73 שנה לליל הגשרים – עדות חיה

שאול אפק מספר על הפעולה ועל האסון בגשר הזיו
תמונה של שאול
אל"מ בדימוס שאול אפק

ביוני השנה ציינו 73 שנים לליל הגשרים, אחד האירועים הצבאיים המכוננים של המדינה שבדרך. עשרה גשרים חשובים פוצצו בפעולה משולבת של כוחות הפלמ"ח וההגנה, כדי לשבש את תנועת הבריטים בארץ. גשר אחד – גשר הזיו (א-זיב, אכזיב), שנכלל בתכנון המקורי, לא פוצץ. הפעולה הפכה לאסון גדול. 40 איש יצאו לפעולה ההיא, 14 מהם לא חזרו.

כיום נותרו בחיים שניים מכוח המבצע ההוא. אחד מהם חי בארצות הברית והאחר, אל"ם במיל' שאול אפק (91), הוא תושב כפר סבא. בריאיון מיוחד מספר שאול במדויק, באופן מוחשי ואישי, את אירועי אותו לילה, תיאור מרתק ומחכים הכולל פרטים שלא פורסמו במקורות ההיסטוריים.

מספר שאול אפק:

הייתי בן 17.5 כשהתגייסתי לפלמ"ח לפלוגה ו' בעין חרוד, בפיקוד נחמיה שיין. שם בקיבוץ עבדנו בפרדס חצי חודש והתאמנו חצי חודש. יום אחד לפני המבצע נודע לנו על חלקנו בו. התאמנו על מודל עשוי חביות, חבילות קש ואמצעים לזיהוי יעד הפעולה. היעדים שלנו היו שני גשרים על נחל קורן בגליל המערבי: גשר מסילת הרכבת ליד אכזיב וגשר הכביש לצפון – המרחק ביניהם כמה מאות מטרים. ליד גשר הכביש הייתה עמדת תצפית שהייתה מאוישת על ידי ערבים מטעם הצבא הבריטי, ועל הגשר הסתובב נוטר.

יצאנו 40 איש לפעולה. התכנון היה הצבת חוליות התרעה ואבטחה על הכביש מצפון ומדרום לגשר. לצד הגשר הוצבה חוליית מקלע עם זוהרה לביטוב וחיים מגן. היינו 20 סבלים, ואני ביניהם, כל אחד עם 20 ק"ג חומר נפץ על הגב. בסך הכול 400 ק"ג TNT, עוצמת פיצוץ אדירה. תפקדתי גם כחבלן. נחמיה שיין היה מפקד הפעולה. חוליה אחת הוקצתה לנטרול השומר על הגשר, ואחר כך לפי התכנון כל הסבלים היו אמורים להניח את חומר הנפץ מתחת לשני הגשרים, להפעיל את הנפצים ואת פתילי ההשהיה ולפוצץ. הלו"ז נקבע לפעולה מתואמת בכל הארץ.

הקדמנו להגיע ליעד וחיכינו 20 דקות בפרדס לשעת השי"ן. הצטרף אלינו איש הממסד של אז, כמלווה ליד המ"פ – יחיעם ויץ. בעודנו מחכים בפרדס עברו לידנו שני ערבים על חמורים, והיינו חייבים לנטרל אותם ולקשור אותם, אולם יחיעם אמר: Go on, תנו להם ללכת. הם הלכו ואחר כך התברר שהסגירו אותנו לעמדת השמירה.

כשהגיע רגע הביצוע, הלכנו 30 מטר אל הגשר וחלקנו המשיך לכיוון גשר הרכבת, היעד השני. לפתע ניתכה עלינו אש חזקה מגג העמדה. יחיעם נהרג במקום. תפסנו מחסה בין עמודי הגשר. החוליה שלנו המשיכה לגשר השני ופתאום שמענו פיצוץ אדיר. כדור פגע במטען על גבו של אחד הלוחמים, המטענים התפוצצו וכל 13 הלוחמים בגשר הכביש התרסקו ללא הכר. גם לא יכולנו להפעיל את חומר הנפץ בגשר הרכבת, כי לא היו לנו נפצים – גם הם התפוצצו. בפיצוץ נהדפתי וספגתי מטר אבנים, ברזלים וגושי בטון. עוד סחבתי על גבי פצוע, ללא הועיל. ג'וני דותן המפקד הורה לי לבדוק נפגעים בשטח. כלום לא נשאר. זוהרה נפצעה, אך לבסוף החלימה. לימים למדה טיס בארצות הברית והייתה חברתו של שמוליק – מושא ספרה הידוע של דבורה עומר "לאהוב עד מוות".

ואחרי התופת, שאול, מה קורה לכם?

"התכנסנו, 26 הנותרים בחיים, לחזרה למצובה. שמונה מאיתנו היו בכושר טוב, המשכנו עד חניתה ושם הוחבאנו במערה. על גבעה מעלינו ניצבה עמדה בריטית. משם עברנו למצובה ויגור. בשבת השחורה נעצרנו והועברנו לעתלית ורפיח למאסר של חודשיים – שם שמרתי על רבין, ששבר רגל."

שאול אפק (פינצ'וק), בן כפר יונה, המשיך דרכו בצה"ל. הוא היה מ"כ (וזה סיפור מופלא נוסף על עצירת צבא עיראק במושב גאולים), מג"ד 51 בגולני, מפקד מחוז חיפה, ממקימי סיירת גולני עם אריק שרון ונספח צה"ל בברזיל בדרגת אל"ם. היום שאול נשוי לצביה, מורה, אב למיכל הרצוג (רעייתו של בוז'י), אח לאורי אפק, בעבר מנכ"ל הוועד האולימפי, וסב לשלושה נכדים.

תובנות שלך, שאול, על הפעולה שבסופו של דבר לא צלחה והסתיימה באסון?

"זה היה המבצע הכי מסובך של ליל הגשרים. שני יעדים בו-זמנית ללא הכנה מספקת. לישה ארוכה של TNT גורמת סחרחורת. אי היכרות מספקת של אנשי הפלוגה, קירבה ליישובים ולמחנה צבאי מאובטח, והכי חמור – שחרור שני הערבים על החמורים, שגרמו לאובדן ההפתעה ולכישלון המבצע.

שרידי הגופות הובאו לקבר אחים ואנו פוקדים את האנדרטה ליד גשר הזיכרון לגיבורים שנפלו לידנו בליל הגשרים".

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. תראו מה קרה לנו לא האמנתי שזה יכול לקרות אפילו בחלום הכי רע.

  2. יש הרבה הסטוריה חשובה ואם לא יהיו מאמרים כמו זה וספרים בנושאים הללו עוד מעט אף אחד לא ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

כדורסל בסל

גאווה לאומית

גיא גודס מונה למאמן נבחרת ישראל