חיזבאללה במצוקה כלכלית?

האם הבעיות הכלכליות גוברות על האידיאולוגיה?
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

ב-1 בספטמבר, היום שבו הורים רבים ליוו את ילדיהם למסגרות חינוכיות לאחר החופש הגדול, הופר בצהרי היום השקט בגזרה הצפונית. הרשתות רעשו וגעשו בניסיון ללקט שבבי מידע, אך בשל מגבלה של הצנזורה הצבאית על פרטי האירוע, ניסיונותיהן היו לשווא. הפרת השקט הייתה צפויה לאחר שבוע מתוח בפיקוד הצפון בעקבות התקיפה שביצע צה"ל באמצעות רחפנים ברחוב היוקרתי של הדחייה בביירות.

מניתוח המצב עולה כי חיזבאללה, השקוע בבעיות כלכליות קשות, לא קיבל את אישורה של איראן לבצע מהלך אשר יצית את ארץ הארזים. ייתכן שגם להצעתה של צרפת לקיים מפגש פסגה בין איראן לארה"ב הייתה השפעה. עם זאת, בנאומיו האחרונים התפאר, כהרגלו, מנהיג חיזבאללה ביכולותיו של הארגון לתקוף את העורף בישראל, משום שברשותו מצויים טילים מדויקים וידע על מקומות אסטרטגיים של מדינת ישראל.

אך כל מי שעוקב אחרי תהליכים בחיזבאללה, וכפי שגם עולה מכמה ראיונות שנערכו בתקופה האחרונה בתקשורת, יודע כי "בתנאים הנוכחיים אין בכוונתם לפתוח חזית מול ישראל". וזאת בעיקר לאור האבדות הרבות שספג הארגון במלחמה בסוריה: הרג של כ-1900 לוחמים מקרב אנשיו על ידי המורדים.

סוגיית הפרנסה של משפחות ההרוגים מכה קשות בצמרת הארגון ובחודשים האחרונים מצטברים סימנים המעידים על העמקת המצוקה הכלכלית בכמה רבדים, קיצוצים רבים בצמרת הארגון, אך גם בקרב הלוחמים והפחתת משכורתם ב-50%. כמו כן, הפעילות החברתית והשירותים הניתנים לאוכלוסייה הלא-לוחמת, קוצצו מאוד. נוסף על כך חלק מהמשכורות אינן משולמות כבר חודשים אחדים ואף נפתחו התרמות יזומות לטובת הארגון.

חיזבאללה, אשר משמש כזרוע ארוכה של איראן, סובל מקשיים כספיים לאור הסנקציות הכלכליות אשר פגעו קשה בכלכלה האיראנית. כעת מסתכם הסיוע ב-700 מיליון דולר, במקום מיליארד דולר.

כמו כן, הצטרפות כמה מדינות אירופיות להכרזה על חיזבאללה כארגון טרור, פוגעת בארגון ובאנשיו, אשר רבים מהם פוקדים את יבשת אירופה לטובת הכנת תשתיות. ונוסף על כך, המכות שספג הארגון בשנים האחרונות באופן ישיר, כולל "מגן צפוני" (חשיפת והריסת המנהרות בצפון), הותירו אותו כאוב ומדמם ובמחסור מזומנים.

לאחר האירוע האחרון, אשר תוכנן היטב בידי צה"ל, חיזבאללה מעודד את אנשיו וטוען כי הם גרמו נזק לצה"ל ובכך ממשיך ללקק את פצעיו מבלי שמעמדו בלבנון ייפגע. אולם עלינו לזכור כי למרות מצבו הכלכלי, חיזבאללה ימשיך לנסות ולהוציא פיגוע במתווה כזה או אחר בתקווה להשיג עוד תמונת ניצחון.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

10 תגובות

 1. ברור רק שככל שאנו מקרבים אותם למצב שאין להם מה להפסיד, גם אנחנו נפסיד מאוד.

  1. יתכן,אבל צה"ל עוקב אחרי כל מעשיהם.ויודע מתי ואייל להגיב.

 2. חזבאללה הוא חלק ממקור הבעיה האזורית, בדיוק כפי שהחותי'ם נשלטים על ידי איראן.
  ניתוח מבריק.

 3. אז צדק טרמפ שככל שיגבר הלחץ הכלכלי על איראן גם גרורותיה יפגעו.
  צה"ל עשה מהלך יפה מאוד.

 4. היום ראיתי כתבה בשמו של שגריר עיראק בצרפת. שאמר: המשטר האיראני יוביל לאסון, כמו זה שחולל המשטר הנאציין.
  דבריו נכונים. חייבים להמשיך להפעיל לחץ על איראן,וכך גם להשפיע על החיזבאללה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

פרס ישראל לאן?

בעקבות המחלוקת בעניין הענקת פרס ישראל

צילום של אבי רוזנטל

לא הקלף מלוכלך

על הסרט "קלף מלוכלך" ועל רמאויות בברידג'