הפינוקים של מלך הביצה

פנינת הלשון שדלינו מהביבים
תמונה של עמוס עם כובע
עמוס אריכא

יכולתה של שפה כלשהי נבחן גם בכושרה לעכל משמעויות מתחדשות למילים, אפילו הומצאו כאלה מכורח דיבור מסוים ביום-יום, אך עם כוונות שאין שקופות וברורות מהן. רוב החידושים נטמעים בעגה ומרביתם מושלכים לפח הזבל. חידושים אחדים מוצאים דרכם להעשרת כתיבתם של משוררים וסופרים, להנאתם של היוצרים וגם זו של רבים מבין הקוראים. לעיתים גם נחשבת ערכה של חדשנות מסוימת כתרומה משמעותית לשפה, וזה קורה כאשר מילונאים הראויים לשבחים רבים על תרומתם לשימור שפתנו מוצאים פה ושם חידוש שטעם בו.

אך מסתבר כי מי שאוזנו מחודדת לקלוט שפה מדוברת, שאותה אנחנו נוהגים לכנות "עגה", כמו למשל דן בן-אמוץ או אפרים קישון, הריהו בגדר "דולה פניני לשון" ממי שופכין. לעיתים קרובות מסתבר כי במרוצת השנים זוכה שפה גם בתוספת משמעותית של תוספת הקשרים להרחבת יריעת המובנים של מילה כלשהי. במילים אחרות מוקירי השפה ליבם איננו גס גם בחידושים שמוצאם מביבי הרחוב.

ביב כזה כשהוא נחשף הוא ממתין רק למישהו שיבוא להפריד פנינים מהשפכים. אלה הם אמני הלשון הראויים להוקרה מיוחדת. והנה השבוע הזדמן לכל אותם בעלי אוזן קשובה לדקויות ללמוד תורה גם מסיפור צהוב ומצחין מאין כמותו. מדובר הפעם במילה החביבה "לפנק". מה יכול כבר להיות פסול במילה נעימה שכזאת – אלא אם ניתן להוסיף לה פירוש נוסף שאולי יענג בעלי כוונות שאינן טהורות – מלשון שולחן המוסר הערוך – איש על פי ממדיו ומידת שקיפותו.

מצויים בעולמנו הביצתי אין-ספור סיפורים, מהם שמצוצים מהאצבע מהם שמאיבר אחר. אבל כמה וכמה מהסיפורים מתמקדים בחייו הלוהטים של אחד מגיבורי הביצה של "הסלבים". לפני ימים אחדים התמקדו שני תחקירנים בנערות שהוצגו כמי שנוצלו לצורכי יצריה הגועשים של אותה דמות מסוימת שנוכחותה בביצה מכה גלים בלתי פוסקים הודות לפרי עמלו של יחצ"נו. אם לא די בהגנת היח"צן, אין לגיבור הביצה המצ'ואיסטי כל בעיה להגיש תביעות, שלבסוף הוא תמיד נסוג מהן, כנגד אלה המעיזים להניף עליו לשון צולפת. אכן, העולם מלא בנוגה אישיותו המוסרית של זה עד שגם רבים וטובים מוכים בסנוורים מזוהרו…

אבל מסתבר, אליבא דתכנית המחקרים האחרונה שהתמקדה בו וביצריו, כי ניתן להציגו גם כמומחה לכיבוס מילים ולהסתייע בכישרונו זה להעניק פרשנויות מעניינות ומקוריות לאהבהביו עם נערות צעירות שהן לפחות בנות שש עשרה שנים ויום אחד.

תתפלאו, אכן הסתקרנתי מהפרומואים ששטפו מהמסך את מוחי והשתכנעתי להימנות עם כל אותם שסייעו לתחקירנים בהשגת רייטינג מדהים. אף כי לא מצאתי חידושים מסעירים בתכנית, דווקא גיליתי עובדות מרתקות, גם לשוניות, שממש הרחיבו דעתי על ההיסטוריה המיטתית של אביר רשימה זו.

מסתבר כי גיבור התכנית התבקש להתמקד בקשריו עם אותן נערות מעריצות שנערמות על מיטתו. אך אליה וקוץ בה. מסתבר מפי אחת הבנות שבגרה קצת מאז והתראיינה בתכנית, כי לא היה די מבחינתה לענג את גיבור הביצה שלה, אלא שלאחר שהגיע לסיפוקו היא נתבקשה בחביבות ממיסת-לב להעניק מחסדיה גם לחבריו שהוא חפץ ביקרם. היא סיפרה בתכנית הטלוויזיה כיצד אותו נערץ בן-אלים השפיל אותה גם כשאחד מחבריו השליך לעברה כמה מאות שקלים כמו מדובר ביצאנית.

היא טענה כי הניסוח הגס והבוטה של אותו ברנש עודן בלשונו והוא קרא ל"שירות" המוסף הזה, "לפנק" גם את אלה שרצה ביקרם. אסכם רשימה זאת: אכן זה כיבוס נדיר של המושג העממי "להזדיין". מעתה ידעו גם קוראיי כי בביצה המקומית נקרא מצב של הדחה לעיסוק בזנות "פינוק".

אני מקווה שמישהו במשטרה ייתן דעתו לאותו "פינוק" מרתיח דמים שנחשף בתחקיר של ערוץ 13. דומה שסגירת תיק דומה בעבר בלא כלום מחייבת כיום את המשטרה והפרקליטות להזדיין שוב בסבלנות לצורך בדיקה יסודית של התיק שנסגר אז ועתה. חובת השקיפות גם היא מוטלת כעת עליהן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

21 תגובות

 1. לא מהסס להגיד את מה שהוא חושב ומרגיש לנוכח תופעות רעות בארצנו.

  1. בתשובה ל"אזרח": אני חושש כי המושג אזרחות אינו נהיר לך דיו. המשטרה וההפרקליטות עושות את שלהן ואילו לכל אזרח עומדת זכות להביע דעתו. תגובתי היא גם חוב של כבוד לאמי ילדה אותי, לרעייתי ובעצם לכל ילדה, נערה אשה ואם ואחות. ואם אינך מבין זאת כי אז אתה בבעיה לא פשוטה.

 2. ויתר הסלבים החדשים שמיצגים תרבות ערסית ונתמכים ומהוללים על ידי שרת התרבות אינם מצביעי שמאל. האםזה יפתיע אותך? האם זה יפתיע אותך?

  1. תגובתך (לא מזדהה) מעוררת מחשבה. האם מדובר באנשי הצד הרדוד של הביצה הסלבית? אם-כן אינני מופתע. בוודאי כשאתה מוסיף את הפטרונית התרבותית הנודעת לתהילה – הגברת אשת רגב ששומר על אלמוניות מוחלטת – ובצדק!

   1. יש דברים שעוד צריך לתקן
    אבל הרוב טוב ומשתפר
    למה לנסות להשחיר את הכל?

 3. פירוש על פי אריכא –
  ביב (ב ראשונה דגושה בשל העיקרון ש- בגד כפת בראש מילה מקבל דגש) הוא בור שופכין.
  ביבי הוא בור שופכין שלי (גם ה- ב השנייה דגושה בשל התאמה פונטית)
  מדבר בעד עצמו – לא?

 4. אומללות הנערות הצעירות שנופלות קורבן לבעלי כוח וכסף

  1. אכן פה טמון הכלב! הנזקים הנפשיים לא יתוארו. שמעתי שאחדות מהנערות הפגועות תובעות כעת הזמר. אני משער שלב רבים נמצא
   בצדן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן