תאומים סיאמים

תגובה למאמר על מדע וטכנולוגיה מאת פרופ' גבעון
תמונה של קימל
פרופסור גיורא קימל

במאמר קצר זה אבקש להגיב על מאמרו של פרופסור יהושפט גבעון, על מדע מול טכנולוגיה והבלבול ביניהם, שפורסם ממש לאחרונה כאן באתר. הטכנולוגיה והמדע הם תאומים סיאמים. ללא טכנולוגיה – המדע שלנו היה מצומצם מאוד, וללא מדע – הטכנולוגיה שלנו הייתה פרימיטיבית מאוד.

מתקופת האבן נשתמרו ממצאים כדוגמת כלי אבן, שהם מעין טכנולוגיה, אבל כנראה יכולת הסיתות הסתמכה על ידע מסוים לגבי האבנים, כלומר מעין מדע. כאן המדע שירת את הטכנולוגיה.

טכנולוגיית המנופים בנויה על מדע המכניקה. אם מתמטיקה שימושית היא כעין טכנולוגיה אזי זו הייתה הטכנולוגיה שבה השתמש קופרניקוס לקידום מדע האסטרונומיה. השימוש במדע האופטיקה אִפשר לייצר טלסקופים ובעזרת טכנולוגיה זו המודל של קופרניקוס אושר.

שנים רבות לאחר מכן חתם המדען ניוטון את הידע שהצטבר כשהגה את חוק המשיכה (מדע). טכנולוגיה מתקדמת יותר אפשרה מדידות של מהירות האור והובילה לתורת היחסות על ידי המדען איינשטיין.

התרומה המדעית של הזוג מארי ופייר קירי התאפשרה רק עקב מומחיותו של פייר בטכנולוגיה של מדידות קרינה.

הטכנולוגיה של מנועי קיטור/בנזין וכו' מבוססים על מדעי התרמודינאמיקה והמכאניקה, אך התרמודינאמיקה כמדע התפתחה עקב טכניקות מדידה של טמפרטורה, לחץ ונפח.

תומס אדיסון היה טכנולוג שניצל מדע לשיפור הטכנולוגיה ובנה רשת חשמל המבוססת על זרם ישר. טסלה היה יותר מדען מטכנולוג ולכן הבין שזרם חילופין – שעובד גם היום – עדיף על זרם ישר.

כלומר, הבנה מעמיקה יותר במדע מניבה טכנולוגיה משופרת. לולא מדע מכניקת הקוונטים לא הייתה לנו טכנולוגיית האלקטרוניקה. ייצור תרופות זה טכנולוגיה אך לא יהיו תרופות ללא שימוש במדעי החיים והכימיה.

דוגמה למדע שהקדים את הטכנולוגיה הוא הנשק הגרעיני המבוסס על מדעי הגרעין כולל ביקוע או מיזוג גרעיני. מדע ביקוע הגרעין הניב גם טכנולוגיה של תחנות כוח. עד כה אין הצלחה לטכנולוגיה של תחנות כוח המבוססות על מדע של מיזוג גרעיני.

בחזית המדע משתמשים בטכנולוגיה של מאיצים אדירים, טלסקופים בחלל, גלאים ענקיים כדי להעשיר את המדע. ההזנה ההדדית של הטכנולוגיה והמדע הכניסה את האנושות לסחרור והביאה עימה תוצאות טובות כגון שיפור רמת חיים, ניידות ותקשורת, אך גם תוצאות רעות כגון מלחמות רצחניות, התפוצצות אוכלוסין, ניוון אוכלוסיות ושואות אקולוגיות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. ובמקביל יותר ויותר אנשים בקרבינו לא יודעים מה פירוש המילה מדע ומה פירוש המילה טכנולוגיה

    1. מדע הוא גוף הידע האנושי המצרפי כולל מודוס אופרנדי (מחקר) ליצור ידע חדש.
      טכנולוגיה היא מערך השיטות לניצול הידע האנושי ולהפיכתו למוצרים בעלי ערך כלכלי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן