מסימנים-צלילים לסמלי לשון בעלי משמעות

קיצור תולדות חוסר האנושיות (3)
תמונה של אולק
ד"ר אולק נצר

במאמר השני בסדרה טענתי שקביעתו של פרופ' הררי שלבעלי החיים יש שפה שווה לזו של בני האדם, מעידה שהוא אינו מבין את מהותה של שפת בני האדם, שכן השפה שלנו מורכבת מסמלים. בזכות שפת הסמלים בני האדם מודעים לקיומם האישי, לעברם ולעתידם הצפוי.

במאמר זה אבקש לעסוק בתהליך הייחודי של הפיכת הסימנים-הצלילים בעולם שמסביב, לסמלי לשון נושאי משמעות בעולמו הפנימי של התינוק. תלמידי "מבוא לפסיכולוגיה" בארץ זוכרים אולי את הסיפור על הזוג קֶלוג, הפסיכולוגים האמריקאים שאימצו עם הולדת בנם גם קופיף שימפנזה, היצור הקרוב לנו ביותר בעולם החי, שנולד באותו זמן. בני הזוג החליטו לגדל את שניהם כאילו היו תאומים, לתת להם יחס שווה בכול ותשומת לב שווה עד כמה שאפשר. המטרה הייתה לראות כיצד שניהם יתפתחו.

ובכן, שניהם התפתחו נפלא. הקופיף השאיר את הילד הרחק מאחור בהתפתחותו המוטורית ובאינטליגנציה הטבעית שלו, ביצירת קשר עם הסביבה וההורים, במשחקים וביכולת להשתמש בצעצועים ובכלים כמו כפית. בקיצור – שמחת אימו. כך זה היה עד לגיל שנה ורבע בערך, כאשר הילד למד לדבר, ואז הוא עבר את "אחיו המאומץ" ביעף. על פי הניסוי הזה, ייחודו האנושי של האדם טמון ביכולת ללמוד לשון. זהו המתת המופלא, הייחודי, שמעניק לנו הטבע לאחר מאות אלפי שנות אבולוציה מפרכת.

אך האם הפוטנציאל הזה מספיק כדי שהתינוק יהפוך לאדם? כדי לערוך ניסוי מקביל, צריך היה לתת תינוק אנושי בן יומו לאם קופה או זאבה ולראות איך הוא יתפתח אם לא תהיה לו אם או תחליף-אם שתלמד אותו את שפת אימו. זה אפשרי במיתוס ובספרות, אך לא יעלה על הדעת במציאות.

ובכל זאת, גם בלי שאנשי מדע יעשו ניסויים בתינוקות שימנעו מהם תנאי גידול אנושיים, החיים עצמם יצרו את הניסויים שמהם ניתן להסיק מסקנות. קרו מקרים בהיסטוריה, בצרפת ובהודו, שתינוקות גדלו בין חיות. כאשר הגיעו לסביבה אנושית וקיבלו טיפול אנושי, הם לא הצליחו ללמוד לדבר ולא פיתחו תכונות אנושיות ייחודיות. בתקופה המודרנית ידועים מקרים של תינוקות שלא היה מי שילמד אותם שפה בשלב הקריטי של לימוד שפה אצל ילד, וגם הם לא הצליחו ללמוד לדבר ולהיות אנושיים כאחד האדם.

אחד המקרים מתואר בפירוט רב בספרם של הפסיכיאטר ברוס פרי ושותפתו מאיה שלוויץ, מומחים לטיפול בטראומה של ילדים, "הילד שגודל ככלב". הילד הזה נמסר כתינוק קטן לטיפולה של סבתו, וזו נפטרה כשהוא היה בן עשרה חודשים. הוא גודל על ידי החבר של הסבתא, שהיה מאלף כלבים וגידל את הילד כמו שהוא ידע לגדל כלבים, יחד איתם במלונה. הוא לא היה איש רע, הוא שיחק עם הילד ופינק אותו כל יום כמו את הכלבים שלו, אלא שמאלף הכלבים היה כנראה מפגר במידה כזאת, שהתפתחותו של הילד לא העסיקה אותו. לכשנמצא הילד, הוא עבר גם בדיקות במכשירים רפואיים מודרניים. ראשו היה קטן במיוחד ובמוחו היו חללים כמו אצל קשיש חולה אלצהיימר.

המסקנה מכל מה שידוע על כך היא, שהטבע נותן לנו את הפוטנציאל לרכוש לשון – זה ייחודנו על פני מיני חיים אחרים, אבל הטבע לא עושה אותנו לבני אנוש! הייחוד האנושי טמון ביכולת ללמוד לשון המחייבת את נוכחותם של בני אדם שיְלמדו אותה. בני אדם, הורינו ודמויות הוריות אחרות, עושים אותנו לבני אדם.

התהליך המופלא, הייחודי, של הפיכת הסימנים-הצלילים בעולם שמסביב, לסמלי לשון נושאי משמעות בעולמו הפנימי של התינוק, נקרא סימבוליזציה. תהליך זה יכול להתרחש רק בנוכחותן של דמויות שמהן התינוק לומד את שפת אימו. בלעדיהן התהליך המופלא אינו מתרחש והפעוט מתפתח כחיה קטנה. אפשר להגדיר בן אנוש כיצור שבמוחו התרחש תהליך הסימבוליזציה. לא השימוש בכלים, לא ההליכה הזקופה, ולא שום דבר אחר מגדיר אנושיות. היכולת לחשוב, החשיבה, היא תוצאה של סימבוליזציה. אילו החתול שלכם, שכידוע אינו משתמש בכלים ולא הולך זקוף, היה אומר לכם יום אחד רק כמה מילים, או כותב בכפתו כמה מילים, נניח, "מה יהיה איתי? אני מודאג…", היה עליכם להתייחס אליו כאל בן אנוש לכל דבר.

ראו לדוגמה את המקרה הידוע של הלן קלר, הלוחמת לזכויות האדם. אילו נולדה כמו שהייתה בחייה, חירשת-עיוורת-אילמת, היא לא הייתה זוכה להתפתח כיצור אנושי. אלא שהלן קלר נולדה בסביבה עשירה ומטפחת, והמחלה שבגללה הפכה לחירשת ועיוורת תקפה אותה בגיל שנה ושבעה חדשים. למזלה ולמזלנו, התהליך המופלא של סימבוליזציה כבר הספיק להתרחש אצלה לפני כן, ומוחה של הפעוטה כבר קלט את הקשר שבין סימנים (צלילים), ובין משמעותם בעולם המוחשי. זה מה שאִפשֵר לה ללמוד אחר כך את משמעותם של סמלים נוספים, באמצעות סימני מגע בכף ידה, ללמוד לשון ולהתפתח לאדם שלם בעל מודעות עצמית ורצון עצמי. היא למדה לדבר ואף הרצתה בפני קהל!

בהמשכו של התהליך נוצרים במוחו של הילד מושגים על משפחה, בני המשפחה, הבית, הכלים, הפנים והחוץ – מפות מושגים שבאמצעותן הוא מתמצא בעולמו. עם זיכרון המילים ומשמעותן נוצרים גם מושגי המרחב והזמן. כאשר הפעוט קלט כבר את המילה "אימא" ואת משמעותה המוחשית – הזמן שעובר בין הופעת המילה "אימא" בזיכרון שלו ובין שאימא מופיעה כאשר הוא קורא "אימא", נתפס כמושג הזמן שעובר.

במאמר הבא אדון גם בבעיות האנושיות שצצות כאשר התינוק מתחיל לדבר ולהבין כבן אנוש.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. אם סוברים שהאנושיות היא תולדה של השימוש בשפה של ממש, מי שמתעלם מחשיבותה של השפה מתעלם מהאנושיות של בני-האדם. ואני מסכים לחלוטין עם הצהרת המחבר (ד"ר אולק נצר) הפותחת את הפרק הזה.
   יש לי הסתייגות קלה מהמשך דבריו. וכאן עלינו להבין טוב יותר, לא רק את השפה האנושית, אלא גם את החשיבה האנושית.
   אם השפה והחשיבה חופפות, לא היו נוצרות בעיות בהבנת הנקרא וביכולת הביטוי המילולי, אם בדיבור ואם בכתב.
   אם החשיבה מוגדרת כשימוש בשפה, אז משימת הבינה המלאכותית הייתה נשלמת בתוך שנים ספורות.
   היה זה אריסטו שהגדיר את האדם כחיה המדברת, וכמו ביחס לטבע החומרי, הוא הטעה את כולם. האדם הוא החיה החושבת ולכן זאת החיה היכולה להמציא המצאות מופלאות שיכולות לשנות את המציאות. והשפה היא אחת ההמצאות האלה. הקישור בין סמל למשמעות דורש חשיבה, ואיננו פשוט כל עיקר.

 1. אין כאן חידושים שלא ידעתי בכיוון הכללי, אבל יש כאן כמה עובדות שלא היכרתי וסיודר מעניין של רעיונות שהם משכנעים.

 2. נפלה כאן טעות בעריכה. הפסיכיאטר שכתב את הספר על הילד שגודל ככלב הוא ברוס פרי והמקור המלא הוא Bruce Perry & Maia Szalavitz, The Boy Who Was Raised as a Dog. Basic Books 2007)
  וכן, המאמר שלי נקרה קיצור תולדות חוסר האנושיות כי זהו בעיקרו מאמר ביקורת על ספרו של יובל נוח הררי "קיצור תולדות האנושות" שהשם "קיצור תולדות חוסר-אנושיות" ראוי לו.

 3. הרי השפה של הישראלי הממוצע הולכת ומתדרדרת ברמתה. והמשמעות?

 4. אפילו אם יש בעלי חיים עם יכולת תקשורת מפותחת – אולי לויתנים ודולפינים למשל, אף בעל חי לא פיתח כתב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך