מיומנו של החילוני המשוטט

מהגבירה מַרִיָה עד אינדיאנה ג'ונס ומלאכים עם יצר
תמונה של חזית הכנסייה
כנסיית גבירתנו של ארון הברית צילום: אבי גולדברג

בשבת חורפית נסענו לאבו גוש לכנסייה הצנועה "גבירתנו של ארון הברית", לשמוע מיסה של באך, מוזיקה ליטורגית, במשכן הראוי לה. הכנסייה הוקמה על גבעה המזוהה עם קריית יערים התנ"כית, שאליה הובא ארון הברית ובה העלה אבק במשך עשרים שנה, עד שהועבר לבית המקדש בירושלים. עם חורבן הבית נעלם ארון הברית.

שורות שורות ישבו חובבי מוזיקה והאזינו למקהלה ששוררה בקולות רבים, ראשים נדו בקצב המוזיקה, או אולי היו אלו תנועות פרקינסון קצובות. מבטי שוטט אל תקרת העץ המאוירת שבה תוארו גברים רכי מבע בכותנות לילה בצבע שנהב, מכתפיהם צצו כנפיים. מרחפים הם למעלה סביב הצלב. מן הסתם היו אלו מלאכים שיצאו בשליחות האל לחפש אחר ארון הברית שנעלם.

בעודי מקשיב למוזיקה ומביט במלאכים המרחפים ממעל, נזכרתי כי בתחילת שנות השמונים נשלחתי למעבדה לקוסמטיקה בפרוור תעשייתי של פריז, במטרה לחתום על חוזה מסחרי עבור אחד מלקוחותיי. אל המעבדה הועברו במכלי קירור שליות של נשים שזה אך ילדו בבתי חולים בישראל; בפריז עובדו השְליות והופק מהן קרם לעור הפנים, ללא תוספת צבעי מאכל וחומרים משמרים.

לא חקרתי את טיב הקשר בין שליות נשים לקרם שייווצר עבור עור פניהן, כמו שלא נתתי דעתי להיעלמותו של ארון הברית עד שנשאו אותי רגליי בשעות אחר הצהריים, לאחר ששבתי לעיר, אל אחד מבתי הקולנוע הגדולים בשדרות אלישע. כרזה צבעונית בכניסה לבית הקולנוע הודיעה על הקרנת סרט הרפתקאות שעיקר עלילתו: כיצד נמצאה האבדה, ארון הברית (התיבה האבודה), בידי ארכיאולוג שכינויו אינדיאנה ג'ונס.

המיתוסים וסיפורי העם חיים ונושמים ומזינים את עצמם. "גבירתנו של ארון הברית" ה-Notre Dame, היא הגברת מַרִיָה, שמבין ירכיה הגיח המשיח, ללא התערבותו של יוסף, בעלה הנגר. תמיד ריחמתי על הילד ישוע שלא זכה לאב נגר ונאלץ לסמוך על רוח שהפרתה את אימו, ושלא יכלה להרכיב עבורו אפילו שידת איקאה.

בעוד צלילי המיסה הנוצרית נשמעים בין כותלי הכנסייה, שב מבטי את המלאכים שבתקרה – הם כבר לא נראו לי כה תמימים. הבנתי שאותה גבירתנו מריה כנראה לא יכולה הייתה לתרום שליה למעבדת השְליות הפריזאית, לאחר שעוברה בידי רוח מכונפת, והבנתי שבחיוכם של המלאכים יש משהו ממזרי.

המסורת הרואה בעיבור וביחסי מין שלא בין גבר לאישה, אינה מתחילה בסיפור הורתו של ישוע. על פי האמונה שרווחה אצל הנוצרים הקתארים שהתגוררו באיטליה ובדרום צרפת, קיום יחסי מין בין גבר לאישה היה פגיעה בטוהר. על פי אמונתם, חווה, האם הראשונה, עוברה מזנבו של הנחש ולא מפאלוס של אדם. השטן, המלאך הסורר בתחפושתו הנחשית, הוא אשר עיבר אותה. בספרה "כוח וטוהר" מביאה ק' לנסינג עדויות מפי בני הקהילה הקתארית בעיר אורבייטו באיטליה, המלמדות שעל פי אמונתם, החטא הקדמון הוא עיבור חווה בידי השטן בדמות הנחש.

אבל האמונה שמלאכים מעברים את הנשים רווחה גם בקרב היהודים, וגם בקרב היוונים – בסיפורי המיתולוגיה עיברו אלי האולימפוס את בנות האדם.

"וַיהוָה פָּקַד אֶת שָׂרָה כַּאֲשֶׁר אָמָר וַיַּעַשׂ יְ-הוָה לְשָׂרָה כַּאֲשֶׁר דִּבֵּר" (בראשית כא, א) על פי פילון האלכסנדרוני (היהודי ההלניסטי – ידידיה הכהן) מדובר בעיבור האם העברייה הראשונה, שרה, בידי מלאך בעוד אברהם משתעשע עם הגר. גם שאול התרסי (פאולוס) באיגרתו אל הגלאטים מסביר ששרה לא התעברה מבעלה אברהם.

עיבור מלאכי נרמז יותר מפעם אחת בכתובים שלנו ורק עם התפתחות האמונה הנוצרית שעל פיה ישוע הוא בן לאב מלאכי, פסלה היהדות את הפרשנות הזו לכתבי הקודש מכול וכול. הביטוי הרווח "בני אלוהים" הוא דו-משמעי. מספר חנוך החיצוני אפשר ללמוד כי מנוח חשד באשתו, אימו של שמשון, שהרתה למלאך. גם ללמך אביו של נוח לא היה כה נוח, באשר היה סבור כי בנו, שהתפרסם לימים, הוא בן לאשתו הפרפרית ולמלאך מעופף.

שוב הבטתי מעלה, והבנתי שהמלאכים שמרחפים על תקרת הכנסייה בגלימות שמתחתיהן לא מסתתר אלא יצר, מחפשים להם בת זוג מתאימה מבין חברות המקהלה הצעירות.

משנסתיים הקונצרט, ובטרם עטו הגברים על השירותים הציבוריים, נותרתי על עומדי מחשש שמלאכי התקרה אינם מלאכי השלום אלא קופידונים מנוסים, המחכים להזדמנות להסתער על בנות זוגנו במטרה לנעוץ בהן זנב או איבר אחר של בני כנף, בעודנו מרוקנים את שלפוחיותינו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. יפה ביותר
    לגבי עיבורהשל שרה ממלאך לא שמעתי עד היום
    רש"י בפירושו מזכיר לעז של ליצני הדור שאמרו מאבימלך נתעברה שרה,
    ושוב תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך