איבדתי את האמון!

יש לחולל שינוי מהותי במצב המשילות במדינת ישראל
תמונה של אלעד
אלעד מלול

מאמר זה נכתב מייד לאחר שצפיתי בנאום היועמ"ש בעניין כתב האישום נגד נתניהו ובנאומו של ראש הממשלה עצמו. בתוך סערת הרגשות שחשתי, רגש אחד התחזק בי מאוד, חשתי שפשוט איבדתי את האמון!

איבדתי את האמון במערכת המשפטית, המשטרתית, התקשורתית, הביטחונית והחינוכית! איבדתי את האמון בפוליטיקה ובאנשים שעוסקים בה! אין לי אמון בראש הממשלה ובכל אותם 500 אנשים בערך שמנהלים את המדינה שלנו ב-20 שנה האחרונות!

כיצד ייתכן שהגענו למצב שבו המערכת המשפטית מגישה כתב אישום בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים כנגד ראש הממשלה והוא לא מתפטר (חציית גבול ברמה האתית והמוסרית וחציית קו אדום ברמה הפוליטית-ממשלתית) אלא עומד איתן, ומאחוריו חצי מדינה, אל מול המערכת המשפטית, המשטרתית והתקשורתית וטוען כי יש ניסיון הפיכה שלטונית (לא פחות מזה!) נגדו.

גם אם נניח לרגע בצד את החוקים ואת אופן קבלת ההחלטות, נשאלת השאלה איך הגענו למצב כזה במדינה שלנו? איך הגענו למצב שבו ראש ממשלה מכהן שנגדו מוגש כתב אישום לא מתפטר מתפקידו? קודמיו ידעו לעשות זאת – רבין התפטר לאחר פרשת הדולרים, ואולמרט ידע לנטוש את העמדה טרם הגשת כתב האישום. ואני גם תוהה איך הגענו למצב שהתקשורת מסיתה ודי בהצלחה, חצי מדינה כנגד ראש ממשלה מכהן? מעניין מי משלם הפעם על סיקור תקשורתי שלילי.

אני לא יפה נפש (אולי רק מנסה להיות אחד כזה) אבל אני בטוח שרבים חושבים כמוני – יום חמישי 21.11.2019 היה יום עצוב למדינת ישראל! יום שבו ראש ממשלה מכהן מואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. בשביל רוב אנשי השמאל זה היה יום חג, בשביל רוב אנשי הימין – המערכת שקרנית.

לעיתים אני תוהה האם זה רק אני שמרגיש שיש פה ריקבון מהיסוד? לא נמאס לכם גם? רק אני שם לב איך המדינה שאני רוצה להקים בה בית ומשפחה הופכת למדינה תקועה?

לא נמאס לכם מבזבוז של כ-4 מיליארד שקלים מכספי משלמי המיסים לבחירות שלישיות, שייתכן שגם לאחריהן לא יצליחו להרכיב ממשלה? לא נמאס לכם שכל תקציבי הממשלה תקועים כבר כמה חודשים? לא נמאס לכם מהמצב הביטחוני? מאופן תהליך קבלת ההחלטות בדרגים העליונים? מהמערכת התקשורתית שמשפיעה עלינו? והרשימה עוד ארוכה.

אכן, אין חולק על כך שהמדינה שלנו היא מעצמה עולמית, הגענו לאן שהגענו תוך 70 שנה, וזהו הישג חסר תקדים! אבל השגנו את הדברים הללו ב-20 שנה האחרונות למרות ולא בגלל. למרות שקשה במדינה לעצמאים, מקימים פה מיזמים שנמכרים במיליוני דולרים; למרות שהאקדמיה שלנו לא מובילה בעולם, אנשינו זוכים בפרסי נובל; למרות שהמערכת הביטחונית שלנו פועלת בצורה קטסטרופלית, האנשים המגינים על המדינה עושים זאת ביד רמה ועוד ועוד. כל זה כאמור למרות ולא בגלל.

אני שוב שואל את עצמי, רק אני רוצה שזה יחזור להיות בגלל ולא למרות? רק אני מעוניין להגיד בגאווה שהדברים שקורים פה במדינה קורים משום שהמדינה דואגת לכך? תדמיינו לרגע איך תיראה המדינה אם הגִזרה הביטחונית שלנו תהיה שקטה והעסקים ישגשגו, איך תיראה המדינה כאשר יוקר המחיה ירד לשם שינוי, כשתהיה אחדות ולא שסע הולך ומעמיק. תדמיינו.

הגענו למצב הגרוע הזה כי אותם 500 אנשים מנהלים לנו את המדינה ב-20 שנה האחרונות. האנשים שמכהנים באותם התפקידים למשך זמן כה רב, כבר לא עושים מלאכתם נאמנה. משפט ישן אומר "מטאטא ישן הוא מטאטא עקום, מטאטא חדש הוא מטאטא ישר". כן אני מקביל אתכם, ראשי המערכת הפוליטית, ראשי המערכת המשפטית, הביטחונית, התקשורתית והחינוכית למטאטא! וללא שום בושה. כי הייתם נפלאים כשעוד הייתם צעירים והיה בכם את המרץ לעבוד ולתת בעבור המדינה. אבל זמנכם עבר, עבר זה מכבר. אומנם אני נוקט לשון הכללה, אך קשה לעמוד בפני הפיתויים של מנעמי השלטון. התחלתם לעשות מניפולציות, לקחת שוחד, החלטתם לסגור עסקאות מפוקפקות ולכן הגיע הזמן שכולכם תתחלפו. הגיע הזמן למשהו חדש, אמין, שקוף! דרושה הנהגה שאזרחי מדינת ישראל יוכלו לבטוח בה ולהאמין בה שוב!

אני בטוח שאתם אומרים, "כן, אבל גם אנשים חדשים יהיו בסופו של דבר אותו דבר, אי-אפשר לסמוך עליהם יותר מדי זמן". בהחלט יש בכך צדק, לכן צריך לשנות את המערכת ולא את האנשים. צריך להישען על מערכת בריאה, אמינה ושקופה אשר תחזיר את אמון הציבור ולא להישען על אנשים.

בין שנרצה או בין שלא נרצה, זו המדינה שלנו, ואם אנחנו לא נפעל לשינוי, לא יהיה מי שיעשה זאת! ובשורה התחתונה – מדינת ישראל צריכה שינוי! תקראו לזה רעיון, תקראו לזה עמדה או אג'נדה אבל מדינת ישראל זקוקה לשינוי מהיסוד!

די לשסע ושנאה, הגיע הזמן לאחדות ואהבה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

16 תגובות

 1. יש עליות ויש מורדות אבל בסך הכל באופן אוביקטיבי מצב המדינה ותושביה משתפר.

 2. אני שומע קולות כאלה מכל מיני כיוונים
  אנשים צעירים, אסור להרים ידים!

  1. ירדנו ברוב המדדים ובחינות לעומת רוב העולם ב10 השנים האחרונות .
   אני בארץ 20 שנה …. מזמן לא היה כך…..

 3. איבדת את האמון כי אין לך מושג את מתנהלת חברה אנושית ואיך מתנהלת מדינה ויותר מכך – איך מתנהלת דמוקרטיה.
  אתה חי באחת המדינות המוצלחות שטוב לחיות בהן.
  נכון – לפעמים יש "פלופ" כזה או אחר בחיי חברה אנושית. היו בישראל "פלופים" הרבה יותר גדולים. התגברנו עליהם וגם על זה נתגבר.
  תתחיל להתעניין במה שקורה מסביב. יש לאחל לך בהצלחה וכל טוב.

  1. ראשית, תודה על התגובה. בנוגע לשאלתך,
   איזה אמון הבעתי? הבעתי אמון בממשלה שלי, במדינה שבה אני חי. במדינה שאני אמור לבנות בה בית והחלום עוד נראה רחוק.
   כאחד שעבר בכמה וכמה מדינות ומכיר כמה ארצות וכמה תרבויות וגם קרא על מספר דורות מדינת ישראל. לא היינו והגענו למצב כזה מאז קום המדינה – מצב שבו ראש הממשלה המכהן שלך ושלי מואשם בשוחד מרמה והפרת אמונים. אלמוני יקר – בוא תגיד לי באיזה מקום בעולם שהוא דמוקרטי כמו ישראל (ואני בכוונה מדגיש מקום דמוקרטי כמו ישראל) – קרה דבר כזה לראש ממשלה מכהן. איני יודע מה גילך ואיני יודע כיצד הנך מבין את ההשלכות של בחירות שלישות וכנראה גם שיקרו בפעם הרביעית. מבחינת תקציבים תקועים, מבחינת העלאת מס בקרוב, מבחינת יוקר מחייה (שמחאת החברתית אפילו לא דגדגה ) ואת.ה מגיב ככה. אבל דבר כזה הוא דבר קטסטרופלי למדינה. כאזרח במדינה וכאדם הפועל הן במעשים קטנים והם במעשים גדולים בכדי לשפר את המצב, אכפת לי ממה שעתיד לקרות פה. אולי לך לא, אבל אני רוצה לדאוג לעתיד יותר טוב במדינה שלנו. והעתיד הזה לא יכול להתקיים כפי שאנחנו רוצים אם לא נוציא את השורש הרקוב מהיסוד שאני מדבר אליו.
   מקווה שתקבל ותבין את תשובתי.
   בברכה,
   אלעד מלול

   1. מה, מי ומתי צריך לעשות על מנת להחזיר לך את האמון שאבד לך?
    לבטל את הדמוקרטיה בישראל?
    להעיף את נתניהו ולארגן משילות מסוג אחר?
    לשרוף את מועדוני המפלגות ולמנות פוליטרוקים?
    מה אתה אומר?

    1. כיף להסתתר כשהיד קלה על המקלדת.
     אני יותר מאשמח וממזמין אותך לנהל דו שיח בנושא בכדי להשרות בבסיס הבנתך את המשמעויות והנגזרות מהמצב בו אנחנו נמצאים.

     הדבר הראשון שהמדינה יכולה להתחיל לעשות – לחוקק חוק על הגבלת כהונה, לא רק לראש הממשלה, אלא לכל ח"כ וראשי משרדי הממשלה.

     את השאר אשמח לפרוט בהרחבה במידה ותרצה לקיים דו שיח פרונטלי.

     אחרת, תצטרך לחכות למאמר נוסף שלי.

     1. אבל אל תשכח לכתוב מי צריך לעשות. מי זה המדינה? מי יחוקק חוקים על הגבלת כהונות?
      כנראה שאינך מעורב בעשייה לכן אתה כותב "שהמדינה יכולה להתחיל לעשות".
      לגבי ניהול דו שיח – הנה הוא מתנהל. אולם יש בעיה – אין מישור שווה לניהול דו שיח בין מי שמפרט מהרהורי לבו לבין מי שכבר התנסה בעשייה בתחומים שעליהם מתנהל הדיון.
      מכל מקום – כל הכבוד על התלהבות הנעורים והרצון לרצות בעתיד יותר טוב.

 4. אז תעשו שינוי , צעירים אקדמיים בעלי מקצועות חופשיים .
  לכו תתאחדו תשפיעו תתרמו
  יש כל כך הרבה מה לעשות
  תהיו 1000 חדשים ותצמיחו אותנו הלאה אני איתכם – די לדינוזאורים

 5. לכל מערכת יש נקודות חולשה. נתניהו מנצל יפה את נקודות החולשה כדי להיות דייר מוגן בבלפור כראש ממשלת מעבר לתקופה בלתי מוגבלת. כל מה שהוא צריך זה להכשיל שוב ושוב הרכבת ממשלה לאחר בחירות. הוא עשה זאת פעמיים ויעשה זאת שוב באביב 2020.

 6. הפרטים שכתבת לא מדוייקים לגביי עלות הבחירות, מוזמן להסתכל בסרטון המצורף
  https ://m.facebook.com/story/graphql_permalink/?graphql_id=UzpfSTE3NzgxNjA2MzkwNzAxMjE6MjQ5MzEyNTIwNzU3MzY1Nw%3D%3D

  1. מצ״ב התגובה של הפוסט שלי בפייסבוק, אם היית חוקר ובודק עוד קצת תגלה שהתקציב שיוצא מהמדינה מגיע לכ500 מיליון שקל בעבור כל סבב בחירות + 4.5 מיליארד מפגיעה של ימי שבתון. אבל בכל זאת, אם הנקודה שלך הייתה להיתפס על הסכום ה״שגוי״, כנראה שלא הבנת את מטרת המאמר. לכאן או לכאן, זהו כסף שמתבזבז ואמור להיות שימוש לדברים אחרים.
   תודה על התגובה! בברכה, אלעד מלול

   כן, זה מאמר ראשון שכתבתי (מי ייתן ויהיו עוד רבים), חושב שיחסית לפעם ראשונה – יצא די בסדר ?

   לפני שתתחילו לקרוא, אציין ואומר שהמאמר הזה רלוונטי רק למי שהבין באמת שהמצב בו מדינת ישראל נמצאת כיום הוא מצב של שפל. לאלו שלא הבינו – חבל לכם על הזמן (חוסך בשבילכם גם את העצבים וגם את חוסר הסבלנות).

   אציין כי אין פה קשר בין ימין ושמאל, ואין פה בחירת צד.
   אמשיך ואומר בנוסף שלדעתי נדרש לנקוט עמדה ולהתחיל לעשות רעש עצם הזכות שלנו להיות אזרחים במדינה.

   לא הגיוני שאותם 500 אנשים בערך גררו אותנו לפלונטר פוליטי שכזה ומשחקים בנו כמו בובות על חוט. אני חושב שבתור אזרחים במדינה הדבר הראשון שאנחנו צריכים להתחיל לעשות כאינדיבידואלים הוא להפסיק לתת יד לשסע שנוצר והגיע הזמן לבוא ממקום של פשרה, אחידות והסכמות.

   וכמו כן, גם ראשי הסייעות וחברי הכנסת שצריכים וחייבים להבין שאי אפשר לבוא לשולחן המו"מ ממצב של עמדות והצבת גבולות. המו"מ חייב להיערך מנק' מבט של פשרות. אחרת – נמצא את עצמנו בסבב מס' 4 והיד עוד נטויה..

   למי שלא הבין מה הנגזרות של בחירות שלישיות במונחים כספיים – הרשו לי לסבר לכם את האוזן בקצרה :
   *סה"כ עלות שלושת הבחירות – כ-6 מיליארד ₪ (שערוך של 1.5 מיליארד ₪ מקופת המדינה ועוד כ4.5 מיליארד ₪ נזק מימי השבתון לעסקים)
   *אי יישום רפורמות בזמן שהממשלה שלנו תקועה בתחומי החינוך, הרפואה והבריאות, החשמל, יוקר המחייה והרשימה עוד ארוכה ושמסתכמים למאות מילוני שקלים.
   *מה עם העלאת מיסים שתפגע לנו בהכנסה הישירה ותקרה לאחר גיבוש הממשלה בכדי לעמוד בגירעון המדינה?
   *בואו לא נשכח גם את עלות השכר של חברי הכנסת שמשוערכת בשנה האחרונה בכ-60 מיליון ₪ שהלכו למשחקי אגו ותמרונים
   וכל זה במקום שהכסף הזה ילך למקומות שבאמת זקוקים להם!

   אני לא יודע מה איתכם, אבל לי נמאס מהמצב הקיים במדינה! נמאס לכם גם? תשתפו, תצטרפו, תשפיעו.
   אשמח אם תקראו את המאמר, תביעו דעה (בעד/נגד) ותשתפו.

   תודה לJOKOPOST שנתנו במה למילים שלי, על השיתוף והעריכה.

   שבוע טוב
   וחג חנוכה שמח לכולם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה