חכמים היזהרו בדבריכם

אי של תרבות שהכזיב
תמונה של רות
ד"ר רות בורשטיין

בעשורים האחרונים אנו חיים בתקופה של שינוי ערכים, ולא לטובה. אנו חיים בעידן הפוסט-מודרני, שאפיוניו המרכזיים הם הרס ובנייה מחדש של ערכים ומוסכמות שהיו מקובלים בעידן המודרני. בימינו אין עוד עובדות אמתיות, הכול בעיני המתבונן. כל אחד והאמת שלו. למדנו בלוגיקה שיש אמת אחת, אך לא עוד. שקרים חוגגים כי הם אמת של אנשים מסוימים. ואין מדובר באנשים משולי החברה אלא במנהיגים העומדים בראש המדינה, ולא רק בישראל אלא כמעט בכל העולם המערבי.

הצעירים לומדים ששני דברים חשובים בחיים: כסף ופרסום. זו התכלית. בעידן המודרני חינכו ילדים לרכוש השכלה ודעת, ללמוד וללמוד כי כך יהיה להם מקצוע טוב בחיים. בשנות השישים של המאה העשרים המחלקות למדעי הרוח באוניברסיטאות היו שוקקות סטודנטים. אנשים רצו לקנות דעת, רצו להיות מורים, להעביר את הידע לדור הבא. היום המחלקות הללו בקושי מקיימות את עצמן. היום הנהירה היא למקצועות שיש הכנסה נאה בצידם: הייטק ומנהל עסקים. לימוד לשם לימוד כמעט שאינו מצוי בין הצעירים. לעומתם רבים מבני הגיל השלישי ממשיכים ללמוד להנאתם. התכנית "לומדים בגילמן" של אוניברסיטת תל אביב רבת לומדים. גם בספרייה הלאומית בירושלים רבים המבוגרים היושבים וקוראים שעות רבות.

הטלוויזיה מתמקדת בתכניות בישול, ברכילויות על "מפורסתמים" (כינוי לעגני ל"מפורסמים") ובתחרויות שזוכים בהן בכסף. פעם הזוכה בתחרות קיבל ספר, היום – כסף. גם המתנות ליום הולדת, החל בגיל צעיר מאוד, הן כסף.

בכל זאת יש עדיין איים שמרניים של תרבות וספרות של ערכים של "פעם", כגון התכנית "בין השמשות" של דב אלבוים, התכנית "סוכן תרבות" של קובי מידן, תכנית הראיונות של רוני קובן. גם תכנית הטלוויזיה של גאולה אבן-סער וירון לונדון היא אחת מהן. עוסקים בה באמנויות, בספרות, בהיסטוריה ועוד.

אך מה רבה הייתה אכזבתי בפתיח לתכנית ביום שני 9.12.19. לונדון קרא מן הכתב נימוקים של חברי ועדת פרס א.מ.ת באסטרופיזיקה. הוא קרא ולעג למילים שלא הבין. אבן-סער הצטרפה לגיחוך מן המונחים הסתומים. לונדון אמר שהוא יזמין לתכנית את המדען שזכה בפרס כדי שיסביר לו את פשר הדברים. הוא גם הבטיח בסוג של הומור שיבין אחרי שיסבירו לו.

קיוויתי שאכן המדען ישתתף בתכנית. אך תקוותי נגוזה. המדען לא הוזמן לתכנית. לונדון השתמש בטקסט הסתום בעבורו לבידור. איני מכירה את המדען אך נעלבתי בעבורו ובעבור כל המדענים במדינת ישראל שיש העושים צחוק מהישגיהם המרשימים. התנהגות כזו אינה מתאימה למי שמחשיבים עצמם לאנשים אינטליגנטיים, מעריכי תרבות. ייתכן שלא זו הייתה כוונתם של אבן-סער ולונדון, אך לא היה בה טעם טוב.

נוסף על כך אמר לונדון שהפרס ניתן מטען המדינה. ולא היא. ציפיתי שלונדון יברר מטעם מי ניתן הפרס ולא יאמר דבר לא נכון ויטעה את הציבור. הוא היה יכול למצוא בגוגל בקלות מי נותן הפרס, אך לא עשה זאת, וחבל. וכמו שנאמר "גם אתה, ברוטוס?"

ולמען הקוראים אכתוב כי את הקרן ייסד הנדבן אלברטו מוסקונה ניסים והיא מנוהלת בידי אגודת ידידי ישראל באמריקה הלטינית. גובה הפרס – מיליון שקלים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. אכן שינויים מטרידים ביחס לעובדות לידע לתרבות ולערכים. חבל מאוד במקום להתפתח ולראות מורכבות אנחנו מרדדים מצד אחד ומאפשרים לדעות להחשב ל"עובדות". אמת יש אחת והרצון לרב-תרבותיות לא צריך לאפשר לראות כביכול כמה אמיתות.
    מקווה שנתעשט בזמן לפני שיהיה מאוחר מידי.

  2. הכי חכמים מהבודדים שיש אצלנו. יחד עם זאת מידי פעם יש לו התבטאויות והתנהגויות לא ראויות. חבל, אבל בכל זאת הוא עדיף על המראיינים והמגישים הרדודים שמועסקים מבקר עד לילה בכל הרשתות.

  3. בעיני ירון לונדון שחצן ומתנשא, ולא תמיד יש לו כיסוי לכך.

  4. אני סבור שלונדון בדרך כלל הנו ברמה גבוהה מאוד. אף אחד לא מלאך. מותר לטעות גם לאנשים חכמים. קובעת השורה התחתונה.

  5. יש מקום לטעות בשיחה שלא תוכננה מראש. כשאדם מתכנן לדבר על נושא מסוים ברדיו ובטלוויזיה עליו לברר במקורות את העובדות, ולא לדבר על משהו שאינו יודע. יש כאן הטעיה של הצופים הסומכים על הידע שלו. בדיקה קצרה בוויקיפדיה מוסרת את המידע.

  6. מיש מכין נושא מסוים לדיבור בטלוויזיה או ברדיו צריך להכין את דבריו היטב ולברר אם הדברים נכונים בדיקה קצרה בוויקיפדיה הייתה מונעת את שתי השגיאות. קהל הצופים סומך על ידיעותיו של ירון לונדון והוטעה.
    נגרם גם עוול לתורמי הפרס, שכן לונדון ייחס את מימונו למדינה ולא להם. זה פרס יקר מאוד, הרבה יותר מפרס ישראל שהמדינה נותנת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

הסהר הטורקי

מה עומד מאחורי ההתקרבות של טורקיה למדינות האזור

תמונה של ד"ר קאופמן

חידות חשיבה (114)

ביקור חוזר בלוח השחמט: (ב) עוצמתה של המלכה