ממעגל "הדאגה" למעגל "ההשפעה"

5 כללי ברזל לחיפוש עבודה בשוק המשתנה
מיכל על אופניים
מיכל מירוני

שוק העבודה כיום, בישראל ובעולם כולו, הוא דינמי, תובעני, וקשוח. אם בעבר הלא רחוק נדרשנו ללחוץ על הכפתור במקלדת, לשלוח קורות חיים והמשרה הייתה מגיעה אלינו, אל כס המלכות, כיום הדבר איננו כך.

שוק העבודה השתנה ומשתנה כל העת.

נדרשות מאיתנו יצירתיות, חשיבה מחוץ לקופסה, התמדה ובעיקר אמונה שהכול אפשרי עבורנו אם רק נרצה בכך.

כמנטורית קריירה, ליוויתי, ואני מלווה גם כיום, עשרות מחפשי עבודה אל עבר האתגר הבא שלהם. החל בסטודנטים שסיימו עכשיו את התואר ועד לסמנכ"לים ומנכ"לים מהבכירים במשק.

אני יכולה לומר בבטחה שהתמונה ברורה מאוד. מי שימשיך להתלונן על השוק ללא הפסקה, מי שיישאר בפסיביות שהוא נתון בה – יחפש עוד זמן רב את האתגר הבא שלו. הבחירה להיות במעגל "הקורבנות", במעגל "הדאגה", לא תניע אותו לפרואקטיביות, אלא דווקא לסטגנציה ולדריכה במקום.

אולם מי שמבין שעליו לקחת אחריות, להיות בפרואקטיביות, לספר לעולם על כך שהוא מחפש עבודה – יעבור ממעגל "הדאגה" למעגל "ההשפעה". מתוך הבחירה הזאת ומלקיחת האחריות הוא יגיע בהקדם לאתגר הבא שלו.

להלן 5 כללי ברזל בעת חיפוש עבודה:

 1. אקטיביות ופרואקטיביות, נטוורקינג אפקטיבי – מי שמתמקד בהישארות מאחורי המקלדת ומסתפק בשליחת קורות חיים, צריך לשנות את הגישה, ומהר.

נטוורקינג אפקטיבי משמעותו לסבול מהרעלת קפאין. צריך לשבת עם אנשים לקפה, ולעדכן אותם שאנחנו מחפשים את האתגר הבא שלנו.

יש ללכת למיטאפים (Meetups) מקצועיים, ובהם לצוד את האנשים שיביאו אותנו לאן שנחפוץ, וכמובן להרחיב את מעגל המקושרים על ידי פניות יזומות בלינקדאין.

 1. אמונה, אמונה, אמונה – במי? בנו, ברור. אם לא נכיר את החוזקות שלנו, לא נכיר תודה לעצמנו. אם נעשה נטוורקינג, אך לא נאמין בעצמנו ובמי שאנחנו, איך האחרים יאמינו בנו? הבסיס הוא האמונה, לאחר מכן כל שאר הדברים.
 2. בירור הרצון שלנו לפי ערכים מנחים בקבלת ההחלטות – כשאליס בארץ הפלאות פגשה את החתול ואמרה לו: "התואיל בטובך להראות לי את הדרך?", שאל אותה החתול: "לאן ברצונך ללכת?"

"אינני יודעת", השיבה אליס. "אם כן, אף דרך אינה עדיפה" ענה החתול.

אם איננו יודעים לאן פנינו מועדות, איך נבנה אסטרטגיה מתאימה עבורנו? בירור הרצון הוא קריטי להעברת המסר. אם נעביר מסר לא ברור, האחרים לא ידעו איך לסייע לנו.

 1. נדאג לשפע שלנו – רבים עוברים את התהליך בתסכול ובמחשבות כדוגמת: "איך לאחרים יותר קל ממני?", "למה האחרים מצליחים להתקבל ואני לא?". ברגע שנבין שהשפע שלנו קיים לנו, וכל אשר עלינו לעשות הוא לקחת אותו, נוכל להתקדם. נקודת המוצא צריכה להיות חיזוק של עצמנו ונתינה לאחר. אם נפעל מתוך ביטחון נגיע בבטחה ובמהרה לאן שנרצה.
 2. אופטימיות היא שם המשחק – בסופו של דבר נחתום על חוזה. את הדרך אנחנו יכולים לעבור בעצבות ובדיכאון או לחלופין באנרגיות טובות, בחיוך ובאושר. מדובר בבחירה שהיא אך ורק שלנו, איך נבחר להתייחס לתקופה הזו, קשה ככל שהיא תהיה. ברגע שנבחר באופטימיות, נגיע מהר יותר.

אסיים במשפט מפתח שמנחה את העשייה שלי עד כה: "הישועה שוכנת בתוכנו". אף אחד לא יעשה את העבודה הקשה עבורנו, אף אחד לא ייקח אותנו על כתפיו החסונות אל המנכ"ל, אנחנו צריכים לקחת אחריות ומאותה אחריות ומעבודה קשה תגענה תוצאות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

13 תגובות

  1. אחלה טיפים מיכל! לגמרי ניתן ליישם. היי עולם, אני הילה ואני מחפשת תפקיד כ-hrbp בעולמות טכנולוגיים.אשמח להכיר אתכם חפשו אותי בלינקטאין
   Hila Gradus

 1. מיכל את באמת משהו מיוחד!
  כתבת קצר וקולע!! ותכל'ס, זה נכון כמעט לכל תחום בחיים שלנו

 2. אחלה טיפים מיכל!לרוץ וליישם עכשיו.
  היי עולם, נעים מאוד הילה. אני מחפשת תפקיד כhrbp בעולמות טכנולוגים. אשמח להכיר גם אתכם. חפשו אותי בלינקטאין Hila Gradus

 3. רוב בני האדם לא יגיעו ויממשו מה שהיה בחלומם. ועדיין הם יכולים להיות מאושרים מאוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של רות

צדק לימודי

כיצד ניתן לצמצם פערים ולדאוג לשוויון במערכת החינוך