שיבת הפליטים

הצעותיו של אקדמאי חוקר גבולות לפתרון בעיית הפליטים
תמונה של גדעון
פרופסור גדעון ביגר

לאחרונה תוכנית השלום האמריקאית ובה שוב נדון נושא שיבתם של הפליטים הפלסטינים.

כידוע, רעיון שיבת הפליטים, המבוסס על החלטת האו"ם 194 מ-1 בדצמבר 1948, עוד לפני תום קרבות מלחמת העצמאות, קוראת לשתי חלופות לפתרון בעיית הפליטים (סעיף 11 להחלטה). לפי האחת, "פליטים אשר ברצונם לשוב לבתיהם ולחיות בשלום עם שכניהם, יורשו לעשות זאת במועד המוקדם ביותר האפשרי". השנייה קבעה כי "בעבור רכושם של אלה אשר יעדיפו לא לעשות כן, ישולמו פיצויים לפי עקרונות המשפט הבין-לאומי".

ב"תוכנית המאה" של טראמפ מוצע למעשה להתעלם מהחלטה זו, ונקבע כי לא תתאפשר זכות שיבה לישראל לפליטים הפלסטינים. לפי התוכנית יש לחפש את הפתרון מחוץ לגבולות מדינת ישראל, המורחבת. כמו כן דובר על הקמת מערך לפיצוי הפליטים ואף הוצע לאפשר שיבה סמלית תחת פיקוח. רוב הפליטים הפלסטינים החיים בירדן, בלבנון ובסוריה אמורים להישאר במקום מושבם והם יזכו לתמיכה כלכלית.

והנה הצעתי ל"שיבה סמלית" כמוצע ב"תוכנית המאה" ואולי אפילו בהתאם להחלטה 194 של האו"ם: כל מי שבפועל עזב את שטחי מדינת ישראל מיום שזו הוקמה, כלומר מ-15 במאי 1948, בין שברח ובין שגורש, יורשה לחזור לישראל. אני מדגיש, האיש או האישה עצמם ולא צאצאיהם. לפי ההערכה, כ-700 אלף פליטים פלסטינים עזבו את השטח שהפך להיות מדינת ישראל או גורשו ממנו.

מכיוון שמהלך זה התבצע לפני 70 שנים ויותר, הרי שכיום חיים רק בני 70 שנים ומעלה שחוו על בשרם את הפליטות. מהם כבר ויתרו לא מעט על מעמדם כפליטים ונקלטו במקומות חדשים, אם בירדן שאִזרחה כל פליט שחפץ בכך ואם במדינות ברחבי העולם.

אפשר להניח שרק כמה עשרות אלפים בודדים עדיין נשארו בחיים ובמעמד של פליטים הרשומים ברשימות אונר"א (וביניהם ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס). אלה יורשו לחזור לישראל, אך כמובן לא למקומות מגוריהם הקודמים, שלמעשה כבר לא קיימים או שנתפסו על ידי עולים יהודים. אפשר יהיה להציע להם פיצוי על הקרקעות שעזבו בארץ, בהתאם ל"עקרונות המשפט הבינלאומי". כל מי שאיננו ממלא תנאים אלה, יצטרך לוותר על מעמד הפליט שלו ולהתאזרח במקום מגוריו, או שיוכל להגר למדינה הפלסטינית שתוקם בהתאם לתוכנית טראמפ.

מובן שבמבט ראשון התוכנית נראית דמיונית ותלויה באוויר ללא אפשרות לבצעה. עוד הלך רוח של אדם שאיננו במערכת הפוליטית ואין לו כישורים להציע תוכנית מעין זו.

אבקש להזכיר לקוראים כי בתוכנית טראמפ יש חידוש שלא הועלה לכאורה מעולם, חידוש שהוגדר "חשיבה מחוץ לקופסה", והכוונה להשארת נקודות יישוב יהודיות כמובלעות בתחומי המדינה הפלסטינית העתידה – הדבר טרם הוצע בתוכניות שלום בעבר, ואולי יש בו פתרון לבעיית הצורך בפינוי עשרות אלפי מתיישבים יהודים בתחומי הגדה המערבית, כחלק מהסדר השלום הסופי. נשיא ארצות הדגיש בנאומו כי אף מתיישב, יהודי או ערבי, לא יפונה מביתו. הכרזה זו ורעיון זה מקורם, עד כמה שהדבר יישמע לכם מוזר, בהצעתו של כותב שורות אלה – פרופ' גדעון ביגר מהחוג לגאוגרפיה וסביבת האדם.

בסדרת מאמרים שתחילתם במאמר שולי בעיתון "הארץ" כבר ב-27 ביולי 2011, עבור בפרסום רב-תפוצה בשיתוף עם עורך הדין גלעד שר, בגיליון 416 בסדרה "מבט על" של המכון למחקרי ביטחון לאומי ב-7 באפריל 2013, לאחר מכן במאמר שכתב חילו גלזר במוסף "הארץ" ב-10 בינואר 2014, ומאז בהרצאות מדעיות בארץ ובעולם ובכינוסים רבים, הוצג הרעיון שזכה אז להרמת גבה ולאי-אמון כללי. עם זאת פורסם ברבים כי העניין נדון בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא טראמפ באחד מסבבי השיחות ביניהם.

בעקבות ההצעה הוחלט במשרד ראש הממשלה ובמועצה לביטחון לאומי לבדוק את מודל המובלעות הבלגי-הולנדי. במאמר בעיתון "הארץ" שכותרתו "איפה אנחנו ואיפה המודל ההולנדי" (31.03.2014) הראיתי כי המקרה שלנו שונה לחלוטין.

ראוי עוד לציין כי ב"תוכנית המאה" מוצע גם לבדוק אפשרות העברת יישובים ערביים הצמודים לקו שביתת הנשק ותחום הרשות הפלסטינית. תוכנית "אום אל-פחם תחילה" של אביגדור ליברמן – גם היא נהגתה לראשונה ופורסמה על ידי כותב שורות אלה, ואף זכתה לתגובת נגד בחוברת "עוון ואיוולת" שכתב ד"ר שאול אריאלי. והנה גם הצעה זו צצה מחדש ועולה לדיון במסגרת הסכם שלום.

הנה כי כן, רעיון שעלה בדעתו של אקדמאי, חוקר גבולות, שאומנם השתתף באופן שולי גם בשיחות מדיניות בנושא גבולות בין ישראל לשכנותיה, הוא שכנראה הביא לחשיבה מחוץ לקופסה של מדינאים רמי מעלה. האם גם תוכנית הסדר בעיית הפליטים המוצעת כאן תזכה להתייחסות דומה בעתיד?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

22 תגובות

 1. אף פליט פלסטיני לא יכנס למדינת ישראל. ברגע שתפתח את הדלת לאחד – הפתח יתרחב וזה מתכון בטוח להשמדת ישראל. ראה מה קרה עם הסכמת בן גוריון לשחרר 400 תלמידי ישיבות. במידה ויתבקש איחוד משפחות – הצד הישראלי יעבור לארץ שבה הנמצא החלק הפלסטיני כיום. נקודה.

 2. אבל זו הדרך הנכונה להתנהל, לדון, לברר, להתפשר, והעיקר לחיות.
  ולא בדרך הנקוטה היום בקרב הישראלים והפלשתינים. לחצים, איומים, עלבונות, קללות וגיוס אלוהים.

 3. ראה מתווה הגבולות בתכנית טראמפ. איך נוכל למנוע נהירה של מאות אלפי ספסטינים לתוך ישראל לאורך גבול של יותר מ 1200 קילומטרים ?

 4. אם נשאר לשיטתך, לעולם לא יושג שלום עם הפלסטינים ונמשיך להלחם על חיינו. זו דרישה אולטמטיבית של הפלסטינים ואני מנסה לעקר אותה. אצלנו עניין החרדים תפח בשל שיקולים קואליציוניים ואין הדבר האחד דומה לאחר.

  1. גם הם בני אדם, גם הם רוצים שקט ושכשוג, גם הם רוצים עצמאות. זה מי שהם.

   1. צר לי לענות באופן כל כך נחרץ. נכון גם הם בני אדם. ומבחינתי זה מגיע להם ואף הצענו להם כל מיני הסדרים. באיו"ש תחת שליטתנו הם התקדמו והחל שם שגשוג. אבל בדבר אחד עקרוני אתה טועה טעות חמורה – חלקם מסרבים לעצמאות. חלקם ניזונים מפאנאטיזם אסלאמי שלא מכיר ולא יכיר במדינה יהודית כאן. אנא התעניין באמנת אש"פ ובאמנת החמאס. אנא למד את משנותיהם של חוקרים במערב על תולדות האסלאם, יחסו ליהודים ועמדותיו לגבי מדינת ישראל.
    סליחה על הבוטות, אבל מכיוון שהנני מעריך אותך מאד דעתי היא שדעות כשלך יכולות לבלבל את צעירינו.

    1. כלומר לדעתך " לנצח תאכל חרב". כזכור כך דברו לפני הסכם השלום עם מצרים. מה שהוצע להם היה פחות מהמינימום שהיו מסכימים עליו. גם אתה כפלסטיני לא היית מקבל מדינה, שמדינה אחרת מקיפה את כול גבולותיה ומפקחת על מי שנכנס או יוצא, ואין לה ריבונות אווירית ועוד ועוד. שים את עצמך בצד האחר וראה אם רעיונותיך שנכתבו כאן יביאו אי פעם להסדר הסכסוך.

  2. קטונתי מלקבוע ערך אסטרטגי אך גדולים וטובים ממני, אנשי ביטחון בכירים, אוענים כבר שנים לאי חשיבותם האסטרטגית של הבקעה ורמת הגולן.
   גם אני לא אצביע למשותפת, כי אני ציוני נאמן, שסך הכול שואף לסיום הסכסוך ויציאה לחיים נורמליים של עם ישראל בחלק מארץ ישראל.

 5. אם, על פי הרעיון של פרופ' ביגר בחלוף 72 שנים לא נותרו בחיים אלא חלק קטן מה"פליטים המקוריים" הרי שבחלוף 100 שנים (לא נורא, סה"כ עוד 27 שנים) בעיית הפליטים הפלסטינים תפטר.
  צודק דורון גלר – שכחת עם מי יש לנו עסק.
  בגדול – בעיית הפליטים הרבה יותר מורכבת. סה"כ היו כאן חילופי אוכלוסין (הודו ופקיסטן – זוכר?) ישראל קלטה יותר פליטים מארצות ערב מאשר פלטה מפה פליטים פלסטינים.
  ערך הרכוש שהותירו היהודים בארצות ערב עולה עשרת מונים על ערך הרכוש שפליטי פלסטין הותירו כאן. ניתן לשקם את פליטי פלסטין ע"ח הנכסים שהותירו הפליטים היהודים בארצות ערב.
  אולם לא בזה מתמצית הבעיה. הבעיה מתחילה ונגמרת בחוסר ההסכמה של הערבים, כולל לצערי חלק מערביי ישראל להסכים עם קיומה של מדינה יהודית כאן.
  כל היתר אלו פנטזיות שאין להן קשר עם קביעת גבולות וכיו"ב.

 6. לא זכור לי שאיזה מיוצאי מדינות ערב מבקש לחזור לארצו המקורית. לא זכור לי שיהודי צפון אפריקה הגיעו לארץ בעקבות מלחמה בין מרוקו למדינת ישראל. כנ"ל יהודי תימן. כול עניין הסימטריה הוא המצאה של פוליטיקאים ישראליים כדי למנוע שיבת פליטים למדינת ישראל. הצעתי עומדת לפתרון עכשווי. אינני מוכן לחכות עוד 27 שנים ולחיות תחת איום טירור נמשך. יש לסיים את הסכסוך אחת ולתמיד ולא ברוח תכנית טראמפ, שמעטלם לא הושמעה והוצדה תכנעת כול כך מוזרה ולא ראלית. האם יש מי שחושב שהיא תבוצע? היש פלסטיני שפוי שיקבל אותה ?

 7. נראה שהפלסטינים ויתרו. הם רק מעלים זאת בדיבורים כדי שיהיה להם על מה לוותר.

  1. כמונו הדורשים הכרה במדינת ישראל כמדינת היהודים, דבר שכבר האו" ם קבע ב 1947 כשהחליט על הקמת A Jewish State

 8. אתה שוב צודק. אף יהודי לא רוצה לשוב למדינה ערבית. יותר מזה – אף ערבי ישראלי לא שש לעבור לשטח הפלסטיני. עוד יותר – רבים, למשל ממזרח אירופה, מאפריקה וכו' רוצים מאד לעבור לישראל. מדוע – כי ישראל היא מדינה טובה.
  אתה גם צודק שהנושא של הפליטים היהודים נולד כתוצאה מטקטיקה במאבק נגד זכות השיבה של ערבים לישראל.
  אבל ממה נפשך – יהודים לא הותירו נכסים במדינות הערביות? מדוע חלק קטן מערך נכסים אלו לא יכול לשמש לקליטת פליטים ערבים במקומותיהם דהיום?
  אני מבקש להראות לך שתכנית טראמפ כבר התבצעה בחלקה הגדול. התכנית מהווה צילום מצב עם הצעות להתקדמות ולשיפורים לטובת הפלסטינים.
  אני מבקש לומר לך עוד דברים: לא תהיה שיבת פליטים פלסטינים לתוך ישראל. יותר מזה – גם לא תהיה שיבת פלסטינים לשטחי הרשות הפלסטינית כי הם לא רוצים.
  הגבול המזרחי של ישראל הווה ויהיה על הירדן. לא יעזור לכל מי שגורס אחרת. לכל ההשוואות האקדמיות עם גבולות במקומות אחרים אין נפקות. אין כוח בעולם שיזי את ישראל מהירדן בין אם יהיה סיפוח או לא. כך גם ברמת הגולן.
  אפשר לפנתז. איך אומרים הערבים: על פנטזיות לא משלמים מכס.
  ועל סיום הסכסוך אינני רוצה להגיב. אתה יודע יותר טוב ממני שהסכסוך לא יסתיים כל כך מה, אם בכלל.

 9. הבנתי. "לנצח תאכל חרב". יפה. פעמיים עמדנו לפני הגעה להסכם עם הפלסטינים. פעם אחת אהוד ברק הפסיד את השלטון ובפעם האחרת, אולמרט נאלץ להתפטר בגלל כתב אישום והשיחות הופסקו. אפשר ורצוי להגיע להסכם, אם רק לא נמשיך לדבר על סיפוח בקעת הירדן, נסכים על מדינה פלסטינית עצמאית, מפורזת, בשטח השווה למצב ערב מלחמת ששת הימים. אף אחד מהישראלים איננו צריך את 300 אלף ויותר ערביי ירושלים, ואין שום צורך באחיזה בקו הירדן, אליבא לכמעט כול אנשי הבטחון העוסקים בכך והמבינים. גם שלום עם סוריה לא נשיג ללא ירידה מהגולן. מה ההבדל בין החזרת סיני למצרים מהחזרת הגולן לסוריה. גם פה, גם שם, ישבו כ 20 אלף ישראלים בשטח. אין לגולן שוב חשיבות צבאית וכבר סוכם במשא ומתן איתם בזמן אסאד האב שהגולן יהיה מפורז. כול שכתבת מביא לסכסוך נמשך, עם קאסמים, רקטות, בלוני נפץ, נפגעים לנו ולהם, ירי בירושלים, איומים בצפון ואיונים רחוקים מאיראן. אם כול זה נראה לאנשים הדוגלים בצורך !!! בהמשך הסיכסוך, יבושם להם. שיבת הפליטים המוצעת על ידי היא אחד התנאים הבסיסיים של הפלסטינים ואותה עצרת או"מ שהחליטה על הקמת מדינה יהודית בחלק מארץ ישראל היא שמיסדה את זכות החזרה של הפליטים. הצעתי מוציאה את העוקץ מהחלטה זו והפלסטחינים לא יוכלו להתנגד לה. האם לא ראוי להצהיר על כך שכחלק מהסכם שלום כללי, תוותר חזרה לאותם שוודאי שרובם לא יחפצו בכך אך ההצהרה תשאר וכך יוסר מוקש מהתהליך

  1. התגובון שלעיל כל כך מופרך עד שאינני יכול להגיב עליו. לרמת הגולן ולבקעת הירדן אין ערך ביטחוני?
   ברק ואולמרט אוטוטו השיגו הסכמים עם הפלסטינים?
   שיבת הפליטים (איך יקבעו מי פליט ומי לא?) היא אחד העקרונות של הפלסטינים ולכן אנו צריכים לקבלו?
   אתה לא מבין את ההבדל שבהחזרת סיני לעומת החזרת רמת הגולן?
   על כן אני מבקש – בוא נעצור את הוויכוח בינינו. מיצינו. אני לא אצביע עבור הרשימה המשותפת בבחירות.

   1. קטונתי מלקבוע ערך אסטרטגי אך גדולים וטובים ממני, אנשי ביטחון בכירים, אוענים כבר שנים לאי חשיבותם האסטרטגית של הבקעה ורמת הגולן.
    גם אני לא אצביע למשותפת, כי אני ציוני נאמן, שסך הכול שואף לסיום הסכסוך ויציאה לחיים נורמליים של עם ישראל בחלק מארץ ישראל.

  1. לצערי, כמו רובנו, ולא חשוב מאיזה צד, מוכנים רק להשמיע אך לא לשמוע

   1. למרות שמיצינו, כתלמיד שקדן אני מבקש ללמוד מי הם אנשי הביטחון הבכירים שטענו שלבקעה ולרמה אין חשיבות אסטרטגית. אכיר לך תודה אם תלמד אותי עוד על עניין זה.

 10. אפילו אהוד ברק היה מוכן לרדת מהגולן (אך נרתע ברגע האחרון מפחד סקרי דעת קהל" יאיר גולן וודאי מוכר לך אך ייתכן שהוא פסול בעיניך. יצחק רבין היה מוכן לרדת מהגולן גם הוא. האלוף אורי שגיא הלך לשיחות עם הסורים על בסיס רעיון זה.
  באשר לבקעה – אינני מכיר אנשי צבא מלבד הימניים ביותר, התומכים ברעיון הירדן כגבולה המזרחי של מדינת ישראל. מרבית אלופי פיקוד מרכז בעבר חושבים כך

  1. תודה על תשובתך המהירה. היא מדברת בעד עצמה ואין צורך להוסיף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן