מה לא מספרים לכם על שוק העבודה

הפוליטיקה של שוק העבודה בישראל
תמונה של רועי
רועי ברק

שיעור האבטלה במדינת ישראל הינו מהנמוכים במדינות ה-OECD והנמוך ביותר מאז קום המדינה. הנתונים מהחודשים האחרונים מקבעים ממוצע של כ-3.6%. נוסף לכך, לפי מרבית האנליסטים תהיה ירידה נוספת בשנים הקרובות והמצב צפוי להשתפר. אז מדוע העתיד של שוק העבודה נראה שחור כל כך?

השיווק נכון, הנתונים קצת פחות

נדמה שיש שיפור מתמיד משום שאכן יש שיפור במצב האבטלה – הנתון הזה נכון. אבל האם השיפור הזה אכן מיטיב עם שוק העבודה בישראל? הממשלה משווקת לנו שיפור מתמיד בשוק העבודה וזורקת מספרים רבים לאוויר, אך בבחינה מעמיקה עולים סימני שאלה רבים לגבי נכונות הנתונים והתועלת שלהם למחפשי העבודה.

לפי נתון של 3.6 אחוזי אבטלה, ההיגיון הבריא מבין שאמורים להיות 96.4 אחוז מועסקים, אבל אפילו לפני שנתתי לכם הסבר רציונאלי, נראה ברור כי הנתון הזה אינו מתאים למציאות. היכן האוכלוסייה החרדית, ששיעורי התעסוקה בה נמוכים מאוד? ומה קורה עם הפריפריה? והמגזר הערבי?

אז משווקים לנו שהמצב היום הוא הטוב ביותר מאז קום המדינה וששיעור האבטלה הוא הנמוך ביותר אי פעם. בואו נבחן יחד את ההגדרות והנתונים על מנת להבין אם אכן כך הדבר.

"בלתי מועסק" לפי הגדרת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה:

 • לא עבד בשבוע שלפני המדידה, ומספיק שעבד יום אחד בלבד כדי שייחשב מועסק
 • עסק באופן אקטיבי בחיפוש עבודה על ידי פנייה ללשכת התעסוקה או בכל צורה אחרת במשך ארבעה שבועות לפחות מאז המדידה הקודמת
 • יכול להתחיל לעבוד מיד ברגע שיקבל הצעת עבודה

שימו לב שלפי הגדרה זו מי שלא עובד ולא חיפש עבודה אינו מוגדר כמחפש עבודה ויוצא מן הסטטיסטיקה. כך גם לגבי כאלו שהתייאשו או שמצבם מורכב, כגון בעלי עסקים קטנים שסגרו את העסק שלהם ומנסים להקים עסק חדש אך בינתיים אינם מועסקים, עובדים שיכולים לקבל עבודה אך לא במקצוע שלהם ובשכר נמוך משמעותית וכו'. כמו כן, אם עבדתם שעה בשבוע אתם נחשבים כמועסקים. אנו מבינים כי גם ההגדרה של "מועסק" וגם צורת המדידה מייצרות פער ניכר בין המספרים שאנו מכירים למציאות.

קל למצוא עבודה, קשה להרוויח טוב

אז עד עכשיו התאמצתי מאוד להוכיח לכם כי הנתונים של שוק העבודה טועים ומטעים. כעת אני רוצה להראות לכם היבט נוסף. ייתכן שיהיו רבים שלא יסכימו איתי, אך האמת היא שקל יחסית למצוא עבודה. אם אתם גרים במרכז או יש לכם הכשרה בתחום ההייטק, אפילו קל מאוד למצוא עבודה, בכלל לא תצטרכו להתאמץ. רוב הסיכויים שיפנו אליכם בלינקדין כמה פעמים בחודש כדי להציע לכם הצעות רבות ומפתות. לפי הלמ"ס יש עשר משרות פנויות בפיתוח תוכנה על כל שבעה מבקשי עבודה. כאשר הביקוש גדול מההיצע, השכר טוב, התנאים טובים וקל למצוא עבודה כי החברות מוכנות להתגמש. הדבר העיקרי מבחינת המעסיקים הוא להשיג את המתחרים שלהם במירוץ לגיוס עובדים במקצועות הרלוונטיים. ואגב, לא רק בהייטק – כמעט בכל עיר כיום קיימים מרכזי שירות, מוקדים טלפוניים ומשרדים של חברות מתחומים שונים – תקשורת, ביטוח, רפואה ועוד. החברות האלו מחפשות עובדים על בסיס קבוע ומוכנות לספק עבודה מיידית לאחר תהליך סינון מינימלי. ואחרי שהראיתי לכם איך נראה הצד השני, מחובתי לציין שגם זה לא ממש מדויק.

שוק העבודה – קול האמת

בתור סמנכ"ל משאבי אנוש לשעבר ובעלים של חברת ייעוץ והשמה בתחום משאבי האנוש, אני נחשף בקביעות לשטח, לאותם הדברים שלא תמצאו במספרים של הלמ"ס וגם לא בכתבות הממומנות והשיווקיות של שר העבודה והרווחה. אז במה אני נתקל בשטח שלא מספרים לכם?

 • מעסיקים לא אוהבים אנשים מעל גיל 40–45, ולא משנה מה השכלתם והרקע שלהם. בני 45 ומעלה יכולים למצוא עבודה, אך בשכר נמוך יחסית לשכרם בעבר ולא בהכרח במקצוע שלהם. בכל נסיעה שנייה שלי במונית, כאשר הנהג מבין במה אני עוסק ומתפתחת בינינו שיחה, הוא מספר לי על הקריירה שלו לפני המונית ועל כישלונו למצוא עבודה חדשה, שגרר אותו לעבודה בתחבורה.
 • עבור עובדים מתחת לגיל 40 וללא השכלה או מקצוע – יש עבודות רבות בשכר של 5,000–10,000 ש"ח ברוטו ותחרות גדולה מאוד מצד המעסיקים.
 • אפליה על רקע מגזרי – שוק העבודה סובל מאפליה על רקע מגזרי וסקטוריאלי וחקיקה מסורסת בתחום. הממשלה מחוקקת חוקים שקל מאוד לעקוף, ובמקום לעודד מעסיקים להעסיק עובדים מהמגזר הערבי, נכים, נשים וכיוצא בזאת, היא מעדיפה להשתמש במקל ולא בגזר. קחו לדוגמה עסק קטן שרוצה להעסיק עובדת בפעם הראשונה בעסק. אם העובדת יוצאת לחופשת לידה והיא העובדת היחידה בעסק, העסק נפגע אנושות. אסור בשום פנים ואופן להפלות, אך במקום להכריח להעסיק נשים, על המדינה לתגמל את העסק ולעודד אותו באמצעות חבילות תמריצים והקלות במס.
 • משרות לבכירים – בכל הנוגע למשרות לבכירים השוק אגרסיבי מאוד, וללא קשרים או חיפוש מאומץ ויזום בלינקדין, בכירים מתקשים מאוד למצוא עבודה. חלקם עשויים למצוא את עצמם ללא עבודה במשך חצי שנה ואף יותר.
 • המעסיקים נמצאים במשבר – חברות ההשמה עושות מהפכה הדומה למהפכת הליסינג בתחום כלי הרכב. קל למדי להקים חברת השמה ולאתר מועמדים דרך לינקדין, פייסבוק ומדורי דרושים, לכן מרבית המעסיקים עובדים עם חברות השמה ונפרדים מעשרות אלפי שקלים בחודש, מכיוון שאינם מצליחים לגייס עובדים מתאימים.

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

10 תגובות

 1. אם הם בכירים מאוד וגם לא צעירים, יתכן שלא ימצאו מקום עבודה

  1. הם ימצאו עבודה, אבל לא בהכרח כבכירים, ואם לא כבכירים אז בשכר שאינו דומה למה שהם מכירים.
   שוק הבכירים מבוסס על קשרים אישיים לרוב וכשאין כאלו שיעזרו למצוא עבודה זה מאוד קשה

  2. אם הם לא ימצאו עבודה סימן שהם לא היו בכירים.
   הבכירים באמת מייצרים עבודה. קודם כול לעצמם ואח"כ גם לאחרים.
   וכמה שהם יותר מבוגרים הם צברו יותר ניסיון וכמובן גם קרנות למיניהן.
   לא צריך לדאוג להם.

 2. הבלוף הזה ידוע והערכה הנכונה מדברת על אבטלה ובטלה במונחים של שתי ספרות לפחות, וכך מתנהגות כול ממשלות העולם.

  רוב המבוטלים הם בני החמישים ומעלה שלא חשוב כמה טובים הם- לא יקלטו אותם במעגל העבודה, והם נדונים לבטלה מאונס וכו

  מלבד זאת, קיימת כלכלה מקבילה זו המכונה "שחורה" שאינה עוברת דרך ספרי מס הכנסה, ה מוערכת, כמעט בכול מדינה בסדרי גודל של 25- 40% ובהודו למשל מדובר על 70% לפחות
  והכלכלה מתפקדת!!

  כך גם אצלנו, כאשר פירסומי נתוני האבטלה אינם אלא כיסוי עלה תאנה לערוותינו

  1. נכון טענת על קיום כלכלה שחורה שכמובן קיימת גם בישראל. בכלכלה השחורה מועסקים עובדים שחלקם לא משלם מס על הכנסתו וכמו כן העסקתם ותעסוקתם נמצאות מחוץ לנתונים הרשמיים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. זאת אומרת שרמת התעסוקה האמתית בפועל יותר גדולה מהמדווח באופן רשמי. זאת אומרת שלמעשה אין בישראל אבטלה. וזה כנראה הוא מה שלא מספרים לנו על שוק העבודה. זה כמובן גם משבש את כל מה שאנו חושבים על העוני בישראל. דהיינו יש בישראל פחות עוני ממה שמדווח בתקשורת.

   1. מנגד, בכלכלה השחורה מועסקים עובדי יום, במקרים רבים מתחת לשכר המינימום, ללא הפרשות סוציאליות והם מגיעים לפרישה ללא פנסיה וחיים חיים עלובים על קצבת ביטוח לאומי במקרה הטוב
    המספרים שלהם גדולים ביותר (הערכה, די מבוססת)ואנו יכולים לראות אותם בין מחטטי פחי אשפה ונזקקים לסיוע תמידי

 3. מעסיקים אנשים הרבה יותר מבוגרים מאשר בארץ כי מבינים את חשיבות הניסיון והיכולות

 4. ומלך העולם טראמפ אפילו יותר מבוגר
  ומנתח עסקי או ראש צוות תכנות לא יכול להיות מבוגר?

 5. על כך שאנ/שים בארץ מעל גיל 50 לא מצליחים למצוא עבודה ראויה אם בכלל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של רות

צדק לימודי

כיצד ניתן לצמצם פערים ולדאוג לשוויון במערכת החינוך