לדבר אל נפש הקנאים

אין לנו ברירה אלא להתמודד עם הרוב הקנאי והגזעני
תמונה של נצר
ד"ר אולק נצר

ישראל נשלטת על ידי קנאים בתמיכת הרוב בעם. הסיכוי היחיד לשנות באמצעים דמוקרטיים את משטר העוול, הדיכוי והשחיתות של הקנאים הוא להתמודד על נפש העם שלנו, שהפך ברובו קנאי. טוב היה אילו כוחות פוליטיים מאורגנים היו מבינים זאת ולוקחים על עצמם את התפקיד הזה, אבל אין. נשארנו אנחנו, אזרחים המבינים שכדי שישראל תהיה בטוחה אבל גם חופשית, אנושית, דמוקרטית וצודקת, אנחנו עצמנו נצטרך להתגייס ולהתמודד על נפש הקנאים.

מעולם לא היה מצב כזה בתולדות הציונות, שהסכנה הגדולה לקיומנו הייתה מצד בני עמנו. בני עמנו שטוב ונוח להם לחיות במשטר של אפרטהייד כעם השולט, לדכא בכוח ולשלול זכויות מעם אחר. הקנאים וכל אלה המשלימים עם שלטונם ועם עיקרי אמונתם – שאנחנו תמיד צודקים וש"אויבינו" תמיד אשמים – הם אנשים כמונו, שכנים, חברים, גם בני משפחה. דרושה מהפיכה של ממש בתפיסת העמידה שלנו מולם כדי להחליט שיש טעם להתמודד על נפשם מבלי שהיחסים יתדרדרו, כפי שקורה כמעט תמיד, לתוקפנות ולשנאה. לשם כך חייבים להבין את הנפש הקנאית.

מה שמניע את הנפש הקנאית, מה שמאפשר לאנשים נורמליים (כמו האנטישמים בעולם, נניח) להאמין אפילו בשקרים האוויליים ביותר על אודות אנשים מעם או קבוצה אחרת, ולעשות את מעשי האיוולת והאכזריות הנוראים ביותר באמונה שהם צודקים ומבלי להתנגש בערכים העליונים שלהם עצמם – שפיות, מוסריות, אמת וצדק – הוא עיוורון מנטאלי כלפי האנושיות של עצמם, וכמובן כלפי האנושיות של אויביהם. הם עיוורים לגמרי כלפי האפשרות שהם, כבני אנוש, עלולים לשגות בשיקוליהם, לטעות בדעותיהם ולחטוא במעשיהם. הקנאים יודעים ש"לפתח חטאת רובץ" – אבל הוא לא רובץ לפתחם בזירת המלחמה נגד האויב. לקנאים אין היסוסים וספקות בצדקתם; אילו היו להם – הם לא יכלו להיות קנאים.

מנגנון ההפעלה של הנפש הקנאית הוא דה-הומניזציה של עצמם. מה שקורע אותנו כל כך, מה שמפריד אותנו לימין ולשמאל, איננו מה שאנחנו מאמינים וחושבים על ארץ ישראל, על ביטחון ישראל והערבים, אלא מה שהקנאים אינם רואים, אינם מודעים לו כלל: העובדה שהם ואנחנו והערבים כולנו בני אדם, כל אחד יחיד ומיוחד ובעל אותן זכויות ליחס צודק ולחירות משעבוד.

מכאן ברור שלהתווכח עם קנאי זה כמו להתווכח עם מחשב מתוכנת היטב, שהנתון הבסיסי – אנושיות – מתוכנת אצלו מאחורי חומת אש של תחומי עיוורון. אותם תחומי עיוורון מאפשרים לקנאים לחיות בעולם דמיוני של "אנחנו טובים וצודקים תמיד – הם רעים ואשמים תמיד". 99% לפחות ממה שתשמעו בוויכוח עם קנאי הוא וריאציות על הנושא "הם רעים ואשמים", כל מה שהערבים עשו, עושים, היו רוצים לעשות ויעשו לנו אם נוותר להם ונאפשר להם. זהו סדר היום של הקנאים, התשתית שעליה נשען הבניין הרוחני שלהם וכל הרגשת הערך העצמי שלהם. לנו אסור להיגרר לוויכוח על "הערבים" בשיחה איתם. אנחנו חייבים לדבוק בסדר היום שלנו, להעביר את המסר שכולם בני אדם כמונו.

למאבק על נפשם של קנאים צריכים לצאת בהרגשת ביטחון שלא ניפגע ולא נפגע ביחסים עם האדם, כי לא ניכנס לוויכוח, לא ניגרר לתוקפנות, אלא נדבק במטרה שלנו, שהיא להעביר לקנאי מסר אחד פשוט שיהדהד בנפשו: שכל ערבי הוא אדם, כמו כל אחד מאיתנו, ושעלינו להישמר לנפשנו כדי לא לחטוא ביחס בלתי אנושי ובלתי צודק כלפי הערבים. צריך לומר לו, לבן-השיח הקנאי או הנוטה לקנאות, שהוא – כאדם טוב וכפטריוט ישראלי – חייב גם כן, כמונו, להיות מודאג מגילויי הקיצוניות הקנאית בינינו. אילו ניתן לי, הייתי ממחיש את כוונתי בעזרת תמונה – צילום של הכתובת על קברו של ד"ר ברוך גולדשטיין, רוצח המונים, בגן על שם הרב הגזען מאיר כהנא: "נתן נפשו למען עם ישראל ותורתו – נקי כפיים ובר-לבב".

האומץ הנדרש כדי לצאת למבצע התמודדות על נפש הקנאי, הוא האומץ לצאת ממסגרת החשיבה השגרתית והאומץ להקשיב לזולת בלב פתוח, לתת לו הרגשה שמבינים אותו ומכבדים אותו כאדם חושב ומוסרי. רק כך הוא יהיה מוכן להקשיב לנו. ואז, וגם אם לא – להעביר את המסר הבונה-אנושיות. במרבית המקרים זה יהיה מספיק וזה הרבה מאוד במציאות שלנו. בהמשך, כל אחד יוכל לקבוע לו את סדר היום שלו ולפתח את הכלים שלו למאבק.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

 1. אני מבולבלת. לא מבינה מה צריכה לעשות. אתה כותב שלא להיכנס לוויכוח עם הקנאים. אבל אתה גם כותב שצריך להיכנס להתמודדות על נפש הקנאי. אז מה אני צריכה לעשות?

  1. רק להעיבר את המסר שכל ערבי הוא אדם כמו כל אחד מאיתנו, כל אחד שונה ולכל אחד זכויות שוות כמו לכל אדם לחירות, צדק וכבוד. כמובן, אם האדם השני באמת פתוח ומתעניין, אפשר לדון בכל דבר – אבל זה היסוד שבלעדיו אין טעם להתווכח על כל דבר אחר.
   ובאשר לתהליך: להקשיב בכבוד וברצינות, להיות אמפתית גם כשהאחר משמיע דברי גזענות ושנאה מסמרי-שיער. רק להיות cool ולדבוק בסדר-היום שלך, שהוא להעביר את המסר של אנושיות. זהו המגן שלנו, ואם תחליטי להחזיק בו, תוכלי ליצור קשר עם אנשים מבלי הלחץ והמתח בידיעה ששיחה על פוליטיקה מייד מתדרדרת לשינאה וריב, כמו בטוקבקים של רשתות חברתיות.
   חזקי ואמצי – אולק

 2. רק הצבעה בהשתתפות מאסיבית תעזורוגם זה לעוד שלוש ארבע מערכות בחירות
  אחרי זה הדמוגרפיה תנצח

 3. כבר היום הדמוגרפיה מנצחת. ב- 48 היו כאן 600 אלף יהודים. כיום יש כ- 7 מיליון.
  לא רק שיש סיכוי לדיבורים אלא שהדיבורים הם הבסיס לכל העניין. רק כך ניתן להראות את פני הדברים כדי שבבחירות הציבור יצביע בהתאם למציאות ולא בהתאם לדמיון הזוי ונאיבי.
  כרגע יש לנו בעיה עם משפחת ביבי. זה יעבור ואז יתגלה שיש רוב מכריע בציבור הישראלי, הכולל את ערביי ישראל, לממשלת ימין פרו ישראלית ולא לממשלת שמאל אנטי ישראלית ואנטי ערבית.

 4. הכיוון שלך נראה לי ועוד יותר האומץ שלך להגיד באומץ את דעתך.

  1. מסכים אתך ב- 100%. קנאות היא דבר מסוכן. הקנאות שבאה מהשמאל האוונגרדי הבינלאומי (קורבין, סנדרס) ממשיכה לגרום נזק לישראל. הקנאות הבלתי הגיונית וההזויה של השמאל הישראלי גורמת נזק עצום לאזרחי ישראל הערבים ותומכת מבלי משים באפלייתם.

 5. הבעיה של הקו המתון, המוכן לוויתורים, היא שתמיד הביא לאסון: נסיגה מלבנון גרמה להיווצרות מפלצת חיבאללה, הסכמי אוסלו הובילו לאינתיפדה מזוויעה של אוטובוסים ובתי קפה מתפוצצים, היציאה מעזה כרמה לאלפי רקטות על הישובים שלנו. אני רוצה לראות בערבים אנשים כמונו, אבל כך מתנהגים בני אדם נורמאלים? האם בני אדם נורמאלים מלמדים את הילדים שלהם איך להרוג יהודים? האם אנשים נורמאליים משבחים רוצחים? כשאצלנו היה רוצח כזה – כל היישוב גינה, והאיש נשלח למאסר – כך נוהג עם נורמאלי. הייתי מאוד רוצה להסכים עם התיזה של המאמר, אבל העובדות אינן מאפשרות זאת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך