ביקורת אמיתית

ביקורת בזמן אמת – מהי ומה חשיבותה
תמונת מנדי
אלוף במיל' יעקב אור

לא מכבר נבחר מבקר מדינה חדש, שכולנו רוצים לראותו בהצלחתו ומאחלים לו שיעשה חיל. אולם טרם יבשה ההודעה על בחירתו כבר ניתנה, לכאורה, "העצה" השלטונית הגורפת שלא נכון לבצע ביקורת "בזמן אמת", ובמשתמע לא לבצע ביקורות על תהליכים כשהם עדיין קורים.

זה זמן מסתמן לדאבוננו קו ברור המראה פיחות, שלא לומר סירוס מכוון, ביכולותיהם של שומרי הסף, ובראשם היועץ המשפטי לממשלה ומבקר המדינה, לבצע את תפקידם הציבורי כפי שגובש בעשרות השנים מאז קום המדינה. הנחיה שכזו מסמנת עליית מדרגה מהותית בפיחות זה.

משמעות המושג "זמן אמת", כפי שגובש בפועל במשך דורות בעבודת ביקורת המדינה, היא ביקורת על תהליכים בזמן שהם מתרחשים. התהליך עדיין לא הסתיים. למשל תאונות הדרכים קורות ויקרו ויש לבדוק את הסיבות, ההחלטות וההערכות, ולא כתחליף לתחקיר או חקירה מקצועית של אירוע זה או אחר.

בשנת 1988 קרא ראש הממשלה יצחק שמיר ז"ל, שהיהיוצא השירותים החשאיים, למבקר המדינה דאז השופט מלץ ז"ל, וביקש ממנו שלא יסתפק בבדיקה אדמיניסטרטיבית וחשבונאית בביקורת הארגונים החשאיים ביותר של מדינת ישראל אלא שיבדוק גם את ליבת הביצוע של ארגונים אלה. כך הוקם אגף מיוחד – משרד המבקר, והוא עשה שירות רב-תועלת לשיפור מהותי בעבודת הארגונים, אם כי רוב המידע בנושא חסוי ביותר.

לפי הדו"ח, שהתפרסם בחלקו בעשור הקודם, נערכה בדיקה חוצת ארגונים על מערכות מסוימות כנגד טרור. בין השאר נבדקה ההחלטה על בניית שדה תעופה אזרחי מצפון לאילת. התהליך עבר החלטת ממשלה ואת אישורי הוועדות הסטטוטוריות ואף הוצאו אז כבר מיליוני שקלים לתכנון. בביקורת הסתברו כשלים מהותיים בתהליך קבלת ההחלטות, למשל לא נדרשה חוות דעתם של גופים מרכזיים ולא שותפו גופים חיוניים בתהליך. כתוצאה מהרמת המסך עצר השר (החדש דאז) את ההחלטה ואת היישום ונמנע מחדל חמור, והשאר היסטוריה.

כך גם הייתה מעורבות מכרעת של ביקורת המדינה בבדיקת מסכות המגן במלחמת המפרץ הראשונה, פרשת מניות הבנקים, ייצור הלביא, תשתיות לאומיות פעילות, ביקורות על מערכות ומוסדות חינוך, שירותי בריאות ורווחה, בדיקת העורף במלחמת לבנון השנייה, מוכנות צה"ל, המטה לביטחון לאומי, פרשת המרמרה, מערכות רכש ופיתוח מרכזיות, מבצע "צוק איתן" והמנהרות ועוד ועוד. הרי לא יעלה על הדעת לראות את הסלע המתגלגל במורד המדרון ולהמתין עד שימחץ את היושבים למטה בלי לפעול לעצירתו. הרי לא ההספד הוא העיקר אלא כיצד לשמור על החיים, וכמובן גם למנוע אירועים כאלה בעתיד.

ביקורת המדינה היא היחידה הבוחנת מערכתית את כלל המשרדים והארגונים הממשלתיים ויש לה היתרון המובהק והבלעדי שהכול פתוח בפניה לבחינת המערכות הבין-ארגוניות והמערכות חוצות הארגון. שם, במקום שהאחריות מעורפלת לעיתים, אכן נמצאים עיקר הכשלים וקורה שיד ימין לא נפגשת עם יד שמאל…

כל פרויקט מושתת על שני מרכיבים בסיסיים. הראשון – ההחלטה על הצורך וכיווני היישום; השני – דרך היישום. היכולת לשפר מתקבלת באמצעות בדיקתו של תהליך קבלת ההחלטות לכל אורך המדרג השלטוני ללא כחל וסרק, מראשי הרשות המבצעת ועד הדרג הביצועי הנמוך. יש לבדוק לאחר קבלת ההחלטות אם כלל הנתונים הקיימים הונחו לפני מקבלי ההחלטות לצורך קבלת ההחלטה, אם שותפו כל מרכיבי ההחלטה, אם הייתה הטיה בטעות או במתכוון, האם היו ניגודי עניינים וכו'. אין הביקורת בודקת את שיקול הדעת ואיכות ההחלטה אבל היא בוודאי צריכה לבדוק אם שיקול הדעת הונח על אדני הנתונים הקיימים והבסיס המיטבי הקיים.

המצב הקיים, שהרבה מעבר ל-50% של החלטות הממשלה אינן מתבצעות, מוכיח כאלף עדים על הצורך בבדיקת התהליך, וללא קשר ליכולות והצרכים הניהוליים השוטפים של פיקוח ובקרה המבוצעים באחריות גופי הביצוע. אין הביקורת מחליפה את הדרג המבצע, היא אינה שותפה לביצוע, אבל נדרש שתהיה לה נקודת מבט חיצונית, מקצועית, אובייקטיבית ובלתי תלויה כדי להציג את תמונת הכשלים והחולשות, או החוזקים, ללא מורא ועם נוכחות ציבורית מרתיעה. כך תוכל הביקורת לסייע לרשות המבצעת לפעול ביתר יעילות ובו בזמן תסייע לרשות המחוקקת לפקח על הרשות המבצעת ולחזק את אמון הציבור בנבחריו, גם אם נשואי הביקורת – לרבות שרי הממשלה וראשי הממשלה – אינם נלהבים מחשיפת מחדליהם.

הקביעות הנשמעות שביקורת המדינה צריכה להימנע מלבקר את התהליך בזמן שהוא מתרחש משמעותה, במקרה הטוב, הבנה לקויה של תפקיד ביקורת המדינה בישראל, של לקחי העבר ושל המניעים לבניית תפיסת הביקורת והחקיקה הקיימת ובריחה מאחריות ציבורית וערכית. במקרה הרע היא עושה את ביקורת המדינה שותפה לעצימת עיניים ואחריות לכאורית לאובדן חיי אדם, רכוש וכספי ציבור, ופותחת פתח רחב לשיקולים זרים ולנורמות שלטוניות פסולות, ואנחנו המפסידים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

30 תגובות

 1. יותר מידי אנשים שהערכתי בעבר סותמים את הפה כדי לא להיות מטרות להתקפות המוניות ברשת וגם מצד השלטונות

  1. תודה,
   אכן טרור מילים תכליתו לרפות ידיים. יש לנו את הניסיון ההיסטורי של אלפי שנים שלא להוריד את הראש מול איום ובוודאי לא בבית, כאן.

  2. תודה על המאמר הנוקב והצודק. ביקורת בזמן אמת חשובה לתקינות הממשל.

 2. אין לי ספק שהתועלת בביקורת ״בזמן אמת״ עדיפה על ניתוח ״פוסט מורטום״ משום הפונציאל למנוע את מצב הניתוח שלאחר ״המוות״.
  בביקורת בזמן אמת יש את הפוטנציאל לשיפור ותיקון תוך כדי התהליך וזאת הן בבחינת הצורך (עיין ערך הצוללות) והן על תהליך הביצוע הכולל את הלו״ז, נושאי איכות ונושאים תקציביים.
  הסיכון בביקורת זמן אמת הוא להזהר מלהצביע על דרכי ביצוע התיקון אלא להצביע על זהוי הבעיות שיש בהן פוטנציאל נזק ולהותיר למבוקרים למצוא את הפתרונות לתיקון.
  על הביקורת להזהר מלהיות חלק ו/או שותפה לגורמים האחראים לביצוע

 3. במהלך הדיון בסוגיה נוצר בלבול עקרוני שעלית עליו וניסית להחליקו כשכתבת "על הביקורת להיזהר וכיו"ב".
  צריך להיות ברור: תפקידו של מבקר המדינה וצוותו אינו להשתתף ולהעיר הערות תוך כדי הביצוע. זו מתכונת בטוחה לבלגן, לויכוחים ולהפרעה משמעותית בביצוע. בעת הביצוע האחריות המוחלטת מוטלת על המפקד. מכסימום הוא יכול למנות עוזר שיסע לו בפיקוח על הביצוע.
  ועוד – מה קשור עניין הצוללות שעליו הערת בסוגריים?

  1. בקרה מבוססת על תגובה מיידית לכל סטיה, וכדי שהיא תהיה יעילה, זמן התגובה חייב לאפשר תיקון הסטייה.
   זה לא הפרעה אלא סיוע להשגת המטרה.
   זה נכון לשלב הגדרת המטרה וגם לשלב הביצוע.
   מערכות שאינן יציבות, תמיד יקרסו ללא בקרה.
   זה מתורת הבקרה, שהיא מדע מדויק, ומזל שאין פוליטיקאים בדרך לבקרה נכונה.

   1. בקרה כזו מכסה על קושי עקרוני כאשר הבקרה עיוורת ולא מנוהלת על ידי מבט מקיף על המשימה המבוקרת. בדרך אל עורך האתר מאמר שלי על המכשלה במשוב מיידי שחשפה פגם עקרוני בתוכנת בינה מלאכותית מוצלחת ומפורסמת בשנות ה-60.

    1. שניכם צודקים באופן מוחלט. אולם בין בקרה סטנדרטית לבין תפקיד מבקר המדינה יש הבדל עצום. בכל תהליך מורכב חייבת להיות בקרה שתגיב בזמן אמת, ובעיקר על שגיאות שנגרמות בתום לב.
     לעומת זאת למבקר המדינה יש תפקיד אחר, יותר כללי וברמה מערכתית ותפקידו להתריע על ליקויים עקרוניים ובעיקר על חריגות מתקציב והטיית פעולות בשל גורמים פסולים.

 4. למה שנאמר פה בעדינות טובלי התלהמות אך המסר קשה וחשוב שיטופל.

 5. כל תגובה וביקורת חייבות להיות מיידיות, זה ברור. כאשר הביקורת מגיעה ממרחק זמן האפקטיביות יורדת. כך בכל דבר בחיים… כמו למשל בפסקי דין שניתנים שנים אחרי הפשע.

 6. אותי מדאיגה העובדה שכנראה זה לא מעניין את רוב העם. לא מעניינות אותם עובדות. לא מעניינים אותם ערכים. יחי המלך!!!!

 7. היטבת להסביר את הנושא החשוב. ביקורת בזמן אמת מאפשרת למנוע ליקויים ומחדלים טרם התרחשותם במקרים בהם הביצוע הינו בבחינת אל חזור, ואי אפשר להחזיר את הגלגלת אחורנית. לדוגמא מניעת הפרטת עשות אשקלון. גם ביקורת הקלפיות בעת בחירות מאפשרת ומבטיחה את טוהר הבחירות.

 8. הם רוצים לקבוע הכל מבלי שבית המשפט ו/או מבקר המדיה ו/או היועץ המשפטי לממשלה יוכלו לעכב או לבטל החלטות לא ראויות ואסורות. בקיצור דיקטטורה של שילוב אינטרסים לאומנים- אגואיסטים- דתיים

  1. יש בעיות הרבה יותר קריטיות שהיה כדאי להתמקד בהן

 9. וכבר הכריז את הצהרתו בקול רם כי איננו בא לבדוק תהליכים בהתבצעם. עוד לא למד את הנושא. עוד לא התיעץ עם מומחים. ומיד נענה בצהלם החשודים בקואליציה ומשרתיהם. זה מריח לא טוב.

 10. למה צריך שופטי עליון
  למה צריך מבקר
  למה צריך יועצים משפטיים
  למה צריך פרקליט המדינה
  בחרנו מנהיג כי אנחנו סומכים עליו והוא יחליט הכל
  דמוקרטיה נוסח ישראל 2019

 11. מי שנקראו שומרי הסף יהפכו לשומרי השליט ועושי דברו שיהיו מעל החוק

 12. למה ציפיתם עם המינוי הזה שבא לשרת את האדון ואותו בלבד. הרי זה לב עולמו של המושחת הלאומי נתניהו: "אל תבקרו אותי עכשיו אלא רק אחרי שאפשות…" הרי המדיניות הזאת של נתניהו היא תערובת של דמגוגיה צינית ושייתות שלא הכרנות סדומה לה. עכשיו עדיף שכל אחד יגיב בדרכו על התמהוני החדש.

 13. ממשרד מבקר המדינה החדש. קריאת אזעקה. יש סיבה לדאגה.

 14. למשרד למתן צלשים לשרים ומשרדי ממשלה. ושום דבר חוץ מזה.

 15. הם צריכים להתנות הצטרפות לממשלת אחדות בביצור מעמד שומרי הסף כולל מבקר המדינה וגם בית המשפט העליון והיועץ המשפטי לממשלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן