שלב חשוב בקליטת עלייה ומיזוג גלויות

חשיבות עברות שמות המשפחה
שלמה גזית - תמונה
אלוף בדימוס שלמה גזית

במדינת ישראל חיים אנשים שהגיעו מכל קצוות תבל, ובהתאם לכך גם שמות המשפחה של אזרחי המדינה רבים ומגוונים. נושא שמות המשפחה, ובעיקר עברות השמות, מעסיק אותי שנים רבות. ביקשתי לבחון את שמותיהם של ממלאי תפקידים ממלכתיים בכירים כיום. למשל, רב-אלוף בדימוס אייזנקוט, ששימש עד לא מכבר כרמטכ"ל, לא טרח לאמץ שם משפחה עברי. אמנון ליפקין, שהיה הרמטכ"ל ה-15 של מדינת ישראל, צירף את השם "שחק" לשמו. אני מצר על כך שהנורמה שהנהיג בן-גוריון נעלמה במרוצת השנים.

לפני 72 שנים, בימיה הראשונים של המדינה העברית החדשה, ובמידה רבה בלחצם של ראש הממשלה דוד בן-גוריון ושר החוץ משה שרת, נקבעה נורמה שכל ישראלי שמייצג את המדינה בעולם יישא שם עברי. לא העלינו על הדעת ששר בממשלה, ח"כ, אלוף בצבא, ובראש וראשונה איש משרד החוץ המייצג את ישראל, לא יעברת את שמו.

ב-1948, כאשר אחי הבכור מרדכי הצטרף לצוות ההקמה של משרד החוץ הישראלי, דרש שר החוץ משה שרת מכל אנשי המשרד לעברת את שמותיהם לשמות עבריים. וכך מצאנו עצמנו, אחי ואנוכי, מחפשים חלופה עברית לשם המשפחה שלנו – וינשטיין. התרגום המדויק של "וינשטיין" בעברית הוא "גת", אלא שלא נראה לנו לאמץ שם משפחה בעל הברה יחידה. היו לנו גם שיקולים ארוכי-טווח. ביקשנו להימנע משם משפחה שיתחיל באות א' או באות ת', כדי שצאצאינו לא ייקראו ראשונים על ידי המורים בכיתות. וכמו כן, שוב מתוך דאגה לצאצאינו, חשבנו על שם שלא ידבקו בו כינויי גנאי. לאחר שעות אחדות של חיפוש בחרנו בשם "גזית".

בניגוד לנושאים רבים בחברה הישראלית, נושא עברות שמות המשפחה אינו שנוי במחלוקת פוליטית. ישראל הייתה אז ועודנה היום מדינה קולטת עלייה, ועל כן יש לנו, כחברה, אינטרס לבטל את שמות המשפחה שלנו המשמרים את מוצאנו. כמה מבני העלייה הרוסית עברתו את שמותיהם? כמה מיוצאי אתיופיה עשו כן? פלוני שמחפש עובד חדש, שאלתו הראשונה הרי תהיה "מה שמך?" מעניין בכמה מקרים ידחה על הסף מועמד או מועמדת למעשה מייד לאחר שמיעת שמם.

לדעתי עברות השמות חייב להיות הצעד הראשון במדינה קולטת עלייה. נדרשת לכך החלטה מלמעלה. נתחיל בסגל משרד החוץ, כל מי שמייצג את ישראל בארצות תבל יחויב לאמץ שם עברי. משם נעבור לממלאי התפקידים הבכירים בצבא. בקיצור, כן לכוכבי ולא לאייזנקוט.

אני תמה על נשיא המדינה, הפועל רבות כדמות הלאומית המאחדת. דווקא ממנו הייתי מצפה להיות ראשון המעברתים את שמם. אחי ואני אומנם עברתנו את שם משפחתנו בשל דרישה, אך גם מתוך התובנה שהשם העברי חייב להיות שלב ראשון בקליטת העלייה וההשתלבות בחברה חדשה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

הדרום הפרוע

הבעיות והסכנות בעקבות היעדר משילות בנגב

קידום אתרים אורגני וממומן

אתר אינטרנט לעסק זה כבר מזמן לא מהלך שחשוב לעשות כי מצפים מכם. כיום, כאשר לכל המתחרים שלכם יש אתר אינטרנט, העובדה שגם לכם יש