האיש ששולט בכפתור האדום

על הכללת נתן אשל בצוות המשא ומתן הקואליציוני
צילום של נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military

לא פעם אירעו דברים שאנשים בעלי כוונות טובות העלימו מהציבור כדי להסתיר את האמת על מצב כשירותם של ראשי ממשלה. מדובר במקורבים שידעו ושתקו מתוך כוונה להגן על פרטיותו של הקודקוד. ניתן להבין מניעי מחשבה שכזו – אך זהו תהליך פסול ומסוכן מתחילתו. דוגמה בולטת היא מחלתו ואי-כשירותו של מנחם בגין בשנותיו האחרונות כשומר הסף החשוב ביותר של המדינה.

אלה המקורבים הסבורים כך – טועים ומטעים עד כדי סיכון ביטחוני חמור ביותר. חובה על מקורבים כאלה לפעול בדרך אחרת המבהירה כי בריאותו של ראש ממשלה נפגעה ולכן גם כשירותו לנהל מדינה, ומשום כך צריך להעביר את המושכות לאחר, סגן או משנה. אך בשום פנים ואופן אין לכסות את האמת כסוד פרטי, למרות הנימוקים האחרים.

לצערי אני סבור כי נתניהו איננו כשיר לתפקידו. החלטות רבות שהוא מקבל מעידות על כך. ההחלטות שהוא מקבל בלא להתייעץ עם שומרי סף, שאותם הוא מבזה כפי שהוא מבזה בעצם רבים מאתנו. ואילו מהמקורבים אליו, שמודעים לכל אלה, לא עולה מחאה כלשהי. לא יגיע אלינו ציוץ כלשהו בנושא הזה, שמכבר גלוי לעין שראש הממשלה יוצר תחליף-מציאות, בעוד כולם מפרפרים לידו כחרקים נרמסים, ועליבותם כה גדולה שאפילו קול פיצוחם בנעליו אינו משיג את אוזנינו.

יש אלף ואחת הוכחות להתנתקותו של נתניהו מהמציאות כפי שרובנו חווים אותה, התנתקות שהיא פרי של שיכרון כוח הנע עד כדי חששות בקשר לכשירותו. עד כמה הוא מדאיג אפשר ללמוד מכך שהושיט אצבע גסה לעומתנו בחג הפסח כשהציב בצוות המשא ומתן שלו להקמת קואליציית הפלדה שלו את נתן אשל סוטה המין, שאולי גם יפעל לסייע לו לחמוק ממסכת תיקיו הפליליים החמורים.

אני חייב להודות כי אותי נתניהו יתקשה להפתיע מכיוון שמכבר סיכמתי ביני לביני כי מדובר באיש שהכול צפוי ממנו. חלק מהעם הזה התומך בו בדבקות חסידית גם הוא בעייתי, חסר כלים לשפיטה באותה מידה לפחות שהוא חוזר ובוחר בו לאיש שבמצב בלתי-צפוי ומתוך פאניקה עלול גם ללחוץ על הכפתור האדום.

ייתכן ששוב אני מגזים קצת בהגדרתי את ראש הממשלה בלשון חריפה (רק קצת יותר מזו של הפרשן החביב עליי מר אברמוביץ'), אבל זו דעתי על נתניהו – איש שלדעתי מרחפים מעליו סימני שאלה מטרידים ביותר, וככל שהזמן חולף והוא איננו נפלט מזירת חיינו – דאגתי נתונה יותר ויותר לשלום כולנו ופחות לשלומו שלו, וכך צריך להיות.

אני מודה כי דעתי נחלשת מול ההמצאות המדהימות שלו, שהן כמו הידיעה האמורה על סוטה המין ששולב במנגנון ניהול הרכבת הממשלה הצפויה לקום בימים אלה. מדובר במי שהורחק מהזירה הציבורית.

וכאן צפה גם שאלה קשה שמופנית למשנה ליועץ המשפטי הגברת דינה זילבר, שאישרה כי איננה מוצאת בעיה כלשהי במינויו העכשווי של נתן אשל, מה שנראה בעיניי הזוי ממש. לשון אחרת: קשה להשלים עם פחדנות כזאת של יועצת משפטית כה בכירה, שלפתע נוהגת כבהתקף חרדה. נראה כי המערכת המשפטית אכן מוטרדת – והרבה יותר מהצפוי. על כולנו חובה להתעורר לפני שאסון ישיג אותנו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

15 תגובות

  1. תשובה קטנה לשאלה קטנה

   לא. אבל אני מבטא תמיהה כאשר היא
   מתחמקת ממילוי תפקידה בהתאם להחלטות הנציבות בעניינו של סוטה המין נתן אשל.

  1. אתה מעוות את המציאות. רק חלק מהעם בחר בו. את הכיסא השיג במעשי נכלולים עם "שותפיו הטבעיים". מדובר בנוכל ורמאי לעילא שיסיים את הקריירה המושחתת שלו בכלא.

 1. אם תפחית את הערבים שאינם תומכים לא בביבי ולא בגנץ
  ואם תוסיף את כל מצביעי מפלגות הימין שלא עברו את אחוז החסימה
  אין ספק שהעם ברובו הברור בעד ביבי

 2. נתניהו לא לוחץ בקלות על כפתורים אדומים ויש לו שיקול דעת ואחריות רבה

  1. מה אתה רוצה מנתניהו? בחלוקת התפקידים הפנימית זו שרה שקובעת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן