מי בכלל רוצה ממשלה?

חשיבה לוגית אנליטית על פלונטרים פוליטיים עכשוויים
תמונה של קימל
פרופסור גיורא קימל

כאשר למדתי מתמטיקה בתיכון, לימדו אותנו לנתח בעיות באמצעות מחשבה לאחור. אחד השימושים הוא הוכחה בדרך השלילה – מניחים שקיימת קביעה מסוימת והיא נשללת כאשר היא גוררת פרדוקס. שימוש אחר הוא בעיות בנייה בהנדסה בעזרת סרגל ומחוגה בלבד – מניחים שהצורה כבר נבנתה ואז מחפשים אילו חוקים היא מקיימת, ובעזרתם פותרים את בעיית הבנייה.

כעת בואו נחשוב על שתי בעיות: א) הרכבת ממשלה; ב) הקמת ממשלה פלסטינית

נניח שנתניהו אינו מעוניין שתקום ממשלה ונוח לו להיות ראש ממשלת מעבר נצחי. כל מה שעליו לעשות זה להתנות את הרכבת הממשלה בכך שהוא יכהן תוך כדי חקירות או דיונים בבית משפט ושהחרדים והמשיחיים יתלוו אליו בממשלה. ברור שכחול לבן לא יתחברו אליו, אך יש סכנה שליברמן והחרדים יתפשרו ותתאפשר ממשלה ימנית. יש גם סכנה להקמת ממשלת שמאל-ליברמן בתמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת.

כנראה הסכנות האלה אינן קיימות. היריבות בין ליברמן ונתניהו מתקיימת למראית עין בלבד. ליברמן תומך בנתניהו ב-100% והוא מכשיל את שתי האפשרויות האלה. הלוא המצב הקיים התחיל עם ליברמן, ונראה שזה היה בתיאום מלא עם נתניהו. כך התחילה ממשלת המעבר שתמשיך לנצח. נתניהו הפך להיות דייר מוגן בבלפור. מש"ל.

עכשיו נניח שנתניהו מעוניין בסיום ממשלת מעבר בראשותו והקמת ממשלה. בסך הכול הוא צריך להסכים להקמת ממשלה רחבה של כחול לבן והליכוד עם או בלי ליברמן וללא אף אחד אחר. אפילו יש סיכוי שיסכימו שהוא יישאר בבלפור כל עוד אין פסק דין לחובתו. מפלגת כחול לבן מאוכלסת באנשים שעבדו איתו בעבר בהרמוניה, וגם שייכים למאה ה-21. אך נתניהו דבק באנשים שחיים בימי הביניים, כי הוא מעוניין שלא תוקם ממשלה. מש"ל.

ובנושא אחר. נניח שאבו-מאזן אינו מעוניין ביציאת ישראל מהגדה המערבית, אלא רק באוטונומיה מוגבלת. כל מה שעליו לעשות זה לעמוד על זכות השיבה, על ריבונות פלסטינית בלעדית על ירושלים המזרחית ובאי הכרה בישראל כמדינה יהודית. זה יאפשר טרפוד כל הסכם למפרע. רצוי גם שיתוף פעולה ביטחוני עם ישראל, כדי שבאמת יתנו לו קצת אוטונומיה. ואכן זה מה שהוא עושה. מש"ל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. תשובה לצ. ולר. אין פה הימור ולא ציניות. פשוט ניתוח עובדות. אם נתניהו וליברמן היו רוצים להקים ממשלה קבועה עם הבלוק ובלי כחול-לבן או עם כחול-לבן בלי הבלוק הם יכלו לעשות את זה תוך יומיים. אבו-מאזן לא תמך ה "עזה תחילה" כי הוא צפה מה יקרה אם נצא משם והוא צדק. עכשיו בודאי הוא לא רוצה שנצא מהגדה המערבית. הוא רוצה למות במיטה ולא להזרק מרב קומות.

    1. האם התכוונת לזה שנתניהו וליברמן לא רצו להקים ממשלה כדי שלא יזרקו אותם מרב קומות?

      1. האם יש לך בעייה בהבנת המקרא או אתה מתלוצץ? אבו-מאזן מעוניין להיות בן חסות של מדינת ישראל.זכור מה קרה למנהיגי הפתח בעזה כאשר עזה "השתחררה" מישראל.

    1. המסר ההוא שנתניהו, ליברמן ואבו מאזן מסובבים אותנו על האצבע הקטנה שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן