תהפוכות במעמד הנשים אצלנו ואצלם

אישה מונתה לכהן כשגרירת סעודיה בארה"ב
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

בעוד שבמקומותינו התבטא הרב אבינר באופן בוטה וגס ביותר נגד השתתפות נשים בפוליטיקה, מסתבר שבסעודיה מתחילים לחשוב אחרת. אחת המהויות המשותפות למדינת ישראל ולערב הסעודית היא מקומה של הדת במרקם הפוליטי והציבורי. בישראל המפלגות הדתיות חיוניות להקמת קואליציה ממשלתית, ויש לכך השלכות על יסודות של כפייה דתית ומימון מוגזם של מוסדות דתיים. בסעודיה החוק השארעי מקובל כחוק המדינה. השאריעה היא חוקה מוסלמית עתיקה שמכתיבה הלך חיים קלריקאלי בציבוריות הסעודית.

הגם שכך בימים אלה (יולי 2019), לא להאמין, התמנתה אישה לכהן בתפקיד שגרירת ערב הסעודית בארצות הברית. האישה היא הנסיכה רימא בינת בנדר אל-סעוד. היא בתו של בנדר איבן סולטאן, שהיה שגריר סעודיה בארצות הברית במשך כעשרים שנים. סאפירה (שגרירה) רימא התחנכה בארצות הברית והיא למעשה אישה אמריקנית יותר מאשר ערבייה סעודית.

בצעירותה חיתנו אותה עם בן משפחת המלוכה הסעודית והיא אף ילדה לו שני ילדים. החיים בסעודיה כמוסלמית נשואה לא נשאו חן בעיניה והיא התגרשה. בסעודיה עצמה היא עסקה בקידום מעמד האישה, ויש להניח שפעילות זו לא כל כך נשאה חן בעיניי נסיכי הדור המבוגר, המתאמצים לשמר את ההגמוניה הגברית בממלכה. ייתכן שזו אחת הסיבות לכך שבית המלוכה בחר לשלוח אותה לגלות דיפלומטית בארצות הברית.

לעצם העניין, סאפירה רימא מתאימה לתפקיד הדיפלומטי הבכיר בארצות הברית. ללא ספק היא תוכל לשנות את תדמיתה של סעודיה בציבור האמריקני כמו גם בחוגי הממשל והקהילה הדיפלומטית. יש להניח שהמינוי שלה מקובל גם על יורש העצר הסעודי מב"ס, שגם הוא, על פי דיווחים מסעודיה, מנסה לקדם את החברה הסעודית לתקופה המודרנית.

על זה נאמר –  "תראו איפה אנחנו ואיפה הם". אצלנו מטיפים כוהני הדת ש"כל כבודה בת מלך פנימה". איפה בת מלך ואיזו בת מלך? ואילו אצל בני דודינו הערבים בת משפחת מלוכה אמיתית מונתה לשגרירת מדינתה במרכז הדיפלומטי החשוב ביותר בעולם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. תאר לעצמך מה יקרה אם תעשה השוואה עם מדינה ראויה ולא מפגרת (כמו סעודיה או ישראל) למשל שבדיה, או הולנד, וכן הלאה

  1. הפעם הגזמת לחלוטין. להשוות את ישראל לשבדיה או הולנד? יצא לך פעם לבקר במחנה נודיסטים שבדי או בחלונות האדומים באמסטרדם?
   דווקא הכי מתאים להשוות אותנו למדינות מזרח תיכוניות. אצלנו רב ניאנדרטל מדבר על "בחורילות" ורבנים אחרים מטיפים לבנות להתחמק משרות צבאי. שאני אמשיך?
   אצלנו הולכים אחורנית – סמוטריץ' למשל, ונדמה לי שזו רק התחלה.

 2. וזה רק הולך ומחמיר וזה גם רק חלק קטן מהתקדמות המדינה מבחינת ערכים, אחורנית

 3. יש הרבה מאד (מאד) ממה להיות מרוצה. וחוץ מזה אני מעדיף תמיד להיות אופטימיסט ולראות את ארבע חמישיות הכוס המלאה מאשר את חמישית הכוס הריקה.
  אם את מעדיפה להיות פסימיסטית – זה עניין שלך.
  אני גם טוען שהמדינה מתקדמת מבחינת ערכים הגם שיש תחומים שהולכים הפוך. זה מאבק מתמיד בין כוחות האור לכוחות החושך. את גורמי החושך (רבנים מסוימים למשל) צריך להוקיע ולהמשיך בדרך שלנו.

  1. נשים לא יצביעו המוצהר למפלות שלא יתחייבו לשיוויון מלא של נשים בכל התחומים. זה היה פותר את הבעיה בתוך יום. אלא שזה לא יקרה כי רוב הנשים לא מוכנות לעשות אפילו מעט בעבור המלחמה בשיוויון.

   1. שרוב הנשים מרוצות מהמצב הקיים המקנה להן שוויון ברמה גבוהה מאד במדינת ישראל. נכון שיש בישראל "פינות אפלות" בענייני שוויון נשים בחברה. נגד זה צריך להיאבק, כמובן ללא אלימות.
    אגב – ניסו בעבר להקים כאן מפלגת נשים – זה לא עבד.

 4. ואין מילים אחרות למצב במדינת ישראל
  ואני לא מדברת על פוליטיקה אלא על הנושא עליו כתבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן