המרות

התייחסות להערתו של שר החינוך
צילום של שר החינוך
השר רפי פרץ, צילום: צה"ל he.wikipedia.org

מאמר זה נכתב בהומור ואין בכוונתו לפגוע באיש או באישה.

אוכלוסייה אנושית מסוימת דבקה בנורמות התנהגות מחמירות. למשל הם יכולים לאכול רק לפי הוראות מפורטות הכוללות איסורים רבים, כמו הפרדת מאכלי חלב ומאכלי בשר, לרבות הפרדת כלי האוכל. מותר להם לטבוח עופות ויונקים ולאכול אותם, אך רק את חלקם ורק לפי מפרט מסוים. רוב בעלי דם קר אסורים במאכל. במשך שבוע אחד בשנה יש להם מגבלות חמורות על הכנת מזון צמחי. גם לבושם ייחודי. הם מתלבשים אך ורק בסוגי בגדים ובדים מסוימים וחייבים לכסות את ראשם, אפילו בכיסוי מיניאטורי על הקודקוד. כמעט בכל בוקר הם קושרים עצמם ברצועות עור. על משקוף הדלת הם תוקעים חפץ ייעודי.

הם מקפידים על פעילות חוזרת של קריאת טקסט קבוע, ארוך למדי, עשרות פעמים בחודש. פעילות זו נעשית בכל יום, אין ימי מנוחה אף לא בשבתות ובחגים. יש להם הגדרות של כל מיני טומאות, כגון טומאת נשים וטומאת מתים. לכן הם משתדלים להפריד ככל האפשר בין גברים ונשים ולשמור לבל יגעו זה בזו. הנבחרים מתוך הנבחרים, שנקראים כוהנים, חייבים להיזהר מטומאת המתים. הם נמנעים מטכנולוגיה חוסכת עמל דווקא בימי המנוחה. חשוב מכול, הם מאמינים שהם, בני האוכלוסייה הזאת, נבחרו על ידי בורא העולם ושהוא כל הזמן משגיח עליהם שיקיימו את כל הכללים בהקפדה יתרה.

יש לציין כי הדבקים באורח חיים זה הם רק פרומיל אחד של אוכלוסי העולם מציוויליזציה מסוימת אחת בלבד. הנורמות אינן מולדות אלא מועברות מהורים לצאצאים באמצעות חינוך בלבד. כמו כן הן ניתנות להמרה, או באמצעות מעבר לקבוצת אוכלוסייה אחרת הדבקה בנורמות אחרות – תהליך שנקרא המרת דת, או על ידי נטישת האוכלוסייה הזאת ללא הצטרפות לאוכלוסייה אחרת – תהליך זה נקרא חזרה בשאלה. כנראה ההמרות האלה מתרחשות כל הזמן ופרטים רבים באוכלוסייה בוחרים לעבור אותן, לכן האוכלוסייה המסוימת נשארה כה קטנה במשך אלפי שנים.

לעומת זאת, יש אוכלוסייה אחרת שמנהלת אורח חיים מסוג אחר. הם מעדיפים לחיות עם בני זוג או בנות זוג שמינם זהה לזה שלהם. התנהגות זאת היא בעיקרה מולדת ובלתי ניתנת להמרה, ואף אינה עוברת בתורשה. קבוצה זו מונה מעל 10% של אוכלוסי העולם והיא קיימת בכל הציוויליזציות.

למרבה הצער, מנהיגי האוכלוסייה הראשונה מסתייגים מאורח החיים של האוכלוסייה השנייה, אף שאלה האחרונים הם שומרי נגיעה כרונים. אי לכך אני מציע לאותם פרטים המשתייכים לשתי האוכלוסיות גם יחד שיכריזו על עצמם – כמו הכוהנים – כנבחרים בתוך נבחרים, שהרי כגברים הם אינם חשופים לטומאת נשים וכנשים הן לא תטמאנה גברים. ובא לציון גואל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

15 תגובות

 1. ברשותך הערות אחדות לעצם העניין – אם כפי שאתה נכון כותב זוהי תכונה מולדת – הרי שעצם ההגדרה שלך מציינת שהתכונה עוברת בתורשה. כיוון שמבנה ה- DNA מייצר כימיקלים שמשפיעים על הפרשת הורמונים מסוימים, הדבר מייצר סימני מין משניים, כולל התנהגות מינית מסוימת. וכן כמו כל תופעה אנושית הפנוטיפוס הוא סכום ההשפעה של הגנוטיפוס פלוס השפעת הסביבה. על כן יש להשפעת הסביבה ערך מסוים לכיוון החמרת או הפחתת התופעה.
  כיוון שעוצמת התופעה הינה בעלת מנעד פיזיולוגי רחב מאד, יתכנו מקרים שטיפולי המרה יכולים לעבוד, אם כי מהפך מסוג זב הוא בעל אופי רברסיבילי.

  1. תכונה מולדת שאינה מלווה בסממנים פיזים אלא רק התנהגותית לא בהכרח עוברת בירושה. אני מאד אוהב מוסיקה קלסית ואחי שגדל איתי באותו בית אוהב ג'ז. שנינו היינו חשופים באותה המידה לשני הז'נרים וגם הגנים שלנו מאותו מקור אך כנראה הנטייה היא מולדת אך לא תורשתית. אני ורעייתי אהבנו פרידריך שופן. ילדינו לא למרות שהוא נוגן אצלנו בשפע. כנראה גם נטיות מוסיקליות מובהקות בלתי ניתנות להשפעה ולהמרה. אל תהיה כל כך פשטני.

   1. בבקשה שים לב – אני לא פשטני. ההפך אני מדייק בצג הגנטי.
    1. אם הגדרת "תכונה מולדת" דהיינו מעצם ההגדרה היא הועברה בתורשה.
    2. באותה משפחה אם שני אחים אינם תאומים זהים הרי שמערך ה- DNA שלהם שונה לחלוטין. לכן אחד יכול לאהוב מוזיקה והשני לשנוא מוזיקה.
    3. תכונות שנקבעות ע"י מבנה DNA מסוים אינן ניתנות להמרה ולא בהכרח עוברות בירושה, כיוון שבעת ייצור תאי הרבייה (ביצית או תא זרע) חלה חלוקת הפחתה. ובעת יצירת התא העוברי הראשון חלה התלכדות של שתי שרשרות DNA ונוצר גנוטיפוס חדש לחלוטין.
    אנו מדברים כאן על גנטיקה בסיסית ולא על תאולוגיה או על אתיקה.

    1. להגיד ש"תכונה מולדת" היא מעצם ההגדרה העברה בתורשה זה כבר פשטני כי יש תופעה שנקראית מוטציה. האדם יכול להוולד עם תכונה שהיא לא עברה אליו מהגנים של הוריו.התכונה תהיה מולדת אך לא תורשתית.

     1. תודה על הערתך. ממש לעונג לי הוא לקיים דיון ברמה כה גבוהה.
      אתה צודק בהחלט בעניין המוטציה. בכוונה לא נגעתי בעניין זה כיוון שנגיעתו לעניין הכללי שעומד על הפרק מהווה כניסה לסמטה שרב בה הנסתר על הגלוי.
      הרוב הגדול של המוטציות נכחדות עוד בשלב העוברי ומיעוטן שאינו קיצוני יוצר בדרך כלל יצורים שאינם בריאים ומיעוטם מאפשר קידום אבולוציוני באשר תכונה זו או אחרת שלהם מהווה יתרון בתהליך האבולוציה.
      אבל גם כאשר ה- DNA מתהווה בשלב יצור הזיגוטה הוא "נסגר" ולא מאפשר יותר התפתחות מוטציות. התהליך הזה מתרחש ברחם של הנקבה בתחילת ההיריון. על כן בעצם גם המוטציה היא תופעה מולדת. גם תכונה שנוצרת כתוצאה ממוטציה עברה לאדם באמצעות הגנים שקיבל בהחלט מהוריו אם כי עם שינוי מסוים שנוצר בעת יצירת התא העוברי הראשון.
      הדיון הזה מעניין מבחינה אקדמית ואולי גם אפיסטמולוגית, אולם לעניין טיפולי ההמרה שאנו דנים בהם כאן אינני בטוח שיש לה ערך.

      1. קראתי שוב את המאמר שלי ואני מתנצל על אי דיוק מסויים כתבתי שהומוסכסואליזם היא תכונה מולדת אך לא עוברת בירושה, הכוונה היא שלא עוברת מדור לדור באופן ישיר. מלבד מוטציות יש גם אפשרות להעברת גנים מדורות קודמים. הקשר בין הפנוטיפ והגנוטיפ הוא לא פשוט. לפי מיטב ידיעתי עדיין לא ידועים כל הגנים הקשורים בהומוסכסואליות.לגבי השפעות סביבה: בסביבה חד-מינית יש פרטים שיקיימו יחסים חד-מיניים כאמצעי לפורקן פיזי. יש כאלה שנוסעים בפיאט אך זה לא אומר שהם לא מעדיפים פירארי.והמבין יבין.

 2. ואףף טרח לספר שעשה כאלה (או אולי התכוון שעשו לו). כעבור יומיים אמר שהוא נגד. לא ראוי להיות נבחר העם. הוא שיקר הרי באחת הפעמים לפחות.

 3. כאשר היה הרב הצבאי הראשי. רב צבאי תת-אלוף? למה? טיפולי המרה? אוי לנו!

 4. אבל אני לא חושב שההשוואה שעשית רלוונטית
  עניינים של אמונה דתית הם תמיד לא רציונליים

  1. ובצבא ולפי עדותו עשה המרה. החיוך שלו מסגיר את גודל הבעיה.

 5. דרעי – שר הפנים
  ליצמן – שר הבריאות (סליחה סגן)
  הרב רפי – שר החינוך
  סמוטריץ' – שר התחבורה (ברצינות)
  גפני – יו"ר וועדת הכספים
  מקלב – חבר כנסת בכיר
  מתאימים מאד לתפקידיהם.
  (ושכחנו את שר המשפטים)
  כל מילה נוספת מיותרת

  1. בהזדמנות זו הרשה לי להביע רעיון נוסף. הדת היהודית האורתודוקסית היא אוסף של פוביות. קודם כול פוביה מאלוהים שחייבים לציית לו. אבל בנוסף יש פוביה מאוכל לא כשר לא חשוב כמה הוא טעים זול ומזין. פוביה מחילול שבת אפילו על ידי פעילות מהנה וחוסכת מאמץ. ועוד הרבה פוביות. אז מה רוצים מההומוסקסואלים? שיאמצו לעצמם פוביה נגד אהבת בן מין זהה למרות שזה מהנה אותם. להבדיל מהאורתודוקסים, חילונים שסובלים מפוביה מקבלים טיפול פסיכיאטרי אך משום מה הפוביות של הדתיים נחשבות להתנהגות הכי נורמלית של יהודי כהלכה.

 6. והכי חשוב לי שאנשים כמו השר פרץ לא יהיו שרים כלל ובטח לא מופקדים על החינוך. והנה נפתחה לנו הזדמנות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן