לא תמיד הנהגים אשמים

גורמים שונים לתאונות הדרכים בישראל
מכונית פגועה
צילום: he.wikipedia.org

המלחמה בתאונות הדרכים היא נושא מרכזי בדיון הציבורי בישראל. לשם הפחתת תאונות הדרכים נחקקו חוקים ותקנות, למשל הגבלות מהירות, ציות לרמזורים ולסימון על הכביש, איסור שימוש בטלפון נייד, חגורת בטיחות, חובת איתות, נהיגה בצד ימין, עקיפה רק משמאל, תאורה בשעות הדרושות ועוד. חלק ניכר של התאונות נובעות מזלזול של הנהגים בכל התקנות המחייבות אותם, ועקב היעדר אכיפה – הזלזול הזה הולך ומתעצם. ואכן, אי-ציות לחוקים גורם לתאונות באשמת הנהגים, אולם הנהגים אינם הגורם היחיד לתאונות דרכים. במאמר זה אבקש להצביע על כמה גורמים נוספים, בעיקר בערים ובצמתים בכבישי הארץ, הקורים דווקא באשמת הרשויות העוסקות בקביעת תקנות ובתכנון ואחזקת הכבישים העירוניים והבין-עירוניים.

ראשית, בארץ דבקים בשיטה שיש ברירות מחדל של מהירויות: 50 קמ"ש בעיר, 80 קמ"ש בכביש בין-עירוני צר, 90 קמ"ש בכביש רחב דו-מסלולי ו-110 קמ"ש לנתיב מהיר. אם נהג שנוסע בדרך בין-עירונית מחמיץ את שלט הכניסה לשטח בנוי, הוא ימשיך לנסוע במהירות גבוהה או להיפך, במעבר משטח עירוני לבין-עירוני כאשר הוא מחמיץ את שלט היציאה משטח בנוי הוא ימשיך ל"זחול" ולהפריע לתנועה. השלטים האלה אינם אחידים בגודלם ובצורתם ובולטים פחות מהשלטים שמגבילים מהירות וכאן טמונה הבעיה. בארצות רבות כמו למשל ארה"ב ושווייץ נהוג לסמן את המהירות בכל קטע. באיטליה ראיתי סימונים של כניסה לשטח בנוי על שלט מוגבה לרוחב הכביש כולו ועליו שלוש תמונות שמתריעות על המהירות המותרת ועל כך שאסור לצפור ואסור להדליק אורות גבוהים. את השלט הזה אי-אפשר לפספס.

שנית, עקיפות מסוכנות בכבישים צרים וארוכים, כגון כביש 90 הידוע לשמצה. בירדן למשל כל הדרך עד עקבה היא ארבעה נתיבים: שניים לכל כיוון עם הפרדה ביניהם. ישראל, כנראה, מדינה ענייה הרבה יותר מירדן והתנועה בארץ דלילה הרבה יותר ולכן אין כביש כזה ברוב המסלול. אבל לפני שבונים אוטוסטראדות יש פתרון זול ויעיל: שלושה מסלולים עם אפשרות עקיפה בטוחה לכל כיוון לסירוגין במקטעים שונים. בארץ משתמשים בפתרון זה רק בכבישים במדרון בדרך הררית. בארה"ב זה נפוץ מאוד בכבישים ארוכים גם כאלה שהתנועה בהם דלילה.

שלישית, מפרצי עצירת חירום או עצירה למנוחה. יש לציין כי דווקא בכביש 90 יש מפרץ עצירה למנוחה. אך מדוע לא בכל הכבישים המהירים ברחבי הארץ? מפרצי עצירה הם שטח שבו ניתן לעצור באופן בטוח לצד הכביש המהיר להתרעננות או לתיקון תקלה ברכב. מפרצים כאלה נמצאים כמעט בכל כביש מהיר באירופה.

רביעית, פנייה ימינה באדום. פנייה כזו מותרת במדינות רבות בהתקיים שלושה תנאים: א) אין שלט שמבטל את ההיתר; ב) נדרשת עצירה מוחלטת לפני הפנייה ימינה; ג) בכל תאונה שבה מעורב נהג שפנה ימינה באדום – הוא אוטומטית אשם. אפשרות זו מקילה על הנהגים הפונים ימינה ללא סיכון.

חמישית, שילוט בעיר. עד כה אין חובה להשתמש באפליקציית ניווט בעת הנהיגה ויש גם מגבלות לשימוש בה. לדעתי, ההסתמכות על השילוט בערים מסיחה את דעתם של הנהגים הרבה יותר משיחה בטלפון נייד. שלטי הרחובות ניצבים בפינה רחוקה והאותיות עליהם קטנות, נוסף על כך אם השלט הוא בו בזמן לשני רחובות אזי לרוב השלטים הם באותו מפלס ומסתירים זה את זה. הנהג צריך קודם כול לאתר את השלט. אחר כך, במזל, אם השלט לא מוסתר על ידי שלט שניצב לו, הנהג צריך להתאמץ לקרוא את האותיות הקטנות (בארץ האותיות קטנות במיוחד כי שמות הרחובות כתובים בשני סוגי כתב, לעיתים בשלוש שפות). בארה"ב הרחובות הניצבים מוצגים בשלטים עיליים לכל רוחב הכביש. דבר כאוב נוסף הוא גודלם הקטן של מספרי הבתים, אם הם בכלל קיימים.

ולבסוף, הסימונים על הכבישים. כוונתי בעיקר להפרדה בין מסלולים, קווי עצירה ומעברי חצייה. אני יכול להעיד על מה שקורה באזור מגוריי. בבאר שבע כחצי מהסימונים כל כך דהויים עד שבלילה הם ממש נעלמים. כדי לטפל בבעיה ביקשתי לפנות לעירייה, אולם לא ברור למי צריך לפנות: אחזקה? הנדסה? תחבורה? מוקד עירוני? מעבירים את הפונה מפקיד לפקיד. כאשר הגעתי לבסוף לכתובת הנכונה נתבקשתי למסור את המקום המדויק שבו סימוני הכביש דהויים. נראה כי אין לעירייה מעקב עדכני על ליקויים בכבישים.

לסיכום אומר כי לא תמיד הנהגים אשמים בתאונות הדרכים, גם לרשויות האמונות על התקנת תקנות ואכיפתן ועל תכנון ואחזקת הכבישים העירוניים והבין-עירוניים יש אחריות לא מבוטלת, ועליהן לפעול ביתר שאת למניעת תאונות הדרכים בכבישי ישראל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. דוהרים
    עוקפים כשאסור
    עוברים באדום וכדומה
    כך יש תאונות גם בכבישים טובים

    1. האם לא כתבתי את זה? הבעייה היא שכהכבישים לקויים ואין אכיפה הנהגים מבינים שהם במערב הפרוע ומתנהגים בהתאם. כשגרתי בחיפה התרשמתי מרמת התחזוקה הגבוהה של הכבישים והסימונים עליהם. ולפי ההתרשמות שלי הנהגים בחיפה הרבה יותר ממושמעים. כנראה שהמשטרה מודעת לכך ולכן יש אפס נוכחות משטרת תנועה בחיפה.

  2. אבל לדעתי יותר אנשים מתים מחוסר מיטות בבתי החולים ומהמץנה לא הגיונית לניתוחים.את מי אנחנו מעניינים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן