נוֹינוֹילנד

האם תיתכן מדינת תל אביב? (תרגיל מחשבתי)
חוף תל-אביב
תל-אביב צילום: גד קולר

תוצאות הבחירות הוכרזו רשמית. גוש הימין והחרדים, כמעט כצפוי, זכה בהן. לא נותרה ברירה אלא לקבל את הכרעת הבוחר. זכותם של תושבי המדינה לבחור בכל מפלגה שלדעתם מבטאת יותר את רחשי ליבם ועונה על ציפיותיהם. זכותם של אחרים לתעל את רגשות הקיפוח שלהם ולבחור במנהיגות שהיא אליטיסטית יותר, אשכנזית יותר ועשירה יותר מזו שהם גירשו מהשלטון. זכותם של תושבי הפריפריה בקו העימות השני והשלישי לבחור במפלגה שלא פתרה את בעיית הביטחון שלהם, בהנחה שמפלגה אחרת, הן במרכז הן בימין הקיצוני, לא תיטיב עימם יותר.

מצער מאוד שחלק גדול מהבחירה היה גזעני ונבע משנאה לערבים וממשטמה לשמאל – ובימינו שמאל פירושו כל מי שקצת פחות ימני מהליכוד – שנהפך לאויב המדינה. מה שמזעזע בעיניי הוא שקהלים גדולים מתושבי המדינה בחרו במפלגות הזורעות פלגנות, מעודדות שחיתות, מכפישות את מערכת אכיפת החוק על כל דרגיה – משטרה, פרקליטות, היועץ המשפטי ולעיתים אפילו השב"כ, מבזות את שומרי הסף – מבקר המדינה ויועצים משפטיים של רשויות השלטון – ומשסות את העם במערכת המשפט. רבים בעם הזה מתקשים לשייך את עצמם לקהל הגדול שנשבה בתיאוריות קונספירציה או שואף לעוות את הצדק והדין, אם בהעלמת עין אם במתכוון, לכופף את החוק ולפגוע בערכיה הבסיסיים של הדמוקרטיה (הפרדת רשויות) כדי שמנהיגו הנבחר יהיה מורם מעם, מעין מלך, ולא יעמוד לדין ככל האדם.

בשנים האחרונות תושבי המרכז זוכים לקיתונות של בוז מצד מפלגות מסוימות ומתושבים שמחוץ לתל אביב רבתי המוסתים על ידי פוליטיקאים תאבי שלטון. עמודי התגוביות מפוצצים באמירות כמו "מי צריך אתכם", "בוגדים", "תחזרו לברלין", "מוטב למדינה בלעדיכם" וכיו"ב, ובכוונה בחרתי במעודנים שבהם. גם האמירות מהצד השני של המתרס אינן מעידות על עידון ומתייחסות בעיקר למוצא ולרמת ההשכלה. הרושם המתקבל הוא של משטמה וטרוניות אין-סופיות, ואלה זוכות לעידוד מצד בכירים משני עברי המפה הפוליטית, שעל פניו אינם מודאגים מהפילוג ההולך וגדל בעם.

המפה הפוליטית של ישראל חדה וברורה. היישובים בצמרת הסוציו-אקונומית של המדינה, שרובם מרוכזים סביב תל אביב, מצביעים באופן מסורתי למפלגות השמאל והמרכז, ואילו היישובים באשכולות הסוציו-אקונומיים הנמוכים מצביעים למפלגות הימין ולמפלגות הדתיות. עיון במפת הבחירות מ-2015 (2019 כמעט זהה לה) מראה נטייה זו בבירור. באזור המכונה "מדינת תל אביב" – המורכב מתל אביב, רמת גן, גבעתיים, רמת השרון, הוד השרון, רעננה, כפר סבא, הרצליה, כפר שמריהו, קריית אונו, סביון וגני תקווה – ההכנסה הממוצעת לשכיר היא מעל 12,500 שקלים לחודש ולרוב עוברת את סף ה-15,000 שקלים. ביישובים שבהם קיים רוב ברור למפלגות הימין – ביניהם אשקלון, אשדוד, בת ים, חדרה, נתניה ואחרים – ההכנסה הממוצעת לשכיר היא פחות מ-10,000 שקלים לחודש. בחלק מהיישובים, כמו נתיבות וקריית שמונה, היא אף פחותה מ-8,000 שקלים לחודש. רק חולון (10,300), פתח תקווה (11,400) וראשון לציון (11,500) מתקרבות לרף התחתון של "מדינת תל אביב".

בתוך מפת הבחירות של אזור המרכז, שרובה צבועה בכחול (המייצג את גוש הימין), בולטות באדום (המייצג את גוש השמאל) הערים נס ציונה (14,700 שקלים לחודש), מודיעין-מכבים-רעות (15,800) ושוהם (17,000). בתוך תל אביב האדומה מוצאים את שכונות הדרום העניות יחסית, שם השיגו הימין והדתיים שליטה. בירושלים, שכמעט כולה ימנית-דתית, יש שני איים אדומים – עין כרם הבוהמית ובית הכרם המאוכלסת על ידי העלית האקדמית והכלכלית של העיר, כולל ראש העיר לשעבר וחבר הכנסת הנבחר ניר ברקת. אם בוחנים את רמת גן, המוכרת לי היטב משנות ילדותי, הרי בשכונות העשירות – רמת חן, רמת אפעל ושיכון ותיקים – שיעור המצביעים לליכוד היה פחות מ-20%, ואילו בשכונות העניות – רמת השקמה ורמת עמידר – הוא טיפס לסביבות ה-35%, נוסף לשיעור ניכר שבחר במפלגות ימין אחרות ובמפלגות הדתיות. בשכונות אלה מפלגות המרכז והשמאל זכו לשליש משיעור הקולות שקיבלו בשכונות העשירות.

קיימת חפיפה לא מועטה בין המצב הסוציו-אקונומי לתקופת הוותק בארץ – לפני קום המדינה ומיד לאחריה לעומת עליות חדשות יותר – ומכאן שגם למוצא, שכן העליות הוותיקות היו ברובן מאירופה והעליות החדשות מצפון אפריקה ומאסיה. לפיכך מובן מהיכן נולדה הקנאה והשנאה השוררת כלפי "האשכנזים השמאלנים". רגשי התיעוב הללו המופנים נגד האוכלוסייה הוותיקה וצאצאיה אחראים לתחושה של "הלכה לי המדינה" שחווים רבים במחנה המותקף.

זכותי המלאה לשאוף למדינה שתהא דמוקרטית, חילונית, ליברלית, חברתית ובעלת אוריינטציה ותרבות מערביות, כפי שזכותם של אחרים לפעול להשגת יעדים אחרים. אותם אלה המגרשים אותי לברלין שכחו או לא ידעו או התעלמו מכך שלולא העלייה החמישית, ש"הייקים" היו מרכיב חשוב ממנה, כנראה לא הייתה קמה מדינת ישראל.

אז מה עליי ועל שכמותי לעשות? להתעלם ולהמשיך לחיות את חיי ברווחה? להילחם ולקוות שיחול שינוי אצל הצד השני? לרדת מן הארץ ולהשאיר אותה לרוב? או שמא קיים פתרון נוסף לא שגרתי? אולי שני הפלגים צריך להיפרד זה מזה! האם כדאי באמת להקים ישות פוליטית-גיאוגרפית נפרדת לאלה הנקראים תל אביביים?

ייתכן שהשאלה מעוררת זעזוע ותדהמה בקרב רבים מכם, אך נסו להיזכר שכבר היו דברים מעולם. לפי התנ"ך, ממלכת ישראל המאוחדת התפצלה לשתי ישויות יהודיות נפרדות שחיו זו לצד זו מאות שנים. הסוף, כזכור לכולנו, לא היה ורוד. אני מניח שחלק מהסיבות לפיצול שהיו קיימות אז קיימות גם כיום. אז בואו נבחן יחד אם יש היתכנות להקמתה של מדינת תל אביב שתהא נפרדת ממדינת ישראל ותתקיים לפי חזונם של הרצל וז'בוטינסקי.

גיאוגרפיה: האזור הצבוע ברובו אדום יוצר רצף קרקעי מגבול יפו–בת ים בדרום, לכביש 4 ובמקומות מסוימים כביש 40 במזרח ועד גבולה הדרומי של נתניה בצפון. השטח הכולל של הריכוז העירוני בלבד הוא 173 קמ"ר, ועם השטחים הירוקים לפחות כפול מזה. אמנם שטח קטן עבור מדינה, אך בהחלט לא תקדים. מונקו, מקאו, סן מרינו וליכטנשטיין קטנות מזה. השטח של אנדורה, סינגפור ובחריין גדול אך במעט מהשטח המוצע. מעניין שמדינות אלה נמצאות בצמרת המדינות מבחינת תל"ג לנפש. יש עוד ריכוזי תושבים "תל אביביים" ביישובי המרכז שמניתי קודם, במושבי וקיבוצי מישור החוף הצפוני, בעמק יזרעאל ועמק בית שאן, ברמת הגולן, באצבע הגליל, בחלק מהגליל התחתון וכן ביישובים גדולים יותר, כמו קיסריה, בנימינה, זכרון יעקב וחיפה (לא התחתית), ובל נשכח את היישובים העשירים ליד באר שבע ומרבית הקיבוצים והמושבים בעוטף עזה. בלתי אפשרי ליצור רצף טריטוריאלי עם כל היישובים אלה, אך קיימים פתרונות אחרים שהוזכרו בקשר לפתרון הסכסוך היהודי-פלסטיני: חילופי אדמה ואוכלוסייה (מבית היוצר של אביגדור ליברמן), חילופי אוכלוסייה בלבד, יישובים אוטונומיים בשטח מדינה אחרת ועוד רעיונות יצירתיים אחרים. במידת הצורך יהיה אפשר להגדיל את שטח המדינה החדשה באמצעות ייבוש אזורי ים.

אוכלוסייה: אוכלוסיית הערים בתוך מדינת תל אביב מונה כ-1,050,000 נפש. תוסיפו לזה עוד כמה עשרות אלפים ביישובים הקטנים, והגעתם בקושי למיליון ומאה אלף. יש ערים אחדות במרכז שאינן חלק מהרצף הטריטוריאלי אך יש פוטנציאל לצרפן למדינת תל אביב – מודיעין-מכבים-רעות, נס ציונה ושוהם – והן מכילות עוד 165,000 תושבים. מעניין שמחצית ממועמדי הליכוד בשתי העשיריות הראשונות של הרשימה לכנסת מתגוררים ביישובים שמניתי כמדינת תל אביב. הדבר נכון גם לגבי השלישייה הראשונה של הימין החדש. האוכלוסייה תגדל באמצעות ריבוי טבעי שעליו יוטלו מגבלות כלכליות ובאמצעות הגירה ממדינת ישראל ועלייה מהניכר לפי חוק השבות החדש ובכפוף לבדיקה אינדיווידואלית של כל מועמד.

כל תושב במדינת תל אביב שעקרונותיה לא יתאימו לו, יוכל לעבור לאחת מהמדינות השכנות. הממון שיזכה לו ממכירת הנדל"ן שלו יאפשר חיים נוחים בהרבה במדינת ישראל. יש לשקול מנגנון של טרנספר מרצון לאלמנטים שליליים של האוכלוסייה. שיעור הערבים במדינה הקטנה יהיה 3%–4%.

ביטחון: מדינת ישראל מקיפה את מדינת תל אביב משלושת עבריה, ולפחות בראשית הדרך לא צפוי עימות בין השתיים. צבאות זרים לא יוכלו להגיע אל מדינת תל אביב אלא אם יבתרו את מדינת ישראל, ומכאן שקיים אינטרס הגנתי משותף לשתי המדינות שיקומו לאחר ההתפלגות. כמובן יהיה צורך בהסכמים שיקבעו שמדינת תל אביב העשירה (ארחיב בהמשך) תתרום לטובת צבא ישראל מכספה, מכלכלתה ומבניה ובנותיה. הרשו לי להזכיר שתשע מערי מדינת תל אביב, כלומר כמעט כל הערים שלה, עומדות בראש הטבלה של שיעור המתגייסים ואיכות השירות.

למדינת תל אביב העתידית יש גבול ימי ארוך למדי ומכאן שתזדקק להגנה ימית חזקה – רק עניין של כסף – ואולי תרכוש צוללת עודפת ממדינת ישראל. הגנה מפני ירי מרחוק תדרוש אמצעי מיגון פסיביים (ממ"דים, מקלטים, מנהרות הרכבת התחתית), אקטיביים (כיפת ברזל ודומיה) והתקפיים (טילים, מל"טים וכיו"ב). כל אלה דורשים אמצעים כספיים וטכנולוגיה, ואלה יימצאו בשפע במדינה החדשה. מרכז השליטה כבר קיים בלב תל אביב.

יחסי חוץ: מכיוון שפיצול ישראל ייעשה בהסכמה, הרי שהאו"ם וכל מדינות העולם יברכו על הקמת מדינת תל אביב. צפויה מערכת יחסים מדינית וכלכלית חמה ופורייה עם מרבית מדינות העולם. היחסים עם הממשל האמריקני – שצפוי להיות דמוקרטי במרבית התקופות בעתיד – יהיו הדוקים, ותמיכת יהודי ארצות הברית תרקיע שחקים.

תחבורה: תחבורה פנימית תסתמך בעיקר על מערכות הסעה מסילתיות, שבנייתן כבר החלה ותואץ עם הקמת המדינה החדשה. יחולו מגבלות חמורות על נסיעה ברכב פרטי. תוך שנים מעטות תיאסר נסיעה בכלי רכב בעלי מנועי בעירה. תחבורה ימית תושג על ידי בניית נמל עמוק מים בתחומי המדינה או באחת משלוחותיה, למשל קיסריה. שדה תעופה בין-לאומי ייבנה לתוך הים על אי מלאכותי.

כלכלה: במדינת תל אביב, ברחוב רוטשילד, נמצא מרכז העסקים והבנקאות של ישראל. באזור הבורסה של רמת גן נמצא מרכז היהלומים, אחד מענפי היצוא הגדולים של ישראל, ולרוב החברות הגדולות במשק יש משרדי הנהלה באזור המרכז. משרדים ומרכזי פיתוח של "אמדוקס", "צ'קפוינט", "נייס" ואחרים נמצאים באזורי התעשייה והמסחר של רעננה וכפר סבא. אזור רמת החייל בתל אביב עתיר בחברות היי-טק. חלק ממשרדי "טבע" ומפעליה נמצאים בתחומי מדינת תל אביב.

לפי פרסומים מהשנים האחרונות, מדינת תל אביב אחראית ל-51% מהתמ"ג של מדינת ישראל. התמ"ג המחושב לנפש של ישראל העכשווית הוא 164,000 שקלים לנפש. לפיכך התמ"ג של אזרחי מדינת תל אביב הוא 636,000 שקלים לנפש, ושל יתר המדינה הוא כ-90,000 שקלים לנפש. יש להניח שהבסיס הכלכלי של מדינת תל אביב ימשיך להתרחב וימשוך אליו חברות מכל רחבי העולם.

חינוך: נזכיר את אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר-אילן (בינתיים), שנקר, הקריה האקדמית קריית אונו, מכללת אפקה, מכללת לוינסקי, המרכז הבינתחומי, מכון אבני ועוד רבים אחרים. בתי הספר התיכוניים בכל המרחב הם מהטובים והמובילים בארץ.

בריאות: שני בתי החולים הגדולים והמובילים בארץ (לפי שבועון החדשות "ניוזוויק") נמצאים במדינת תל אביב – "שיבא" ו"איכילוב". נוסף עליהם קיים בית חולים "מאיר" בכפר סבא ו"אסותא" הפרטי ברמת החייל. יש עוד מספר מצומצם של בתי חולים פרטיים קטנים. בל נשכח את מרכז "רעות", את "אסותא השלום" ברחוב יגאל אלון בתל אביב ואת המרפאות הגדולות של כל קופות החולים. מבחר הרופאים, זמינות המיטות ומכוני הדימות הם הגדולים והמשוכללים ביותר בכל מדינת ישראל. הכשרת רופאים נעשית בבית הספר לרפואה ברמת אביב.

תרבות, ספורט ופנאי: למדינת ישראל קבוצות ומועדונים מובילים בכמעט כל ענפי הספורט בישראל. אצטדיון "בלומפילד" הולך ונבנה. היכל "מנורה" משמש למשחקי כדורסל ומופעים גדולים. מרכז הטניס פועל מעבר לירקון. מרכז הירידים מאכלס תערוכות גדולות. וזוהי רק רשימה חלקית. עשרות שכיות תרבות נמצאות במדינת תל אביב, כולל היכל התרבות, מרכז האומנויות, תיאטרון הבימה, הקאמרי, בית לסין, בית ציוני אמריקה, מרכז סוזן דלל ועוד תיאטראות רבים בערים הקטנות יותר. יש שלל מופעי אופרה, קונצרטים, הופעות מכל רחבי העולם (פארק הירקון), מופעי מחול ועוד רבים אחרים. מרכז חיי הלילה של המדינה ממוקם בעיר תל אביב על שכונותיה הישנות והחדשות. קיים מבחר אדיר של מסעדות, בתי קפה, פאבים ובארים (תשאלו את יונתן קורפל) ופתיחות מרבית לאוכלוסיית הלהט"בים.

משרדי ממשלה: הממשלה הנבחרת, בית הנבחרים ובית המשפט העליון יזדקקו למבנים חדשים. תל אביב זמינה מאוד להשכנת משרדי הרשויות השונות, כולל קריית הממשלה. משרד הביטחון שוכן בלאו הכי בקריה בתל אביב. מספר השרים והמשרדים יהיה קטן, שכן לא יהיה צורך במשרד דתות, משרד לתרבות וספורט, משרד לאסטרטגיה אזורית ועוד משרדים שהם המצאות מוזרות שמטרתן הענקת כיבודים ואמצעים לאלה שמכונים נבחרי הציבור.

סיכום: מכלול הנתונים שהוצג כאן מראה שללא ספק קיימת היתכנות לקיום נפרד של מדינת תל אביב. מובן שבעלי הרציונל במחנות הפוליטיים שזכו בבחירות יתנגדו לצעד כזה. אם היפרדות כזו אכן תצא אל הפועל, רבים מתושבי ישראל האחרת ישאפו להעתיק את מגוריהם למדינת תל אביב ולזכות באזרחותה. לא בלתי אפשרי (השלילה הכפולה מכוונת) שברבות הימים שתי הישויות היהודיות ימצאו את עצמן במצב של עימות חזיתי.

נכון שזה דמיוני ולא מציאותי, אבל מדוע ליברמן עם 4% תמיכה מהציבור יכול לזכות בהישגים גדולים כל כך, ואילו המחנה שלי הפך לשעיר לעזאזל של הרוב?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. כפי שהבנתי גם ממך מגובר בהצעה לא מעשית אבל בין המילים יד ביטוי להרגדה הלא נוחה.

 2. מאמר מדהים. אחד הטובים שפורסמו באתר זה. מדינת תל אביב כבר קיימת הלכה למעשה.
  בישראל, בין הנהר לים כבר קיימות 6 מדינות – תל אביב, פריפריה יהודית, ערבית, חרדית, איו"ש ועזה.
  המהדרין בוודאי יוסיפו על חלוקה זו.
  התופעות שאתה מציין למעשה בכל העולם – לונדון מול ליברפול, בוסטון מול אוזארק, פאריס מול דרום צרפת, מוסקווה מול בירוביג'אן , ועוד דוגמאות ללא סוף.
  דווקא בישראל פערים מסוג זה הם מהקטנים ביותר בעולם. הנתונים שהבאת במאמרך מוכיחים זאת.
  ברשותך רק שתי הערות – השחיתות שאתה מזכיר הייתה קיימת גם כשהשמאל שלט כאן. לדעת רבים השחיתות אצל השמאל הייתה הרבה יותר רחבה ומסיבית.
  ובקשר לדמוקרטיה – כיום ישראל הרבה יותר דמוקרטית לעומת מה שהתחולל בתקופת שלטון השמאל.
  מלבד זאת – תחזקנה ידיך. כל הכבוד על המאמר שעל פי הנראה נכתב בדם לבך.

  1. פרופ' ילין, שכחת שקוראים לעיר תל אביב יפו. אולי כדאי לתקן

   1. גבולות מדינת תל אביב הן הרבה מעבר לשטח העיר בלבד וכוללות את מרבית גוש דן.

 3. אם הגענו לכך שאנשים אינטליגנטים מתבטאים ככה. אפילו לא ממש ברצינות. מה יהיה?

 4. אם היו כאן בארץ מספיק אנשים חושבים הם לא היו מבאים אותנו למצב המדכא שבו אנחנו נמצאים

 5. מדוע לדעתך אנו נמצאים במצב מדכא?
  אולי דווקא מצבם של אויבינו מדכא?
  על פי מדד האושר של האו"מ הישראלים נמנים עם עשרת המדינות שתושביהן הכי מאושרים !!!

  1. לא ברור שחיפה עדיין אדומה. אבל בהחלט מתאים לנו הנמל שלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

דילוג לתוכן