די לטרור החרדי

יש למגר לאלתר את ההתנכלויות לחיילים החרדים
תמונה של גדעון
ד"ר גדעון שניר

לאחרונה דווח שוב באמצעי התקשורת על חרדים שהתנכלו לחייל לבוש מדים שהעז להגיע לביתו בשכונה חרדית בירושלים. החרדים יידו לעברו אבנים וסיכנו את חייו כמו גם את חייהם של עוברי אורח אחרים. אלמלי צולם צעיר חובש כיפה הנושא בידיו את בנו הפעוט וצועק על הפורעים: "אתם רוצים להרוג?", ייתכן שהידיעה כלל לא הייתה מתפרסמת, כי הציבור כבר "התרגל" למעשי הטרור המבזים הללו כנגד חיילים חרדים. חיילים אלה מוכנים לממש את חובתם האזרחית ולשרת בצבא ההגנה לישראל, אך למרבה האירוניה הם מסכנים נפשם כאשר הם מנסים להגיע בשלום לביתם כשהם לובשים מדים…

הגיע הזמן שהמדינה תכיר באלימות זו של החרדים כפעולת טרור לכל דבר, ותעמיד לדין את הפורעים בדיוק כפי שהיא עושה בשטחים. מבחינתי, אין הבדל בין פלסטיני הרוגם חייל באבן, לבין חרדי במאה שערים או בבני ברק העושה בדיוק אותו הדבר ואף מכנה את החייל "נאצי".

תופעה גרועה לא פחות היא הימנעותם של מנהיגי ישראל מלגבות בפה מלא את החיילים, יתרה מזו הם אינם מגנים את הפורעים או נוקטים נגדם יד קשה, מן הסתם בימים אלה של הרכבת הממשלה החדשה, החשש מתגובת המפלגות החרדיות רק גובר. ראוי היה שראש הממשלה ושר הביטחון יביע עמדה נחרצת בנושא ואף ינקוט פעולה משמעותית למיגור התופעה, כמו כן ראוי שהמנהיגות הציונות הדתית תשמיע קולה, שכן חבריה מהווים דוגמה חיובית בנושא הגיוס לצה"ל.

מפתיעה גם העובדה שרק ליברמן מעלה את סוגיית גיוס החרדים לראש סדר היום של המשא ומתן להרכבת הממשלה, ואי-אפשר לומר שרק מטעמי מיקוח נקודתי, שכן הוא עקבי בדרישתו לממש את חקיקת החוק כעניין חברתי ערכי ממדרגה ראשונה שאין לוותר עליו, גם אם יש האומרים שהצבא אינו זקוק לחיילים החרדים. את ההחלטה כמה ומי יגויסו ולאיזו מטרה, יש להניח בידי רשויות הביטחון אך לא בידי העסקנים הפוליטיים.

לא נותר אלא לסיים בהצהרתו של הרב אילעאי עופרן: "עלובה התורה הנקנית בדמם של אחרים".

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

  1. כבר התייחסתי על כך מספר פעמים באתר. שיטת הבחירות שלנו היא כזו המעודדת הקמתם של מפלגות סקטוריאליות קטנות, שבהיעדר מפלגה גדולה בעלת רוב משמעותי, הן מהוות לשון מאזניים בעל כוח סחיטה הרבה מעבר למשקלם הריאלי. כך קורה, שאף מפלגה, מימין או משמאל, המגיעה ל 30 מנדטים בלבד, אינה יכולה למשול ללא קואליציה עם המפלגות הדתיות.
   מפלגת קדימה נכשלה לייצר קואליציה כי ציפי ליבני לא הייתה מוכנה להיענות לתנאי הסחיטה של המפלגות החרדיות, וניסיונה להקים קואליציה עם מפלגת העבודה נכשל כי ציפי ושלי לא השכילו להסכים בינן על רוטציה (האגו כמכשלה), וכל הוטל על נתניהו להקים ממשלה, שהיה מוכן לקבל את התכתיב החרדי ובתנאי שלא יפריעו לו לנהל את מדיניות החוץ שלו (אף שאין לי ספק שכניעתו זו בסוגיית ההשתמטות מחובת השירות הצבאי- הופכת לו את הקרביים).

   הפתרון- לקבוע אחוז חסימה ברמה של 7-8 אחוז. הבעיה- אין סיכוי שזה יקרה עכשיו, כי לא יהיה לכך רוב בכנסת, אלא אם נתניהו יפרוש בשל המשפטים הצפויים ואז הליכוד, תחת הנהגה אחרת, יחד עם כחול לבן- יקימו קואליציה ללא הדתיים ויוכלו לקדם את השינוי המיוחל בשיטת הבחירות. זו תהיה הזדמנות היסטורית חד פעמית להציל את מה שנותר, כי אנחנו לא יכולים להרשות לעצמינו את המחדל הזה.

  1. חדוה
   האמנם הגזמה?
   יש לחזור ולקרוא בספרות את ההגדרה לטרור, אף שהיא מורכבת ועוסקת בעיקר ברמת המדינה, הרי במה שנוגע ל "אמונה קיצונית בצדקת הדרך… במיוחד אם אמונה זו משולבת בחזון שונה מהותית מהמצב החברתי הקיים.. ויש פער תפיסתי גדול בין הקבוצה לבין החברה או השלטון בו היא חיה,..ומניעתה מקידום רעיונותיה …מגביר את הסיכוי לפניה לטרור". מעשי הטרור מיועדים להטיל פחד ואימה כדי להרתיע את אלו הנראים כפוגעים ברעיון הכולל יידוי אבנים, החרמה, נידוי, הוקעה מהמשפחה, פצצות תבערה וגו'..
   לכן מבחינתי, אין כול הבדל בין פלסטינאי וחרדי הרוגמים חיילי צהל, בשני המיקרים יש באבנים כוח הרג ברור בו משתמשים לסקול במכוון למוות מי שנחשב עבריין בתחומים מסוימים. לא צריך להמתין לנרצח הראשון כדי להבין זאת. די לי בזעקתו של האב שביתו כמעט נפצעה מידיוי האבנים, אתם רוצים להרוג?"

  1. ראוי לציין שזו אינה בעייתם של החילונים בלבד. רבים הם חובשי הכיפה, הציונות הדתית, בני עקיבא, הכיפות הסרוגות ואחרים, הנושאים בנטל הביטחון בגאון ובמסירות אין קץ.

 1. וכולם כבר סולחים להם. מדובר בשונאי ציונות. זה כולל גם את ש"ס שמנהיגיה הרוחניים לועגים לציונות ולהמנון המדינה.

  1. השבוע, נכנסה כבאית לשכונת מאה שערים לכבות דלקה והיא הותקפה עי קבוצת חרדים על כי נשאה את דגל ישראל עליה.

   במילה אחת- חרפה!! ואין פוצה פה ממשלתי או מוסדי אחר שיתקומם ויעשה מעשה!
   בושה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן