תיקון זהות

יוצאי ארם נהריים – דוברי ארמית, לא כורדית
עמוד השער של התכנית האסטרטגית של הוועד לתחיית הלשון הארמית בישראל. הכיתוב באדום, תרגום ארמי בכתב ארמי של השורה מעליו: "חודתא דלישנא ארמיא גו איסראיל".

תמונת כל חברי הועד

הוועד לתחיית הלשון הארמית בישראל, מימין לשמאל ומלמעלה ללמטה: איציק ברוך, אירית עדיקה אלטרץ, משה אריאל, בתיה מזור הופמן, סימן טוב אברהם, מוטי גבאי, יונה מרדכי, ציקי ארנון לוזון, יעקב מעוז, נפתלי מזרחי, שולה בראשי יעקב, דליה מעוז.

 

אני נשאל לעיתים קרובות מדוע אני מתעקש לכנות את הלשון שבפינו ארמית ולא כורדית. אני מבין ללבם של אנשים שהורגלו למונח "כורדי" והזדהו כדוברי כורדית במשך כמעט מאה שנים תמימות. אך הגיעה העת לתיקון עיוות היסטורי, והאמת שלנו צריכה להיאמר ולהישמע, גם אם היא כרוכה בכאב. זאת מבלי לפתוח בפולמוס הרסני, מבלי לפגוע בזכותם הבלעדית של פרטים וקבוצות להגדיר את עצמם ומתוך סובלנות ואהבת ישראל.

המקורות היהודיים הקלאסיים שלנו, המקרא, התלמוד והמדרשים, מכנים את הלשון היהודית השנייה ארמית. יש קו ישר אחד בין הארמית העתיקה של אמותינו ואבותינו לבין הארמית המדוברת בפי יוצאי ארם נהריים, שבטעות נקראים יוצאי כורדיסטן. מי שמכיר את הארמית העתיקה ואת החדשה יכול לראות בנקל מה רב הדמיון ביניהן, על אף אלפיים שנה בקירוב מאז ימי עזרא ונחמיה וחז"ל.

כדי להבין מדוע אנו נבדלים מהכורדים יש לעשות השוואה פשוטה ביותר. לכורדים ארץ כורדיסטן ולנו היהודים יוצאי ארם נהריים ארץ ישראל; לכורדים לאומיות כורדית ושאיפות לאומיות להקמת מדינה עצמאית ולנו לאומיות ישראלית ומדינה עצמאית ומשגשגת משלנו; לכורדים דת אחרת, הם מוסלמים ואילו הדת שלנו היא הדת היהודית, דת משה וישראל; לכורדים לשון משלהם, קורמנג'ית, שפה הודו-אירופית עם דמיון רב לפרסית ולטורקית, ואילו הלשון שלנו היא הלשון הארמית, שהיא לשון שמית עם דמיון רב לעברית ולערבית. ארבעה מרכיבי זהות עיקריים חוצצים בינינו לבין הכורדים וזוהי סיבה טובה דיה כדי שיהודים בארץ ישראל ייפרדו מהזהות הכורדית, שאימצו להם מתוך חולשת הדעת וייסורי הקליטה בשנות החמישים של המאה הקודמת.

יש הטוענים שהדברים הללו נכונים לכל תפוצה בישראל. למשל, היהודים הצרפתים נבדלים במרכיבי הזהות שמנינו למעלה מהצרפתים הלא יהודים. זה נכון בחלקו. במקרה שלנו מדובר בשפה יהודית מובהקת שקדמה לעברית והייתה לשון נוספת שעליה קם עם ישראל. היהודי הצרפתי אומר קדיש בארמית גם אם הוא לא דובר השפה. כאשר דוברי השפה מתפללים בארמית הם מבינים אותה בקלות יחסית, מפני שזו השפה שעליה גדלנו ובה דיברנו בחיי היום-יום.

אם כבר מחפשים קבוצת ייחוס בארץ המוצא, הרי שזהו העם האשורי, עם עתיק ומפואר, שהיה קיים זמן רב לפני הקמת העם היהודי וזמן רב יותר לפני שהמושג "כורדי" נהגה בפי אנשים. העם הזה דובר את הלשון הארמית-אשורית כמעט באופן זהה לזה שהורינו דיברו מאז שעלו לארץ ישראל בשנות החמישים של המאה הקודמת. במילים אחרות, יהודי דובר ארמית מסוגל כיום לנהל שיחה קולחת עם נוצרי אשורי דובר אשורית. מה שאין כן הכורדים. כמו כן, ספר היסוד שעליו קמו שני העמים, היהודי והאשורי, הוא התנ"ך. בדומה לנו, העם האשורי עבר שואה איומה בידי הטורקים והוא מיעוט נרדף בעולם וחי ברובו בתפוצות. משמע, הקרבה ההיסטורית, הדתית והלשונית שבין היהודים לאשוריים גדולה לאין ערוך מזו שבינינו לבין הכורדים. הידידות המבורכת שבין מדינת ישראל לבין האוטונומיה הכורדית, אל לה להאפיל על מידת הזהות הרבה שבינינו לבין האשורים. גם להם שאיפות לאומיות צודקות וגם להם מגיעה תמיכה של הציבור היהודי ושל מדינת ישראל.

אך אל לנו לטעות. עם כל הכבוד לשני העמים הללו, איננו כורדים ולא אשוריים. לנו יש זהות ברורה משלנו. אנחנו יהודים, ישראלים, ציונים, יוצאי ארם נהריים ודוברי ארמית. רק מתוך עמדה זאת אנו ניגשים למפעל תחיית הלשון הארמית בישראל. אנו נטפח את הממשקים ונקודות החפיפה עם העם האשורי על רקע הזהות הרבה שבין הלשונות, הדת והמנהגים. ניעזר בהם לאור העושר התרבותי שלהם והיכולות הלשוניות הגבוהות משלנו. עם זאת, מטרתנו העיקרית להחיות את הלשון הארמית בעם היהודי, לחזק את הזהות היהודית והישראלית, להעשיר אותה במקורות התרבות שלה ולהעביר אותה לדורות הבאים. הַאוֶויתוּן בְּרִיכֵי, היו ברוכים!

הערה: מכאן ואילך, כל הבדיחות על הכורדים אינן תקפות לגבינו, משום שאיננו כאלה יותר!

תמונה של יעקב על מודעה

ד"ר יעקב מעוז בדרך לביסוס הקשרים בין העם האשורי ליהודי, בצפון אמריקה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

19 תגובות

 1. כן כן הרעיון אותו הגה ומקדם יעקב מעוז קורם עו וגידים ויותר מתמיד אנו קרובים למהפך בהגדרת יוצאי ארם נהריים דוברי הארמית ,מכאן ואילך אין לאמר כורדי ואין שפה כורדית( ישנה לערבים ולנוצרים תושבי חבל ארץ כורדיסטאן).
  אנחנו ארמין ושפתנו ארמית .
  שנה טובה ומבורכת לכל אזרחי מדינת ישראל יוצאי ארם נהריים ולאשורים דוברי הארמית באשר הם .

  1. החייאת השפה הארמית עונה על הצורך שלי להתגעגע לטעם של פעם לשפת הורי שאף פעם לא ידעתי לדבר בה נכון… מברכת ומודה לאנשי העדה שלקחו על עצמם את החיאת השפה. בתקווה שעוד נעשה ועוד נצליח !

 2. החייאת השפה הארמית עונה על הצורך שלי להתגעגע לטעם של פעם לשפת הורי שאף פעם לא ידעתי לדבר בה נכון… מברכת ומודה לאנשי העדה שלקחו על עצמם את החיאת השפה.קצת חששתי לקרוא לעצמי אשורית …אך בהחלט מבינה ומקבלת שאנחנו יהודים שבאו מארם נהרים הדטברים ארמית. בתקווה שעוד נעשה ועוד נצליח !

 3. למה מי שהגיע אלינו מרוסיה מכונה רוסי. למה מי שהגיע מתימן נקרא כאן תימני. ומי שהגיע מכורדיסטן מתבייש בכך ורוצה שנקרא לא ארמי.

  1. אנחנו יהודים מגזע כורדי לא ארמים ולא אשורים.
   הארמית שלנו והעברית הן אחיות מארץ כנען,
   אברהם אבינו היה כורדי ואין לו שם קשר לאשור שזה בכלל עם אחר וגזע אחר. והארמית האשורית היא שונה מזו היהודית.ליהודים ולאשורים אין שום קשר דם ולא אותו אב קדמון. אבל היהודים והכורדים לא יהודים כן יש אותו אב קדמון ואפילו ה-DNA מראה שהיהודים והכורדים ה-DNA שלהם לא דומה לאף עם אחר.
   היהודים הם מגזע כורדי ולא שמי.
   כל היהודים הם כורדים במקור בארץ ישראל בכורדיסטן באזרבייג׳אן בגרוזיה בצ׳צ׳ניה בדגסטן ועוד….
   אין ליהודים תרבות אשורית ולא דת אשורית.
   ומי שטוען שהיהודים הם ארמים כשדים או אשורים הוא טועה ומטעה את כל היהודים,
   האשורים הם האויב של היהודים והם שהגלו את עשרת השבטים.

 4. אבל לפני הכל צריכים התלכדות ואחדות ולפסיק עם כל המריבות בתוכנו
  שנה טובה לכולנו

  1. מי שלא רוצה להיות יהודי יכול להתנצר ולהיות ארמי או אשורי,

 5. שמי ציקי ארנון לוזון, נולדתי בארץ, הוריי , סבי וסבתי עלו מ"זכו" אשר בחבל כורדיסטן.
  מאז שהתוודעתי לשפה הארמית מבית הוריי, סבי וסבתי כאשר למדנו משמיעה ומדיבור, הבנתי בשלב מאוחר יותר שהיא השפה הארמית המקורית ולא כפי שהחליטו אנשי הסוכנות כאשר היתה העליה בשנות ה-50. כאשר נשאלו העולים "מהיכן הגעתם", תשובתם היתה מכורדיסטן שבעיראק, האחרונים פרשו אותם לכורדים ולא ארמים מ-ארם נהריים. הם לא ניסו להתעמק במקורות כפי שעשה זאת ד"ר יעקב מעוז לימים.
  השפה הארמית המדוברת היא השפה המקורית מזמן התנ"ך, מאז אברהם אבינו עליו השלום, ולא האידיש והלדינו.
  לידיעה; הכורדים במקורם מוסלמים כאשר שפתם היא הקורמנצ'ית.
  כידוע לכולנו ה"קדיש" נכתב בארמית
  כאשר בכל שפה קוראים אותו אך ורק בארמית.
  פתיחת ההיכל בבית הכנסת נאמרת בארמית, ועוד ועוד.
  ולכן הצטרפותי לקבוצה הארמית מטילה עלינו את המשימה להנחיל את השפה בקרב העם היהודי בכל התפוצות בעולם ובארץ בפרט.
  אשמח אם תצטרפו לקבוצתנו בפייסבוק "ארמית מדוברת".
  בברכת שנה טובה.
  ציקי ארנון לוזון

  1. היהודים הם כורדים ולא ארמים ושפתם היא ארמית ועברית מארץ כנען,

 6. יוזמה מבורכת!! יישר כוח,יפה להנחיל את
  השפה לדור הצעיר.
  מתגעגעת
  ציקי גובארי יעקבי
  מושב תומר ערבות הירדן.

 7. ילידת העיר ארביל שבחבלצכואדיסטאן בבית דיברנו ארמית,ערבית,כורמנג'י וסורני
  חיינו בלב שלם ושכנות טובה עם כורדים מכל הדתות והיו לנו את אותם המנהגים והמסורת האוכל,הבגדים,המוזיקה
  מה שהבדיל ביניינו זאת הדת שנתנו לכל דת כבוד
  עד היום יש לי משפחה גדולה שלא עלו לישראל מסיבות אישיות שלא אפרט

 8. מוחה על המאמר
  אדון יעקב מיצג את עצמו בלבד
  אנחנו עדה כורדית שעלינו מכורדיסטאן ואין אנו מתבישים בעדה הכורדית שלנו המפוארת,
  שפתנו בבית היא סורנית וכורמנג'י השפות בחבל כורדיסטאן,יש לנו משפחה גדולה בכורדיסטאן שמחשיבים את עצמם ככורדים לפני דת וכו'
  כשסיפרתי להם על הויכוח הם מסרו חד משמעית שאין אפשרות למחוק את הזהות הכורדית יהודית זה חזק מאיתנו ועל הזהות הכורדית לא מוותרים בקלות ולא בכח.יש לנו שמות משפחה כורדים שאנחנו גאים בהם ולא נעברת אותם שמות המשפחה הם נצר לזהות הכורדית

  מעבר לניסיון של יעקב חשנות את ההגדה והזהות הכורדית יש לו סלידה לעם הכורדי ולכורדיסטאן.
  אני יכןלה לכבד את ההחלטה האישית שלך כשאתה תכבד את הזהות הכורדית שלנו ובלי לנסות למחוק אותה מאיתנו

  1. כל הכבוד זו המציאות וההיסטוריה אנחנו כורדים בני כורדים ממוצא כורדי כמו אברהם אבינו ויש לנו את דת משה ולא דת אשור ולא ולא מדברים אשורית נכרית אלא ארמית ועברית של ארץ כנען.
   היהודים הם עם נבחר ואין ליהודים שום קשר לא דם לא תרבות ולא דת לארמים או לאשורים,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך