ציווי דמוגרפי להבטחת עתידה של ישראל

לאחר הבחירות – ימי מבחן מול הרשות הפלסטינית וחמאס
תמונה של שמעון
תא"ל מיל' שמעון חפץ

ישראל, לאחר בחירות 2019, מצויה בפתחם של ימי מבחן ומשבר אל מול הרשות הפלסטינית וחמאס. תנאי הפתיחה של ישראל מתאפיינים בחוסר אחדות פנימית, אך גם בתמיכתו של הנשיא טראמפ. "תוכנית המאה" של טראמפ מרחפת ברקע, ויש לה השפעה על הרכבת הקואליציה החדשה בישראל.

ישראל מתמודדת זה שנה עם הצעדות וההפגנות בחסות חמאס שמתקיימות מדי סוף שבוע לאורך הגדר בגבול רצועת עזה. ארגון הטרור, שלו מטרות פוליטיות ומדיניות, החל בהכנות לפרויקט צעדות השיבה כבר בתחילת 2018. בשלביו הראשונים של הרעיון טענו המארגנים, כי האירועים לא יישאו אופי פוליטי, לא ישתתפו בהם נציגים רשמיים של הארגונים השונים והם לא יהיו אלימים. חמאס תמך במימוש רעיון הצעדות, אך בשלב ההכנות הראשוניות העדיף להישאר מאחורי הקלעים.

עד מהרה נטל חמאס את המושכות לידיו והשתלט בפועל על צעדות השיבה. הראשונה יצאה לדרך ב-30 במרץ 2018. ככל שנמשכו הצעדות כך גברה החשיבות שחמאס ייחס להן, שכן הוא ראה בכך "שחרור קיטור" של הציבור העזתי בכלל, ושל הצעירים בפרט – דרך להביע תסכול הנובע ממצוקות היום-יום כלפי ישראל; השגת תמיכה כספית וכלכלית לרצועת עזה, שתקל על המצוקה הקשה השוררת בה; הסרת ה"מצור" מעל הרצועה ופתיחת המעברים לתנועה חופשית. ולצד כל אלו, במישור התודעתי, העלאת המודעות ל"בעיית הפליטים" ולשאיפתם לחזור למקומות מגוריהם בשטחי מדינת ישראל (ומכאן שמן: "צעדות השיבה").

"הרשות הלאומית העליונה של צעדות השיבה ושבירת המצור" מעמעמת את אחריותם הישירה של היו"ר אבו מאזן ושל ראשי חמאס לאלימות הרבה שהופגנה בצעדות, ומאפשרת למרבית ארגוני המחבלים הפועלים ברצועה, ולחברה העזתית להירתם לפרויקט הצעדות. כך זוכה הפרויקט ל"אורך נשימה" שכן צעדות השיבה נהנות מתמיכה עממית.

מאבקם של צה"ל ומדינת ישראל יקבע את ביטחון ישראל ואת עתידה. הוא גם יקבע את אופי היחסים לטווח הארוך בינינו לבין שכנותינו – מצרים, ירדן והרשות הפלסטינית. זהו מאבק דמים עם יריב מר שמוכן להזדהות עם כל מעשה רצח של אנשים תמימים בתוככי ישראל, מוכן לנצל כל סדק בתוכנו, ולנקוט כל מניפולציה בין-לאומית על מנת לקדם את מטרותיו. מטרת הטרור איננה רק לרצוח יהודים, אלא לשבור את כושר העמידה של החברה הישראלית על מנת להכתיב פתרון פוליטי, כפוי, בהסכמה בין-לאומית, שמתאים לתפיסתם ולשיטתם של אויבינו. ועל כן חשוב כי הממשל האמריקני יפרסם בהקדם את "תוכנית המאה". הפלסטינים חייבים להבין שלא יהיה שום הישג לטרור, ושהם לא יקבלו יותר ממה שנדון בקמפ דיוויד ובהסכם אוסלו, בהתאם לאינטרסים הביטחוניים והאחרים של מדינת ישראל.

בשבוע האחרון היינו עדים לדבריו של שר החוץ של נסיכות עומאן, הנסיך בן עלווי, בכינוס הכלכלי השנתי בירדן. את בן עלווי פגשתי לראשונה כשהגיע לישראל להלווייתו של יצחק רבין ז"ל. "הישראלים", אמר השר בכנס, "הצליחו לקבל כל דבר מהקהילה הבין-לאומית. תמיכה מדינית, כלכלית, צבאית. כך אוחזות ידיהם בכל אמצעי הכוח. אבל מדוע זה כך? אני חושב שיש כאן נקודה מרכזית שיש להביאה בחשבון. ישראל, למרות הכוח שברשותה, אינה שקטה בנוגע לעתידה כמדינה לא-ערבית באוקיאנוס ערבי של כ-400 מיליון נפש. היא איננה בטוחה בהמשך קיומה באזור הזה".

בן עלווי הוסיף, "אנחנו הערבים צריכים לחשוב על הסוגיה הזו ולחתור לפוגג את הפחדים הללו. זאת באמצעות הסכמים אמיתיים בינינו, האומה הערבית וישראל או לאלו שתומכים בישראל". כוונתו הייתה בעיקר לממשל טראמפ ולמה שנקרא "תוכנית המאה". הוא קרא לערבים להציג ברוח זו יוזמות ולעודד את ישראל להיות חלק מהמזרח התיכון. "יש לצמצם את התחושה הזו בקרב הישראלים, כי הם חיים באזור המאיים על עתידם, אף שזה לא נכון". לדבריו, לישראלים יש בעיית אמון עם הערבים. בן עלווי אומר זאת מתוך הבנת מורכבות הסכסוך והבסיס שעליו הוקמה מדינת ישראל. הוא חוזר וקורא לאמץ את גישתו לאומה הערבית הגדולה במזרח התיכון, שתבוא לקראת ישראל ובכך תיחלש תוקפנותה של ישראל כלפיהם.

לאחר בחירות 2019 ישראל נמצאת בפרדוקס. מה תהיה מדיניות הביטחון שלה? האם עליה להמשיך בקווי היסוד של הממשלה ה-34 שהם: מניעת מלחמה לאורך גבולות המדינה – סוריה, לבנון ורצועת עזה, והתקוממות אלימה ביו"ש. חיוני לנצח בכל הגזרות כדי שהניצחון ופירותיו יישארו בידינו לאורך זמן; שמירת הסטטוס קוו בגדה ובעזה המשמר פיצול בקרב הפלסטינים והנהגתם; מניעת התבססותה של איראן בסוריה והעברת אמצעי לחימה מתקדמים לחיזבאללה בלבנון, תוך תקיפות חיל האוויר ושמירת התיאום עם רוסיה בהובלת הנשיא פוטין; המשך לחץ בין-לאומי והטלת עיצומים על איראן בהובלת הנשיא האמריקני טראמפ.

אם אכן תאושר תוכנית השלום – "תוכנית המאה" – לא יהיה פשוט להחילה, בעיקר בגזרה הפלסטינית, הן בשל ההתנתקות של הרשות הפלסטינית מהממשל האמריקני מאז העברת השגרירות לירושלים, והן משום שסיפוח הגדה על ידי ישראל יביא לתסיסה ולאלימות בשטחים, לגינויים בין-לאומיים ולחרמות על ישראל. ספק אם ייוותרו בידינו מנופים יעילים כדי להיאבק בעזרתם על אינטרסים חיוניים למדינת ישראל, כגון אי-קבלת זכות השיבה לתוך גבולות ישראל, אי-חזרה לגבולות 67', וזכותנו בירושלים וזיקתנו אליה.

אנו עם חזק כפי שהוכח לכל אורך 71 שנות קיום המדינה, אנו ננצח ונעמוד רק אם נהיה מלוכדים. בהיעדר אופק מדיני, דחיקת הרשות הפלסטינית לפינה תחזור אלינו כבומרנג בין-לאומי, ותעורר מחלוקת פנימית קורעת בתוך מדינת ישראל.

לאחדות הפנימית דרושה גם עמידה של הממשלה במחויבות הראשונית להגן ככל יכולתה על חיי האזרחים.

לצורך להיפרד מהפלסטינים יש היגיון ברזל, כופה וקיומי. עתידה של מדינת ישראל תלוי ביכולתנו לקבל את ההכרעה הקשה של היפרדות מהפלסטינים והצבת גבול בינינו לבינם. ראיית הציווי הדמוגרפי הזה תבטיח רוב יהודי מוצק לדורות במדינת ישראל – ודרך כך יובטחו זהותה ועתידה של ישראל כמדינה ציונית, יהודית ודמוקרטית.

עדיף להגיע להיפרדות בהסכם. היעדר פרטנר לא אמור לשתק את המדינה מלפעול למען הגנה ושמירה על אינטרסים קיומיים חיוניים של עתידה וזהותה.

לסיכום, אני חוזר ומדגיש כי אנו מצויים במבחן ביטחוני, מדיני ולאומי ממדרגה ראשונה. אחדות פנימית הינה יסוד כוח העמידה ואסור לנו לפגוע בה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. 1 – אין חולק כי אחדות פנימית הינה יסוד כוח העמידה ואסור לנו לפגוע בה. ברם, קיימת גם קיימת מחלוקת ציבורית קשה בשאלת הנושא וכן גם האופן שבו יש לגבש את האחדות הפנימית. וחבל שהמחבר לא הציע ולו גם נושא אחד שבגינו ניתן יהיה לרכז ולגבש את האחדות הפנימית.

  2 – ככול שהמחבר (שמעון חפץ) מציע כי האחדות הפנימית תגובש סביב ההיפרדות משטחי איו"ש, אזי אני חושש מאוד כי אין להצעה זו שום אחיזה במציאות, במיוחד נוכח תוצאות הבחירות האחרונות.

 2. כבר נפרדנו מהפלסטינים.
  הם מנהלים 2 מדינות.
  יש ממשלה ופרלמנט ברמאללה.
  יש שלטון מפלגת החמאס בעזה.
  אצלנו יש פרלמנט וממשלה בירושלים.
  החלוקה ברורה.
  הגבולות ברורים.
  גם יש גדרות הפרדה.
  קיימים שורה של הסכמים בין ישראל לפלסטינים.
  קיימת חוקה שעל פיה מתנהלת הפוליטיקה בין הנהר לים.
  באתר זה נכתב מאמר שחולק ל- 6 פרקים שכתבה גב' רוית דותן.
  נא חקרוא ולהתעדכן.

 3. לצערי הרב מבחינת סדר עדיפויות הבעיות עם כל אויבנו הם בלתי רלוונטיים לעכשיו.
  הפילוג בתוך עמנו מאד מאד מאד מדאיג.
  אני חרד לעתידנו,נמתין להרכבת הממשלה ונדע לאן מועדות דרכנו.

 4. שנאה פנימית לא היתה בעם ישראל מאז ומתמיד. מאיימים על חיי מתנגדים. איך נעמוד מול האויבים.

 5. המאמר המעניין ראוי לניסיון להבהיר ערכה של האחדות. בנקודה זו אני תמים-דעה עם הכותב. אולם כאשר הוא מתעלם מסיבותיו לבירור המצב לאשורו שמדובר בעם שסוע וקרוע שהמעוות אותו הוא ראש ממשלת ישראל בעצמו – לשם הבטחת לשכתו – כי אז המאמר נותר בלי משפט מסכם וברור – וחבל!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן