רק אחרי הבחירות

בעקבות כוונת טראמפ לקיים את מפגש "תוכנית המאה"
שלמה גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

מועד הבחירות בישראל הולך ומתקרב, ברקע נשמעים דיווחים באמצעי התקשורת השונים על כוונתו של הנשיא טראמפ לקיים את מפגש "תוכנית המאה" בקמפ-דיוויד, עוד טרם הבחירות. לדעתי, קיום הוועידה בקמפ-דיוויד לפני שתיכון ממשלה חדשה, יהיה בבחינת התערבות בבחירות בישראל. איננו יודעים מה תהיינה תוצאות הוועידה. אני סבור שאם המתנו לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני 52 שנים, לא תהא משמעות להמתנה של עוד כמה חודשים עד לאחר הבחירות.

אם תיערך הוועידה בקמפ-דיוויד טרם הבחירות, לנציג הישראלי – אם יהיה זה נתניהו ואם יהיה זה נציג אחר מטעמו – לא תהא סמכות להביע עמדות ולהתחייב עבור הממשלה שתיכון בירושלים שבועות ספורים לאחר מכן.

בניגוד להיום, בוועידת קמפ-דיוויד שנערכה בספטמבר 1977 היה מצב הדברים שונה. הנשיא ג'ימי קרטר כינס ועידת פסגה בקמפ-דיוויד לדיון בפתרון הסכסוך הישראלי-מצרי. נשיא מצרים אנואר סאדאת עמד בראש המשלחת המצרית ואילו מנחם בגין, ראש הממשלה, עמד בראש משלחת ישראל. כזכור, נקבע מועד כינוס הוועידה ארבעה חודשים לאחר מועד הבחירות לכנסת, וחודשים ספורים לאחר שמנחם בגין הציג את ממשלתו החדשה בכנסת. למר בגין באותה עת היה ייפוי כוח מלא לנהל מו"מ מדיני.

בעניין זה כדאי גם לבחון את הסיטואציה שהתרחשה בבריטניה, כאשר במשאל עם הצביעו רוב תושבי הממלכה בעד פרישה מהאיחוד האירופי – "ברקזיט", החלטה שהייתה מנוגדת לעמדת הממשלה השמרנית. תוצאות משאל העם יצרו תסבוכת פוליטית שבריטניה טרם מצאה לה פתרון. סיטואציה דומה עלולה להתעורר גם כאן אם נציגות ישראלית תשתתף בוועידה, תציג עמדות ותקבל החלטות בשם ישראל, החלטות שאפשר ולא תהיינה מקובלות על העם בישראל ועל הממשלה שתיכון כעבור שבועות אחדים.

טראמפ מכהן שלוש שנים כנשיא ארה"ב. המערכות המשפטיות בארה"ב עדיין חוקרות את מידת המעורבות הרוסית בבחירות אלה, ואם תאומת ייתכן שתעמיד את הנשיא המכהן בסכנת הדחה. זימון ועידת קמפ-דיוויד, לפני מועד הבחירות בישראל, תהא התערבות אמריקאית בבחירות בישראל, ועל אחת כמה וכמה אם יתברר שבחירת מועד הפסגה נקבע לבקשת ירושלים.

אין, כמובן, בידי ישראל אפשרות להורות לנשיא טראמפ כיצד לנהוג, אולם אם אכן יגיע זימון לוועידת קמפ-דיוויד לירושלים – מחובתה של ועדת הבחירות המרכזית להתערב. על ישראל להוציא הודעה מוקדמת כי לא תשתתף בוועידה, מה שאולי יעמיד בספק את קיומה.

כאמור, ועדת הבחירות המרכזית יכולה לכפות על ראש ממשלת ישראל שלא להשתתף בוועידה. אולם אם הוועדה, הפועלת כמעין "פרלמנט-זוטא" פוליטי, לא תקבל החלטה ברוח זו, יימצא ללא ספק מי שיעלה הנושא להכרעת בג"ץ.

אני מצפה מראש ממשלת ישראל, שאם תגיע לירושלים ההזמנה לוועידת קמפ-דיוויד, הוא יעמוד על כך שהוועידה תידחה עד לאחר כינון הממשלה החדשה בישראל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

2 תגובות

  1. מצד שני לא נראה שהוא יפעל ממש בתוכנית המאה לפני שיהיו הבחירות בישראל

  2. תגידו – עוד לא תפסתם שבעניינים הללו הדברים נסגרים קודם במשרד של ביבי בירושלים?
    האם לא ברור לכם שטראמפ משחק בגדול לטובת ביבי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מייצג כסאות

רות הישראלית

תובנות אקטואליות מקריאה ישראלית במגילת רות

מהי שחיתות?

הגיגים על מה שמתרחש אצלנו בצמרת ההנהגה

מדביר מועך חרק

הדברת נמלים

למה כדאי לעשות את זה בצורה מקצועית?