרי, אלא גם עבורנו כאן בארץ.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. היות ולא הזכרת, לכן אין לדעת למי כוונתך.
   כל השוואה לנעשה אצלנו הוא חסר כל דבר.
   ראיתי במקרה כתבה השבת בידיעות, מוזמן לקרוא ולראות את הפערים בינם לבינו הבדל שמים וארץ.

 1. אובמה כמעט והחריב את המזרח התיכון בכך שתמך ביודעין או שלא באחים המוסלמים ויש אומרים אפילו בדעאש. היה הנשיא הכי לא יוצלח שהיה אי פעם לארה״ב.

 2. מובראק שימר את הסכם השלום אך לא נוצרו יחסים חמים בין שתי המדינות. מעניין אם ההתחמשות האדירה של רצועת עזה שיכלה להתרחש רק עקב הברחות דרך הגבול עם מצרים לא הייתה בעידודו של מובארק.

 3. אין ספק כי הוא היה איש של שלום, הוא ראה את זוועות מלחמת יוה"כ, והיה אמיץ כדי להמשיך את דרכו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אהרון

בין בוגי לטיבי

לאור האירועים האחרונים – הייתכן דו-קיום בישראל?

צילום של אייזנברג

נורת אזהרה

הפסד העלבון בליסבון

תמונה של אבי

מגדלור של תקווה

הנאום המכונן של הגנרל הצרפתי שארל דה גול