הישגים מדעיים והישגים של פוליטיקאים

מאירועי העת האחרונה שישפיעו על עתידנו
שלמה גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

את המאמר הזה, בניגוד להרגלי, לא אקדיש לנושא אחד, אלא אתייחס בקצרה לשלושה אירועים חשובים, בעיניי, שקרו לאחרונה ושיש להם השפעה על עתידנו.

אבקש לפתוח באחד מההישגים המרשימים שישראל יכולה לזקוף לזכותה: הלב המלאכותי. לאחר עבודת מחקר מעמיקה הצליחו פרופ' טל רביד וחבריו באוניברסיטת תל אביב לבנות לב אמיתי שהודפס במדפסת תלת-ממדית. החוקרים מעריכים ומקווים כי בעוד עשר שנים, לפחות, של ניסויים בהדפסת לבבות שיושתלו וינוסו בבעלי חיים, אפשר יהיה לבנות ולהשתיל לב מלאכותי בבני אדם.

וכך, בתום מערכת בחירות סוערת שהגיעה לרגעי שפל שלא ידענו כמותם, יש לנו קרן אור להיאחז בה. ישראל הקטנה יכולה להתגאות בהישגיהם פורצי הדרך של מדעניה ומהנדסיה. עם זאת עליי לומר, הישג זה הוא הוא כמעט על אפה ועל חמתה של המערכת הפוליטית הממשלתית שממהרת להתהדר בהישגים, אך רחוקה מלעודד אל המדענים ולתמוך בהם.

האירוע השני שבו אבקש לדון הוא שיגורה של החללית "בראשית 1". כולנו בישראל, וכמונו מיליונים רבים ברחבי תבל, עקבנו בדריכות אחר החללית הישראלית אשר כמעט נחתה על פני הירח. לשמחתנו, הצוות המפתח הודיע כי התרסקות החללית לא שברה את רוחו, וכי יחל מייד בעבודה לקראת בנייתה ושיגורה של "בראשית 2".

פרויקט בניית החללית הישראלית ושיגורה התאפשרו בזכות המממן הראשי, מוריס קאן, אשר הבטיח לתרום גם לבניית "בראשית 2". אין ספק כי ההתרגשות סחפה את העם כולו. עדות לכך שמעתי באחת מתוכניות הרדיו: שני המרואיינים, ילד וילדה בני 7, כמדומני, סיפרו על התפעלותם מפיתוחה ומשיגורה של החללית "בראשית" לירח. השניים החליטו לתרום את כל הונם (הילדה – 56 ש"ח והילד – 156 ש"ח) לקרן הפיתוח של "בראשית 2", בתקווה לראות את החללית נוחתת בהצלחה על הירח.

יוזמת השניים נגעה מאוד לליבי. חשוב ש"בראשית" תהפוך לפרויקט כלל-לאומי ישראלי, שישראלים רבים יהיו שותפים במימונו. גם אני החלטתי לתרום 1,000 ש"ח לחברת SpaceIL , ואני קורא לכל אזרחי ישראל להצטרף לשני הילדים המקסימים ולהרים תרומה.

ולבסוף, אבקש לעסוק בדמות המפתח בפוליטיקה הישראלית בארבע השנים הבאות – אביגדור ליברמן. מעולם לא נמניתי עם תומכיו ומעריציו של האיש העומד בראש "ישראל ביתנו", מפלגה קטנה שכוחה בעולים מחבר העמים. אולם ליברמן עומד לקנות את עולמו בימים אלה, בשמירה על צביונה החילוני של המדינה.

חמשת המנדטים של "ישראל ביתנו" הם ככל הנראה תנאי לקיומה של הקואליציה בשנים הקרובות, ומעניין יהיה לראות כיצד יתמרן ראש הממשלה במצב הנתון. ראוי גם לשים לב לכוחם ולהשפעתם של חמישה ח"כים בקואליציה לעומת 35 הח"כים של "כחול-לבן" שעומדים לשבת באופוזיציה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. בלט נפלט וליברמן נשאר עם פחות כוח ופחות עתיד
    כדאי לפעמים לפוליטיקאים במפלגות קטנות לא לעוף על עצמם

  2. גם אם יש ביקורת זה לא צריך למנוע ראית הדברים החיוביים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

כדורגל

מחזיקים אצבעות

ההישג חסר התקדים של נבחרת הנוער במונדיאליטו